Czerwony szlak rowerowy

Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike-e1417093823345-9865659 – test 2014 r.

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 2,7 km

Początek szlaku:

Szlak w formie pętli. Początek i koniec  trasy u podnóża stoku narciarskiego przy Alei Na Stadion.

Trudność:

Trasa dedykowana zaawansowanym użytkownikom rowerów. Przejazd szlakiem wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz dobrej techniki jazdy.

Oznakowanie:

System oznakowania odbiega od standardów określanych przez PTTK. Znaki głównie malowane na pniach drzew przedstawiają czerwonego pochylonego kolarza na białym tle. Oznakowanie dobrej jakości, pozwalające na pokonanie szlaku nawet z dość znaczną prędkością bez większego ryzyka zgubienia przebiegu trasy.

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

Czerwony szlak rowerowy na Górze Pierścienica to raczej propozycja na dobry trening MTB niż na turystyczną przejażdżkę. Jednakże szlak jest wart polecenia amatorom mocniejszych wrażeń. Przebieg trasy dostarczy wielu powodów do zadowolenia kolarzom lubiącym rywalizację w trudnym terenie i zmaganie się z własnymi słabościami. Przejażdżkę rozpoczynamy u podnóża góry Pierścienica, na której ulokowany jest atrakcyjny stok narciarski. Już na początku trasy na chętnych do pokonania szlaku czeka mocniejsze wyzwanie –  wspinaczka się na szczyt stoku narciarskiego. Nawierzchnia z jaką muszą zmierzyć się koła roweru to głównie leśny grunt połączony z kamieniami i korzeniami drzew porastających zbocze Pierścienicy. Na szczycie stoku warto troszkę odetchnąć ponieważ zjazd pomimo, że jest z górki dostarczy dużo wrażeń, ale też nie należy do najłatwiejszych i będzie wymagał dobrej techniki jazdy i dużych umiejętności. Należy się przygotować na znaczną ilość luźnych kamieni, dużo kolein i wyrw w nawierzchni zjazdu.

Infrastruktura na szlaku:

Długość szlaku raczej nie wymaga znacznej infrastruktury typu ławeczki, wiaty itp. Aczkolwiek szlak zlokalizowany jest w rekreacyjnym rejonie Kielc i w sąsiadującym Parku Miejskim można znaleźć bardzo atrakcyjne miejsce na regenerację po udanym treningu.

Przejezdność szlaku:

Ze względu na charakterystykę szlaku – Szlak MTB – przejazd z sakwami lub przyczepką jest raczej niemożliwy i nie polecany.

Nawierzchnia szlaku:

Nieutwardzona gruntowa

Miejsca przecięcia z innymi szlakami turystycznymi

Szlak zlokalizowany jest w swojego rodzaju „zagłębiu” szlaków rowerowych i w bezpośrednim jego sąsiedztwie można odnaleźć dodatkowo szlaki:

– Niebieski Szlak Rowerowy Wyczynowy

– Niebieski Górski Rowerowy

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: Górski