Dlaczego warto wybrać rower …

Z pewnością każdy z nas wielokrotnie słyszał powiedzenie „Sport to zdrowie”. Bez odpowiedniej dawki ruchu fizycznego, zajęć sportowych na świeżym powietrzu organizm ludzki jest ospały, nie ma energii, a mechanizmy odpowiedzialne za metabolizm zwalniają i w efekcie zaczynamy przybierać na wadze – dążąc do doskonałości (doskonałym kształtem jest kula). Znam ten proces bardzo dobrze… Jeszcze kilka lat temu sam niemalże otarłem się o tę doskonałość. W efekcie stajemy się ofiarami wszechotaczającej nas wygody, co z kolei prowadzi do dalszych problemów zdrowotnych. To właśnie tutaj przychodzi nam z pomocą rower. Doskonałe narzędzie zalecane przez wielu specjalistów i o wiele mniej narażające nasz organizm na kontuzje niż np. bieganie. Ale rower to nie tylko antidotum na nadmierną ilość cyferek na wadze łazienkowej … to również wiele innych pozytywnych objawów.

foto-2-zalety-jazdy-na-rowerze-300x300-3487508

Między innymi regularna jazda na rowerze poprawia tzw. wydolność oddechową lub inaczej zwany maksymalny pułap tlenowy, czyli zdolność organizmu do przyswajania tlenu. Zapytacie; a po co nam w ogóle ta wydolność? To parametr niezbędny organizmowi ludzkiemu do utrzymania normalnej jakości życia. Wysoka wydolność umożliwia również sportowcom sukcesywne podnoszenie swoich wyników i bicie rekordów. Osoba nie uprawiająca żadnych form ruchu fizycznego już w wieku około 74 lat osiąga dolną wartość progową wydolności, natomiast osoby regularnie uprawiające różnego rodzaju aktywności mogą zachować dobrą kondycję nawet do 90-ątki. Podczas jazdy na rowerze zużywamy dziesięć razy więcej tlenu niż przy siedzeniu przed telewizorem. Dlatego zanim po raz kolejny usiądziesz przed telewizorem zastanów się czy chcesz zobaczyć swoje prawnuki?

Regularna jazda na rowerze ma również zbawienny wpływ na układ krążenia. Osoby amatorsko uprawiające sport, korzystające z roweru w celach rekreacyjnych lub używające go w celach komunikacyjnych np. na dojazdy do pracy, zwiększają tzw. objętość wyrzutową serca oraz jego pojemność minutową. Czyli jazda rowerem pozytywnie wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia, obniżając ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawały i udary. Wytrenowany mięsień sercowy, pobudzany do wytężonej pracy podczas wysiłku, w czasie spoczynku zmniejsza częstotliwość swoich skurczów. Niska wartość tętna spoczynkowego to korzystne dla naszego organizmu zjawisko.

Ruch fizyczny, a zatem i jazda na rowerze to również wzmocnione mięśnie. Jak pokazuje poniższy schemat jazda jednośladem napędzanym siłą kończyn dolnych angażuje niemalże wszystkie partie mięśni poprawiając wytrzymałość i moc mięśni nóg i pośladków. Ale jazda rowerem wymusza także pracę innych istotnych grup mięśniowych – mięśni pleców, przedramion czy brzucha. Jazda rowerem to również terapia zalecana przez specjalistów forma rehabilitacji po kontuzjach lub urazach stawów kolanowych. Pedałowanie na rowerze to ruch nieinwazyjny, nie obciążający układu szkieletowego rowerzysty.

foto-3-zalety-jazdy-na-rowerze-4699688

Partie mięśni kończyn dolnych zaangażowane do pracy podczas jazdy rowerem. Kolor poszczególnych mięśni odzwierciedlony również na okrężnej tablicy symbolizującej ruch obrotowy korby roweru.

 Źródło: http://home.trainingpeaks.com

Chcesz mieć sokoli wzrok jak najdłużej? Z pewnością… Coraz więcej badań wskazuje, że pogorszenie wzroku może być wynikiem braku patrzenia w dal – więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, skupiamy wzrok 40 cm od twarzy na monitorze komputera. Za to przejażdżki rowerowe są doskonałą okazją do ćwiczeń oka, bo wymagają patrzenia zarówno w dal, jak i skupiania wzroku na bliższych przedmiotach.

Wspominając powyższe stwierdzenie dotyczące redukcji nadmiernej ilości cyferek na wadze łazienkowej należy pamiętać, że jazda na rowerze w połączeniu z odpowiednią dietą może przyczynić się do szybszego zredukowania, niepożądanej masy tłuszczowej. I pamiętajmy, sama dieta nie zdziała zbyt wiele … ruch fizyczny jest niezbędny! W czasie jednostajnej jazdy na rowerze tożsamej z treningiem aerobowym, energię potrzebną do wykonywania pracy organizm czerpie bezpośrednio z tkanki tłuszczowej, spalając ją. Zauważalny skutek uboczny – dodajmy, że pozytywny – treningu kolarskiego to podkręcenie metabolizmu oraz poprawa wytrzymałości i wydolności. Dla bardziej zaawansowanych cyklistów i tych chcących poprawić swoje wyniki sportowe zalecany jest trening interwałowy. Polega on na przemiennej pracy raz z wysoką, a raz z niską intensywnością w odpowiednich przedziałach czasowych. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, u osoby ćwiczącej można zaobserwować również wzrost siły, szybkości i wydolności.

foto-4-zalety-jazdy-na-rowerze-300x203-4775105

Uważasz, że w Twoim domowym budżecie zabrakło na wakacyjny wyjazd, na lekki remont w mieszkaniu? Nic prostszego… Zamiana samochodu na rower przyczyni się nie tylko do poprawy Twojej kondycji fizycznej, ale i tej finansowej. Już po miesiącu zaobserwujesz zdecydowaną poprawę i oszczędności na koncie. Żeby sobie zobrazować skalę oszczędności wystarczy dokonać szybkiej kalkulacji wszystkich kosztów wynikających z posiadania samochodu (paliwo, serwis, ubezpieczenie, utrata wartości przy odsprzedaży). Oczywiście całkowita rezygnacja z użytkowania samochodu może być trudna, ale już sama zamiana środka transportu do pracy z samochodu na rower pozwoli na zgromadzenie dodatkowego budżetu na przyjemności.

Jadąc rowerem do pracy zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. To punkt dotyczący w głównej mierze mieszkańców dużych aglomeracji ze względu na będące zmorą dużych miast korki … To właśnie dzięki rowerowi, temu teoretycznie powolnemu środkowi transportu przemkniesz bez większych problemów obok stojących w porannych i popołudniowych zatorach aut… bo przecież rower w korkach nie stoi. Z pewnością docenią tu rowerzyści zamieszkujący na przedmieściach …

Średnio każdy użytkownik samochodu w skali roku spędza 4 – 5 dób stojąc w korkach. Czyli zamieniając samochód na rower będziesz mieć aż 5 dodatkowych dni w roku na spędzenie w zdecydowanie przyjemniejszej atmosferze … np. brykając na rowerze z przyjaciółmi lub rodziną.

Drążąc temat kondycji fizycznej w myśl zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch” rower ma zarezerwowany również udział w poprawę nastroju użytkownika. Już od pierwszych chwil od wyjścia z domu do pracy jesteś „skazany” na lepszy niż kierowca samochodu nastrój… Omijasz stresujące korki, możesz wybrać na drogę dojazdu do pracy np. przejażdżkę przez okoliczny park lub inne malownicze miejsce. Jadąc do pracy rowerem nie dotyczy Cię ryzyko spóźnienia czy innych niespodzianek komunikacyjnych uniemożliwiających przejazd samochodem lub innym środkiem komunikacji np. publicznej (autobus, tramwaj). Jadąc rekreacyjnie na rowerze natomiast, poprawia się Twój stan psychiczny. Wszystko to dzięki wydzielaniu się endorfin, hormonów wywołujących w nas euforię i zadowolenie, które ma miejsce podczas każdej aktywności fizycznej. Wyjście z domu, zmiana otoczenia, dotlenienie się, kontakt z przyrodą – wszystko to wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Rower to również ekologiczny środek transportu. O tym wiedzą nawet dzieci … Zależy Ci na tym, żeby naturalnego środowiska na naszej planecie wystarczyło na dłużej? Zadbaj o to już dziś, teraz! Korzystając z roweru przyczyniasz się do zmniejszonego wydobycia nieodnawialnych paliw kopalnych, nie masz swojego udziału w zatruwaniu spalinami środowiska i w zdecydowanie mniejszym stopniu wpływasz na zużycie infrastruktury drogowej. Zamieniając samochód na rower zbliżasz się do natury i otaczającego Cię środowiska.

Lubisz pączki i inne łakocie? Pewnie, że tak! Zapamiętaj – jeden pączek to 300 kcal. Dla rowerzysty spalenie tego nadmiaru to tylko 10 minut jazdy ze średnią prędkością 15 km/h. Prawda, że niewiele? A więc jadąc do pracy i z pracy na rowerze możesz sobie codziennie pozwolić na odrobinę więcej kalorycznych smakołyków. Ale pamiętaj umiar jest wskazany nawet w największych przyjemnościach.

Rowerzysta to bardziej wydajny pracownik niż inna osoba dojeżdżająca do pracy np. komunikacją publiczną. Podczas wysiłku fizycznego krew w naszym organizmie szybciej krąży dotleniając tym samym mózg. Dotleniony mózg to poprawa koncentracji, zredukowana podatność na stres, a tym samym wydajniejsza i bardziej efektywna praca. Czyli rowerzysta to pożądany element firmowej struktury.

imag0206-300x168-3064534

Rower jest modny, jest po prostu trendy… Mnogość form, rodzajów i odmian kolorystycznych jednośladów a miedzy nimi ostre koła, rowery miejskie, wspaniałe i niepowtarzalne rowery stylizowane lub oryginalne retro, rowery szosowe to impuls do rozwoju mody rowerowej. Lubisz być w centrum uwagi? Wybierz modny i niepowtarzalny rower.

Ale najważniejsze jest to, że będziesz młodszy! Uczeni z Kings College w Londynie prowadzili przez lata porównanie ponad 2400 jednojajowych bliźniąt. Zwracali baczną uwagę na te, w których rodzeństwo prowadziło odmienne tryby życia. Jak się okazuje, ci, którzy serwowali sobie przynajmniej trzy 45-minutowe wypady rowerowe w tygodniu, byli – średnio – o dziewięć lat biologicznie młodsi od swojego bliźniaka. Rzadziej dopadały ich choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie i otyłość.

Dlatego w tej chwili wstajemy, ubieramy się stosownie do panującej za oknem aury i wychodzimy na rower … Oczywiście za oknem może być jesień, ale jak nie wiesz jak się ubrać skorzystaj z naszej porady TUTAJ … Szybciutko, szybciutko!!!

Zdjęcia – źródło: Internet i zbiór własny

Autor: Piotrek Książek