Historyczny Szlak Rowerowy Gminy Jarocin – LubimyRowery.pl

Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike-e1417093823345-3133803 – test październik 2015 r.

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Długość szlaku: 36,5 km

Początek  i koniec szlaku

Szlak w formie pętli. Rekomendowany początek i koniec szlaku zlokalizowany w miejscu rekreacyjnym nad zalewem na rzece Gilówka. To dość duży kompleks wiat mogących służyć za schronienie w razie niekorzystnych warunków pogodowych. W sąsiedztwie miejsc odpoczynku oraz dość dużej sceny amfiteatru plenerowego została ustawiona tablica informacyjna z mapą przebiegu szlaku. W miejscu rozpoczęcia szlaku nie znaleziono znaków jednoznacznie określających początek i koniec szlaku.

Trudność

Szlak łatwy, poprowadzony drogami dość dobrej jakości. Trasa wiedzie terenem o niewielkich różnicach wysokości – pomiędzy najwyższym i najniższym punktem na szlaku to około 25 metrów. Długość szlaku i infrastruktura również pozytywnie wpływają na jego poziom trudności. Szlak z powodzeniem można dedykować dla turystyki rekreacyjnej lub rodzinnej i nawet mało wprawny rowerzysta nie powinien mieć problemów z pokonaniem szlaku.

Oznakowanie

Szlak oznakowany zgodnie ze standardem PTTK – na białym tle naniesiony symbol roweru a pod nim czarny pasek określający kolor szlaku. Znaki jednakowe i bardzo estetyczne, dokładnie odwzorowane we wszystkich lokalizacjach. Oznakowanie wzorcowe, bardzo dobrej jakości. Znaki dobrze widoczne i usytuowane w widocznych miejscach. Wszystkie skrzyżowania oznakowane bardzo dobrze.  Bez problemu można nim przejechać bez posługiwania się mapą.

Opis szlaku

Trasa tematyczna i bardzo atrakcyjna. Mocno zróżnicowana krajobrazowo wiodąca na przemian przez obszary leśne przeplatane zabudowaniami wiejskimi o folklorystycznym zabarwieniu. W obszarach wiejskich wielokrotnie można zaobserwować malownicze i ciekawie wyglądające chaty drewniane. Trasa mająca również charakter lekcji historycznej. Na każdej z tablic informacyjnych zlokalizowanych na przebiegu szlaku są zamieszczone informacje związane z wydarzeniami historycznymi związanymi z daną lokalizacją. Podążając szlakiem, rowerzysta zwiedzi malowniczą okolicę i jednocześnie będzie miał szansę zapoznać się z ciekawostkami historycznymi, związanymi z odwiedzanymi przez siebie miejscami.

Ogólnie oceniając szlak należy mu przyznać bardzo wysoką notę. Szlak poprowadzony w ciekawym i barwnym rejonie, okraszony dużą dawką historycznych wrażeń. Przejazd nim należy do bardzo przyjemnych i rekreacyjnych. Na wysoką ocenę zasługuje również sposób wykonania oznakowania, infrastruktury i jakość dróg jakimi został poprowadzony.

Infrastruktura na szlaku

Infrastruktura bardzo dobrej jakości. Miejsca odpoczynku w formie wiat dedykowane do szlaku i bardzo estetyczne, dobrze i funkcjonalnie wykonane. Tablice informacyjne łączą w sobie funkcje informacyjno-dydaktyczne z lokalizacyjnymi. Na każdej tablicy znajduje się opis miejsca historycznego i mapa (szkic) z zaznaczeniem lokalizacji.

Przejezdność szlaku

Szlak w całości można przejechać z przyczepką lub sakwami – brak tzw. wąskich gardeł. Jedynie w obszarze wydmy pomiędzy 19 a 20 kilometrem (Klinowa Góra) rowerzysta napotka na mocno piaszczysty teren utrudniający przejazd.

Nawierzchnia szlaku

Szlak poprowadzony drogami o niskim natężeniu ruchu samochodowego. W dużej części wiedzie lokalnymi drogami asfaltowymi i częściowo drogami gruntowymi w obszarze zalesionym. Ogólnie nawierzchnia dobrej jakości. W obszarach leśnych należy się spodziewać dróg gorszej jakości. W obszarze pomiędzy 19 a 20 kilometrem należy się spodziewać mocno piaszczystego terenu znacznie utrudniającego przejazd.

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

– teren rekreacyjny z zalewem nad rzeką Gilówka (miejsce początku szlaku)

– cmentarz w Jarocinie

– żydowska mogiła z 1942 roku – las w pobliżu cmentarza w Jarocinie

– drewniany kościół w Domostawie

– miejsce bitwy pod Grabą

– wydma na Klinowej Górze

– miejscowość Golce – dawna granica zaborów

– miejscowość Szyperki z drewnianą kaplicą z XIXw.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski