Czerwony szlak rowerowy „Miejsca pamięci” – LubimyRowery.pl

UWAGA: Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony internetowej www.szlaki.mazury.pl

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 41,1 km

Początek szlaku

Szlak w formie pętli. Możliwe rozpoczęcie wycieczki w dowolnym miejscu. Polecamy rozpocząć wycieczkę w Ełku. Dojazd do szlaku czerwonego szlakiem zielonym, który rozpoczyna się w Ełku, w pobliżu ul Parkowej, na początku promenady spacerowej przy plaży miejskiej. Bulwar spacerowy prowadzi rowerzystów wzdłuż jeziora Ełckiego, przez ul Grajewską do ul. Kolejowej. Szlak czerwony rozpoczyna się na ul. Kolejowej.

Trudność

W materiałach źródłowych brak informacji na temat poziomu trudności szlaku.

Oznakowanie

Oznakowanie według standardu PTTK. Biała tabliczka z symbolem roweru ponad czerwonym paskiem określającym kolor szlaku.

Opis szlaku

Szlak „Miejsca pamięci” prowadzi turystów trasą wokół jeziora Selmęt Wielki, wzdłuż jego brzegu, lub w bliskim jego sąsiedztwie. Trasa ma charakter krajoznawczo-kulturowy, odkrywając na trasie miejsca, które zasługują na pamięć – głównie stare cmentarze ewangelickie z XIX/XX wieku oraz wojenne i domy budowane przed 1945 rokiem. Przejeżdżając przez tereny wiejskie można dostrzec zachowane stare układy przestrzenne wsi oraz krajobrazy typowo rolnicze. Atrakcją szlaku jest również przeprawa przez lasy Nadleśnictwa Ełk, czy przejazd w pobliżu terenów podmokłych i zabagnionych. Całej przeprawie towarzyszy mocno zróżnicowany, niezurbanizowany krajobraz.

Nawierzchnia szlaku

Materiały źródłowe nie podają informacji na temat nawierzchni szlaku, ale analiza mapy przebiegu wskazuje na przewagę nawierzchni gruntowej lub szutrowej z niewielkim udziałem dróg asfaltowych w rejonach zabudowanych.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski