Rajd Rowerowy Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny to coroczna impreza realizowana na zakończenie lata. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Agroturystycznym Kościerska Chata współorganizowalismy czwartą już edycję tej cyklicznej imprezy. 

Jak co roku tak i w tegorocznej edycji główną bohaterką imprezy była Kaszubska Żurawina pod różnymi postaciami… a to w formie zupy żurawinowej, a to jako dodatek do różnego rodzaju mniej lub bardziej wykwintnych dań przygotowywanych przez zaproszonych szefów kuchni. Imprezie towarzyszą co roku różnego rodzaju atrakcje dedykowane uczestnikom, pokazujące gościnność i bogatą kulturę tego rejonu Kaszub.

Pierwszy dzień rajdu rowerowego rozpoczęliśmy piknikiem śniadaniowym przygotowanym przez Stowarzyszenie Kościerska Chata.

Trasę pierwszego dnia wycieczki rowerowej znajdziesz TUTAJ.

Regionalne pyszności były doskonałym paliwem przed czekającą na Uczestników rowerową wędrówką. Kolejnym punktem programu pierwszego dnia wycieczki było zwiedzanie Starego Browaru Kościerzyna połączone z degustacją piwa żurawinowego. Wspaniała opowieść tamtejszego przewodnika zaciekawiła nawet tych nie do końca zainteresowanych. Całości opowieści dopełnił kolejny tego dnia poczęstunek przygotowany z przekąsek podawanych do piwa w hotelowej restauracji. Dalszy punkt programu wycieczki to rowerowa wędrówka trasą wijącą się pośród wspaniałych lasów okolic Kościerzyny i Jezior Wdzydzkich. Po drodze mijaliśmy niewielkie malowniczo położone osady jak Grzybowo, Wieprznica czy położony nad jeziorem Dobrogoszcz.

Letnia aura, piękne czyste lasy oraz krystaliczne jeziora dopełniły całości kaszubskiego krajobrazu. Na zakończenie dnia wszyscy uczestnicy wycieczki rowerowej dotarli do wsi Dobrogoszcz, gdzie wspólnymi siłami Stowarzyszenie Kościerska Chata i Gmina Kościerzyna zorganizowały festyn rodzinny łączący w sobie elementy Dożynek Regionalnych i Festiwalu Żurawiny. Festyn przepełniony smakowitościami lokalnej kuchni kaszubskiej. Potrawy przygotowywane z finezją przez zaproszonych na tę okazję mistrzów kuchni z okolicznych restauracji i hoteli. Zabawa, konkursy, muzyka i lokalne smakołyki … tak zakończyliśmy pierwszy dzień wycieczki rowerowej Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny.

Drugi dzień rajdu wycieczki rowerowej rozpoczeliśmy od przejazdu dookoła Jeziora Dobrogoszcz, skąd udaliśmy się lokalnymi szutrami w kierunku Muzeum Hymnu w Będominie.

Trasę drugiego dnia wycieczki rowerowej znajdziesz TUTAJ.

Po drodze mijaliśmy nieczynny już stary młyn w miejscowości Kula Młyn. Po zwiedzaniu Muzeum Hymnu Narodowego ruszyliśmy dalej również lokalnymi drogami szutrowymi w kierunku punktu docelowego naszej wycieczki – Uroczysko w Zielonej Wsi. To właśnie tam czekał na uczestników wycieczki kolejny piknik i festyn rodzinny podczas, którego punktem głównym było zbieranie żurawiny na bagnach.

Wrażenie z chodzenia po niespełna trzydziestocentymetrowej powierzchni z mchu i traw jest dość trudne do opisania. Tym bardziej, że trzeba mieć świadomość, że pod tym mchem może być kilka metrów brunatnej wody… jeden błąd i można stać się elementem fauny torfowiska. Uzbierana przez uczestników festynu żurawina została dodana do przygotowywanej w międzyczasie zupy żurawinowej. Poza zupą żurawinową na stołach piknikowych znalazły się również inne przysmaki… wspaniałe jeszcze ciepłe drożdżówki, rewelacyjny bigos i oczywiście piwo żurawinowe… Po kolejnym dniu pysznego obżarstwa udaliśmy się na naszych dwukołowych rumakach do Kościerzyny. Tam pozostał nam jeszcze jeden zaległy punkt programu wycieczki… zwiedzanie Muzeum Akordeonu z imponującą kolekcją akordeonów z różnych regionów świata wyprodukowanych na przełomie wielu lat. Wizytą w kościerskim muzeum w zakończyliśmy tegoroczną edycję Rajdu Rowerowego Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny.

A za rok pewnie znów się spotkamy w takim samym albo jeszcze większym gronie i znów będziemy przemykać na rowerach pomiędzy kaszubskimi jeziorami, pośród wspaniałych kaszubskich lasów i delektować się żurawinowymi smakołykami i popijać je piwem żurawinowym.

Więcej zdjęć z tegorocznej edycji Rajdu Rowerowego Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny znajdziesz w GALERII

Jak minęły poprzednie edycje Rajdu Rowerowego Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny sprawdź pod linkami:

Możesz też sam wyruszyć na trasę turystyczną Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny. Jej opis znajdziesz TUTAJ

 

Autor
Piotrek Książek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *