Jak korzystać z map dostępnych w serwisie LubimyRowery.pl

Serwis LubimyRowery.pl do prezentacji przebiegu szlaków i tras turystycznych wykorzystuje mapy przygotowane przez portal Traseo.pl. Poniżej publikujemy krótką instrukcję wykorzystania funkcjonalności Traseo.  Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania:  czy można umieścić mapkę na swojej stronie www, czy można pobrać trasę na komputer, a jeśli tak, to w jaki sposób. Te wszystkie możliwości oczywiście w Traseo są, a po lekturze tego tekstu dowiecie się jak wykorzystać te pięć bardzo ważnych ikonek, które znajdują się pod każdą mapką.

Żeby zapoznać się z mapą w większym formacie niż okienko serwisu LubimyRowery.pl wystarczy kliknąć na przeźroczyste logo Traseo widoczne w prawym górnym rogu mapy. Link przeniesie nas do strony www z mapą wybranego szlaku.

traseo_2-8304020

Foto: Logo Traseo na mapie. 

Żeby pobrać ślad szlaku lub trasy należy kliknąć na link „Pobierz ślad GPX” widoczny po lewej stronie tuż pod mapą szlaku. Link przeniesie nas do strony opisywanego szlaku i dalej trzeba postąpić według poniższej instrukcji opisującej pięć „magicznych” ikon widocznych pod mapami serwisu Traseo.

 traseo-magiczne-ikonki-8798289

Foto: magiczne ikonki Traseo ;) 

– ikonka 1 – gwiazdka: po kliknięciu w tę ikonkę trasa zostaje dodana do ulubionych. Aby dodać trasę do ulubionych należy być użytkownikiem zalogowanym w Traseo. Później, wchodząc w swój profil, widzimy nie tylko trasy dodane przez siebie, ale też trasy dodane do ulubionych.

traseo_1-8164325

Foto: Ekran profilu użytkownika. 

– ikonka 2 – nawiasy ostre: ikonka służy do generowania wlepki, czyli mapki z Traseo, którą można umieścić na swojej stronie www. Funkcja ta jest przydatna dla osób, które na prywatnych stronach chcą prezentować trasy z portalu. Można wybrać dowolny podkład mapowy, widoczne elementy oraz wielkość.

traseo-ekran-okrec59blania-zawartoc59bci-6625994

Foto: Ekran określania zawartości wklejanej mapy. 

– ikonka 3 – Facebook: po prostu – udostępniasz wybraną Trasę na swoim facebookowym profilu

– ikonka 4 – kolorowe strzałki: strzałki służą temu, aby można było porównać dwie lub więcej tras. Po kliknięciu w ikonkę na dole ekranu pojawi nam się okienko z ilością porównanych tras. Po wejściu w nie ukaże się nam nowe okno z mapą i widokiem wszystkich tras dodanych do porównania (w różnych kolorach). Widok ten można zapisać, utworzy się wówczas link, pod którym zawsze będziemy mogli podejrzeć porównywane trasy.

traseo-porc3b3wnanie-tras-3900270

Foto: Obraz porównywanych tras. 

– ikonka 5 – pobierz trasę: po kliknięciu na tę ikonkę pokazuje nam się kilka opcji zapisania trasy. Mamy do wyboru format .gpx, .plt, .tcx, .kml oraz .png. Jeżeli chcemy otworzyć plik w innym urządzeniu nawigującym wybieramy format odpowiedni do typu urządzenia, jeśli zaś chcemy jedynie mapkę poglądową, wybieramy .png i otwieramy w dowolnym programie do oglądania zdjęć/grafik.

traseo-formaty-pobierania-3658625

Foto: Formaty pobieranych tras. 

Treść dodana na podstawie materiału źródłowego przygotowanego przez serwis Traseo.pl.

Zdjęcia: Traseo.pl