Jesień wcale nie musi oznaczać końca turystycznego sezonu rowerowego… Pomimo tego, że ten rodzaj wypoczynku kojarzy się większości rowerzystów z wiosną lub latem, wakacyjną wyprawą lub długimi weekendami. Turystyka rowerowa to forma aktywności, którą można z powodzeniem uprawiać cały rok – nawet zimą. Trzeba się do tego tylko odpowiednio przygotować. Jak się do tego zabrać? Część przydatnych informacji znajdziecie w naszych poradnikach:

–  Jesień na rowerze? Dlaczego nie?

–  Zima na rowerze? Oczywiście! – Przygotuj najpierw rower

–  Zima na rowerze? Oczywiście! – Ubierz się odpowiednio …

–  Zima na rowerze? – Oczywiście – Co spakować do plecaka?

Marzną stopy na rowerze?

Jesienno – zimowy bidon awaryjny…

Jak pokazują nasze doświadczenia z jesiennych rajdów, wypraw i wycieczek turystyka rowerowa o tej porze roku jest bardzo przyjemna i dostarczy z pewnością zadowolenia osobom ceniącym sobie spokój, cieszę i relaks na szlaku. Jesienią i zimą raczej trudno o tłok i wrzawę na trasie … z oczywistej przyczyny. Poza tym, ci którzy wybiorą się jesienią na rajd rowerowy docenią brak wysysających siłę upałów, możliwość wsłuchania się w śpiew ptaków, czy też możliwość podziwiania lasu i przyrody w jesiennych barwach. Niejednokrotnie jesienią i zimą można dostrzec wiele bardzo ciekawych i pasjonujących elementów krajobrazu lub przyrody, które latem są skryte w leśnym gąszczu – oto dlaczego warto ruszyć swoje dwa koła na szlak wtedy, gdy inni siedzą w domu na kanapie przed telewizorem.

Turystyka rowerowa wielu osobom kojarzy się głównie z kilkudniowymi wyprawami z sakwami przez długodystansowe szlaki. Oczywiście, jest w tym dużo prawdy, ale rowerowa turystyka to również podróże bliższe, nawet te urządzane w okolicach miejsca naszego zamieszkania. Jesień z kolei, jest doskonałym czasem na zorganizowanie tego typu rajdu rowerowego.

Zdecydowanie krótsze dni uniemożliwiają lub utrudniają długodystansowe wyjazdy. Dlatego jesienne wypady rowerowe warto zorganizować bliżej domu – tam, gdzie jesteśmy w stanie dojechać w godzinę lub dwie, korzystając z pociągu podmiejskiego lub po prostu rozpocząć rajd z miejsca zamieszkania. Tym bardziej, że często okolice naszych miast stanowią w wielu przypadkach tereny niemniej ciekawe niż powszechnie uważane za „turystyczne” regiony naszego kraju. Bardzo często zdarza się, że są to tereny nieodkryte, ponieważ większość z nas w sezonie rowerowym  zapuszcza się zbyt daleko poza miasto, albo od razu wybiera się w daleką podróż. A taka „nowo” odkryta atrakcja może być doskonałym tematem na jednodniową wycieczkę rowerową. Wystarczy „poszperać” w internecie lub mapach i przewodnikach turystycznych, znaleźć „to coś” co nas zainteresuje, połączyć szlakami lub trasami i wyruszyć w teren …  Wydaje się proste? Bo tak jest w rzeczywistości… Wystarczą chęci, odrobina odwagi i umiejętności, których nabywa się z każdą kolejną wyprawą.

Poniżej podsyłamy Wam kilka zorganizowanych tym właśnie sposobem pomysłów:

W poszukiwaniu kaszubskiego Konia Trojańskiego

Kaszuby do góry nogami…

Rowerowa słodka chwila

Zimowa przeprawa przez Wybrzeże Słowińskie

Nawet weekendowe wyjazdy mają jesienią swój sens i korzyści. Ceny w agroturystykach lub pensjonatach, osiągające  latem niemalże kosmiczne ceny, właśnie spadają do realnego i atrakcyjnego poziomu. Pociągi z wagonami rowerowymi do atrakcyjnych miejsc, dotąd zapełnione i nie gwarantujące komfortowego przejazdu, teraz albo już świecą pustkami, albo przynajmniej dają możliwość w miarę wygodnej podróż zarówno dla nas jak i naszego roweru. A jak sobie poradzić z rowerem w pociągu? Przeczytaj nasze wrażenia TUTAJ

Dlatego pomimo jesieni i nadchodzącej zimy nie chowajcie swoich rowerów do piwnicy, garażu czy pod przysłowiowy „kocyk”, tylko znajdźcie okoliczną ciekawostkę  wspólnie ze znajomymi, przyjaciółmi czy kumplami z pracy, przygotujcie się odpowiednio i wyruszcie w teren na waszym dwukołowym towarzyszu …

A jak coś zorganizujecie, opiszcie to w kilku słowach, zróbcie ciekawe rowerowe fotki lub film i przyślijcie do nas … Będziemy Was chwalić na naszej stronie i naszych profilach społecznościowych.

 Sezon się nie kończy … Kręcimy cały rok!!!

Autor: Piotrek Książek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *