Czarny szlak rowerowy – Borowej Ciotki

UWAGA: Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony  Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej.

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 51,3 km

Początek szlaku

Szlak rozpoczyna się przy Urzędzie Gminy w Cekcynie

Koniec szlaku

Cekcyn

Trudność

Szlak dla średnio zaawansowanych

Oznakowanie

Szlak oznakowany wg. standardu PTTK.

Biała tabliczka z naniesionym symbolem roweru oraz czarnym paskiem oznaczającym kolor szlaku.

Opis szlaku

Szlak „Borowej Ciotki” nazwę wziął od ludowej legendy o staruszce, która chodziła otoczona zwierzętami, a ubrana była w czerwoną szatę , przepasaną zielonym pasem z igliwia, na głowie miała diadem z szyszek . Turystyczna trasa tworzy pętlę na wschód od Cekcyna. Szlak jest rekreacyjny i prowadzi przeważnie asfaltowymi drogami.

Z przed Urzędu Gminy w Cekcynie,  szlak prowadzi asfaltem na południowy zachód przez Lubińsk, Iwiec i Wysoką w okolice miejscowości Mukrz, gdzie ma odnogę prowadzącą do rezerwatu cisów w Wierzchlasie. Po powrocie na skrzyżowanie przy torach kolejowych jedziemy na północny wschód. W Bieszewie zjeżdża z asfaltu i lasem prowadzi do wsi Lisiny i Suchom oraz rezerwatu cisów Jelenia Góra. W Zdrojach przejeżdża się obok pomalowanego na żółto kościoła św. Mateusza z początku XX w. Koło Jeziora Trzebcińskiego rowerowa trasa skręca w lewo na asfalt do Wielkiego Gacna, gdzie podczas II wojny światowej ukrywał się w pobliskich lasach oddział Armii Krajowej „Jedliny – 102”. Z Wielkiego Gacna rowerzyści jadą na południe do Małego Gacna, a następnie na zachód przez Wielkie Budziska do wsi Krzywogoniec. Ponownie szlak zjeżdża z asfaltu i lasem prowadzi na południowy wschód do szosy, którą jadąc na zachód wraca się do Cekcyna.

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

Wierzchlas  – 11,1 km – zwiedzić należy przyrodniczą perłę na miarę europejską – Rezerwat Przyrody „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie.

Lisiny – 17,3 km – miejscowość Lisiny. Na skraju lasu po prawej stronie drogi „leje ziemne” pozostałości po wybuchach niemieckich rakiet V-1.

Jelenia Góra – 21,7 km – Rezerwat Cisów – „Jelenia Góra”.

Wielkie Gacno – 32,8 km – przed torami kolejowymi skręcamy w lewo. Na wprost, po przekroczeniu torów kolejowych w odległości ok. 500 m dojeżdżamy do miejscowości Wielkie Gacno. Tam skręcamy w prawo, w kierunku Śliwic i po ok. 300 m dojeżdżamy do tablicy informującej o znajdujących się w lesie pozostałościach po ziemno- drewnianych bunkrach zgrupowania oddziału Armii Krajowej „Jedliny 102”.

Nawierzchnia szlaku: przeważnie asfaltowa

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

– Niebieski szlak rowerowy – Bydgoszcz – Chojnice (BY 6001n)

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski