Inteligentne technologie coraz częściej urozmaicają życie kolarzom. Pod koniec ubiegłego roku Garmin zaprezentował serię inteligentnych urządzeń Varia, w skład którego wchodzi system oświetlenia i radar wsteczny. W pierwszych dniach tego roku na targach Consumer Electronics Show (CES) 2016 w Las Vegas koncern przedstawił światu swój kolejny futurystyczny gadżet z serii Varia. Urządzenie jest dodatkowym peryferium dla serii liczników Edge oraz rozwinięciem wspomnianego zestawu Varia.  

Wyświetlacz Varia Vision to nakładka z małym ekranem, mocowana do zausznika okularów. Urządzenie bazuje na technologii ekranu HUD, czyli treści wyświetlane przed okiem. Po sparowaniu gadżetu z kompatybilnym urządzeniem Garmin Edge, rowerzysta bez odrywania wzroku od trasy widzi najistotniejsze informacje z urządzenia GPS lub smartfonu.  

Wyświetlacz można zamontować po prawej, lub lewej stronie okularów, a ramię i regulowany wizjer można dostosować do indywidualnych ustawień użytkownika na wszystkich okularach. Prezentacja parametrów jazdy na wyświetlaczu jest kolorowa, a czujnik światła otoczenia automatycznie dostosowuje jasność. Wygodny panel dotykowy zapewnia sprawne przejście między ekranami danych, nawet w rękawicach. Urządzenie wyposażone jest w baterię, która zapewnia do 8 godzin czasu pracy, a jego wodoodporna konstrukcja wytrzyma podróż w ekstremalnych warunkach. Varia Vision waży zaledwie 28 gramów, więc nigdy nie jest zbyt ciężki, aby go ze sobą zabrać.

Foto: Garmin, www.dcrainmaker.com

Po sparowaniu z kompatybilnym urządzeniem  GPS (Edge 520 i 1000),  Varia Vision  wyświetla dane prędkości, tętna, rytmu, informacje nawigacyjne o kierunkach jazdy z nazwą ulic i odległości . W połączeniu z radarem wstecznym , Varia Vision będzie ostrzegać rowerzystę o pojazdach zbliżających się z tyłu. Po podłączeniu do  smartfona, wyświetli informacje przychodzących połączeniach i wiadomości tekstowe.

Foto: Garmin

Seria urządzeń Varia to produkty Garmina, których głównym zadaniem jest zwiększać bezpieczeństwo kolarzy. Varia Vision swoją konstrukcją i zastosowaniem wpisuje się w te cele. Inteligentne oświetlenie, radar wsteczny, oraz ekran na linii wzroku kierowanego na drogę, dają użytkownikowi korzyści zwiększające jego bezpieczeństwo, a przy tym zapewniają dostęp do najistotniejszych informacji nie zakłócając obserwacji pola przed kolarzem. Całość ma tylko jeden mankament – Cena… około 400 USD. Nie jest tanio jak na Garmina przystało, ale w zamian za to mamy gwarancję marki i pewność solidnego wykonania. Czy warto zainwestować taką kasę? Z pewnością znajdą się tacy, którzy będą zdecydowanie przeciwni temu rozwiązaniu, ale Varia Vision jak i pozostałe produkty z serii mają już swoich zwolenników. Tak czy inaczej to produkt głównie dla amatorów inteligentnych gadżetów za sporą kasę… My prezentujemy go jako ciekawostkę i kierunek, w którym zmierzają liderzy segmentu nowoczesnych technologii.   

Autor:

Piotrek Książek

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *