Tegoroczna majówkowa wycieczka rowerowa poprowadzi nas swoimi trasami pomiędzy średniowiecznymi warowniami, pośród porośniętych lasami pagórków i wapiennych ostańców. W tym roku zapraszamy na aktywną majówkę w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. 

Jura Krakowsko – Częstochowska to nowy kierunek na mapie naszych wycieczek i rajdów rowerowych. Po raz pierwszy będziemy eksplorować pogranicze Śląska i Małopolski. W ciągu trzech aktywnych dni przemierzymy łącznie około 180 km na rowerach i podczas pieszej wędrówki. Jura to unikalna kraina rozściełająca się pośród skalnych wzgórz, pagórków porośniętych dziewiczym lasem i historycznych warowni pamiętających czasy średniowiecza. O Jurze Krakowsko – Częstochowskiej śmiało można powiedzieć, że to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Szlaki turystyczne prowadzą tam wąwozami,  dolinami licznych potoków oraz pośród jaskiń krasowych skrywających wiele tajemnic i legend. Na trasie wycieczki napotkamy wiele z wymienionych cudów natury i krajobrazu. W planach mamy również odwiedziny kilku Orlich Gniazd – jednych z najstarszych zamków na terenie Polski.

W czasie majówki częściowo poruszać się będziemy wytyczonymi szlakami rowerowymi oraz lokalnymi drogami i duktami leśnymi lub polnymi o nieznacznym natężeniu ruchu samochodowego. Jura Krakowsko – Częstochowska to rejon pagórkowaty, skalisty i miejscami piaszczysty. Na trasie wycieczki należy się liczyć z odcinkami miejscami piaszczystymi o utrudnionej przejezdności oraz trzeba być przygotowanym na znaczną liczbę wniesień do pokonania. Taki urok tego miejsca… Każdą z ewentualnych niedogodności rekompensują atrakcje jakie z pewnością napotkamy na trasie wycieczki rowerowej lub pieszej wędrówki. 

Proponowany rajd ma charakter rekreacyjny. Ma na celu zachęcenie amatorów i pasjonatów turystyki aktywnej do spędzania czasu w przepięknych rejonach Jury Krakowsko – Częstochowskiej. To wyprawa przygodowa bez rywalizacji sportowej. Dzienny dystans proponowanych wycieczek rowerowych zamykać się będzie w około 70 – 80 km. Na trasie należy liczyć się ze zmiennym ukształtowaniem terenu. Propozycję kierujemy do pasjonatów aktywnego wypoczynku nie obawiających się rowerowych wspinaczek oraz nie stroniących od niedogodności jakie mogą zaoferować szlaki turystyczne. To wycieczka o średnim poziomie trudności. Sugerujemy wykorzystanie roweru górskiego.

Plan wycieczki

Dzień 01 (30 kwietnia, wtorek) 

Wszyscy Uczestnicy majówki spotykają się w BAZIE w godzinach wieczornych. Pierwszy dzień (a w zasadzie wieczór) jest czasem organizacyjnym. Mamy w planach spotkanie integracyjne i wstępny instruktarz przed rajdem. Jeżeli chęci i czas na to pozwolą to posiedzimy przy grillu. Wszystko po to, żeby w kolejnym dniu tuż po śniadaniu wyruszyć na szlak i nie tracić czasu na zakwaterowanie, zapoznawanie się i rozpakowywanie, itp.

Dzień 02 (1 maja, środa)

Wycieczka rowerowa. Planowany dystans: około 75 km

Pierwszy aktywny dzień rozpoczniemy po śniadaniu. Wyruszymy na trasę około godziny 9:00. Najpierw przebijemy się przez lasy otaczające wzgórze u podnóża, którego leży ośrodek będący Bazą naszej wycieczki. Leśnymi duktami udamy się w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego. Po drodze odwiedzimy pierwsze Orle Gniazdo na naszej trasie – Zamek Rabsztyn. Jadąc dalej przemierzymy wzgórza racławickie, dolinę Będkowską u podnóża Sokolicy. To rejon dość pagórkowaty i trzeba się tam liczyć z kilkoma mozolnymi podjazdami. Za to widoki na wzniesieniu… zobaczą Ci, którzy się zdecydują. Do Ojcowskiego Parku Narodowego wjedziemy od jego południowej strony. Zabawimy tam nieco dłużej. Odwiedzimy Maczugę Herkulesa, Zamek na Pieskowej Skale, Kaplicę na Wodzie i jeszcze kilka innych ciekawostek, których nie można pominąć będąc w Ojcowie. Planujemy tam dłuższy postój oraz obiad w jednej z tamtejszych jadłodajni. Z Ojcowa znów rozpoczniemy wspinaczką w kierunku polnych duktów wiodących wzgórzami ponad okolicznymi miejscowościami. Tymi widokowymi drogami będziemy zdążać w kierunku Bazy wycieczki, do której dojedziemy w godzinach późno popołudniowych. W tym dniu czeka nas jeszcze wieczorna biesiada integracyjna przy grillu. 

Zamek Rabsztyn (Źródło: www.zamekrabsztyn.pl ) 

Dzień 03 (2 maja, czwartek)

Wędrówka piesza. Planowany dystans: około 25 km

Kolejny dzień majówki to zmiana aktywności. Rowery zostawimy w bezpiecznym miejscu w ośrodku wypoczynkowym i udamy się na pieszą wędrówkę w kierunku Pustyni Błędowskiej. W jej towarzystwie spędzimy większość dnia odwiedzając kilka okolicznych punktów i miejsc widokowych. Wędrując będziemy starać się poruszać terenem oddalonym od obszarów zabudowanych i miejscami skrytym w leśnych ostępach. Trasa wędrówki tak jak i cały ten rejon będzie się miejscami wspinać i sprowadzać nas do niższych partii Jury. W zalesionych okolicach miejscowości Klucze postaramy się odnaleźć tamtejsze jaskinie i groty będące nie lada atrakcją dla grotołazów. Chechło to wioska po północnej stronie Pustyni Błędowskiej zatrzymamy się na dłuższy postój w gospodarstwie rybnym, gdzie serwują podobno najlepszą rybę w okolicy. W drodze powrotnej do Bazy wycieczki będziemy się poruszać również drogami omijającymi tereny zabudowane i mijając funkcjonującą kopalnię dolomitu powrócimy do ośrodka wypoczynkowego.     

Dzień 4 (3 maja, piątek) 

Wycieczka rowerowa. Planowany dystans: około 75 km

To już ostatni dzień wspólnej aktywności. Pojedziemy rowerami w przeciwnym kierunku niż pierwszego dnia. Tym razem udamy się w kierunku Ogrodzieńca. Mijając okoliczne wsie, podążając drogami polnymi i leśnymi duktami zawitamy pod Zamkiem w Ogrodzieńcu. To kolejne Orle Gniazdo na naszym szlaku. W Ogrodzieńcu odwiedzimy jeszcze Gród na Górze Birów i podążymy do kolejnego Orlego Gniazda – do Zamku Bąkowiec w Morsku. W tym dniu  zamki jurajskie będą nam towarzyszyły kilkakrotnie. Odwiedzimy jeszcze Zamek w Pilicy, Zamek Pilcza w Smoleniu oraz Zamek Bydlin. To nie będą jedyne atrakcje tego dnia. W planach mamy również odwiedziny w okolicznych jaskiniach zlokalizowanych przy naszej trasie. Dłuższą przerwę w rowerowej wędrówce zaplanowaliśmy w Pilicy. Tam również poszukamy klimatycznej restauracyjki serwującej lokalną kuchnię. Do Bazy tego dnia dotrzemy w godzinach późnego popołudnia.   

Dzień 5 (4 maja, sobota)

To już ostatni dzień naszego majówkowego spotkania. Po śniadaniu podsumujemy nasze wspólne rowerowe i piesze wędrówki. Wymienimy się wrażeniami i spostrzeżeniami oraz zakończymy tegoroczną Jurajską Majówkę. 

Zamek w Ogrodzieńcu (Źródło: www.polskieszlaki.pl)

Informacje organizacyjne

Gdzie śpimy, gdzie i co jemy

Bazą imprezy będzie Ośrodek Rekreacyjny Leśny Zakątek, ul. Kolejowa 15a, 32-310 Jaroszowiec, http://www.lesnyzakatek.turystyka.pl/

Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy Jury i zewsząd otoczony lasem. Do dyspozycji gości są pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami. Ponadto Uczestnicy imprezy mają dostęp do krytej pływalni z basenem o wymiarach 25m x 12,5m.

Ubezpieczenie podczas wyjazdu

Wszyscy Uczestnicy objęci będą ubezpieczeniem NW na czas trwania imprezy.

Co ze sobą zabrać i jak się spakować

Każdy uczestnik Rajdu zobowiązany jest posiadać sprawny rower (sugerujemy rower GÓRSKI) oraz w razie awarii zapasową dętkę i podstawowe narzędzia do jego naprawy. Odzież adekwatną do pogody, ewentualnie kurtkę przeciwdeszczową w razie jej kaprysów. Warto mieć również gotówkę na ewentualne drugie śniadanie, obiad lub uzupełnienie płynów w czasie jazdy.

Każdego dnia jeździmy „na lekko” bez dużego bagażu. Każdy zabiera ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy najlepiej w niedużym plecaku. Cała reszta bagażu pozostaje w Bazie. Warto zabrać ze sobą również strój kąpielowy – w ośrodku mamy do dyspozycji basen. Na pewno przyda się dobra latarka w przypadku gdybyśmy chcieli zwiedzać okoliczne jaskinie lub groty.

Należy posiadać także dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Bagaż i transport

Do Bazy Rajdu wszyscy Uczestnicy dojeżdżają we własnym zakresie. Organizator nie zapewnia dojazdu na miejsce startu ani nie zapewnia transportu w drodze powrotnej do domu po zakończeniu imprezy. Organizator nie ponosi odpowiedzialności wobec uczestników za ewentualne zdarzenia powstałe podczas dojazdu do i z miejsca rajdu.  

Dla Uczestników z okolic Trójmiasta – Organizator może zabrać 6 osób swoim prywatnym autem. Opcja nie jest wliczona w cenę wycieczki. Do rozliczenia indywidualnie tylko koszty paliwa. Zainteresowani kontaktują się w tej sprawie bezpośrednio z organizatorem.

Zasady obowiązujące podczas rajdu

Każdą grupę prowadzi jeden lub dwóch  przewodników w zależności od liczebności grupy i warunków terenowych. Jest to osoba z dużym doświadczeniem rowerowym i turystycznym. Ze względów bezpieczeństwa nie należy wyprzedzać przewodnika ponieważ tylko on zna trasę rajdu. Do Przewodnika należy decyzja, kiedy i gdzie są organizowane postoje (kwestie do uzgodnienia z grupą Uczestników). Każdy Uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Prędkość jazdy należy dostosować do swoich możliwości kondycyjnych i umiejętności jazdy. Przewodnik prowadzi grupę z w miarę stałą prędkością umożliwiającą komfortową i atrakcyjną jazdę całej grupie. Podczas jazdy rowerem zabronione jest spożywanie alkoholu i każdy Uczestnik jest zobowiązany do zachowania należytego bezpieczeństwa podczas jazdy. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli podjazd jest długi i trudny i ktoś zostaje w tyle, pozostali Uczestnicy czekają na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszają w dalszą drogę. Na całej długości trasy poruszamy się grupą. 

Warunkiem realizacji rajdu jest zebranie grupy minimum 10 Uczestników. 

Wycieczka objęta limitem 15 miejsc.

W przypadku niezebrania wymaganej na 3 dni przed rajdem liczby uczestników wszystkie wpłaty zostaną zwrócone.

Terminy

Przyjazd do Bazy wycieczki i zakwaterowanie Uczestników 30.04.2019 (wtorek) w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Rozpoczęcie rajdu 01.05.2019 i zakończenie 04.05.2019 w miejscowości Jaroszowiec (Baza Wycieczki). Uczestnicy rajdu spotykają się nie później niż w dniu rozpoczęcia rajdu w bazie noclegowej wyprawy w miejscowości Jaroszowiec.

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 600zł

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki na konto Organizatora.

Cena uwzględnia obsługę grupy uczestników przez doświadczonego przewodnika, który pilotuje całą trasę, w razie awarii służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami, posiada także apteczkę pierwszej pomocy. 

Dodatkowo w opłacie uczestnictwa:

 • 4 noclegi
 • 4 śniadania
 • dostęp do basenu
 • udział w biesiadzie grillowej w wyznaczonym dniu
 • ubezpieczenie NW na czas udziału w rajdzie dla każdego Uczestnika
 • podatek VAT

Podany koszt nie obejmuje:

 • wydatków natury osobistej
 • wyżywienie (poza śniadaniem) na czas trwania wycieczki

Rezerwacja oferty

Wcześniej dokładnie zapoznaj się z

Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub mailowo na adres: lubimyrowery@gmail.com

W tytule wiadomości: Majówka 2019

W treści e-maila należy podać:

 1. Imię i Nazwisko
 2. Adres zamieszkania
 3. Adres e-mail do wysyłki korespondencji
 4. Telefon kontaktowy
 5. Datę urodzenia
 6. PESEL (do ubezpieczenia NW)
 7. Imię i Nazwisko oraz telefon osoby, którą należy powiadomić w nagłych wypadkach

Umowę Uczestnictwa przysyłamy e-mailem. 

Po rezerwacji telefonicznej lub e-mailowej potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki.

Kwota zaliczki: 200zł

Termin wpłaty: do trzech dni od momentu dokonania rezerwacji.

Tytuł przelewu: Zaliczka – Majówka 2019 – Noclegi – Imię i Nazwisko Uczestnika.

Nr rachunku w mBank: 49 1140 2004 0000 3902 7833 7436 

Pozostałą kwotę 400zł należy wpłacić nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem rajdu (23.04.2019)  

Tytuł przelewu: Majówka 2019 – Rozliczenie – Imię i Nazwisko Uczestnika.

Nr rachunku w mBank: 49 1140 2004 0000 3902 7833 7436 

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji: 

Telefon: +48 509 988 052

E-mail: lubimyrowery@gmail.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami o naszych wycieczkach?
Chcesz żebyśmy cię informowali o nowych propozycjach spędzenia wolnego czasu?
Chcesz mieć dostęp ze swojej poczty e-mail do aktualnych relacji z wycieczek, opisów szlaków i tras rowerowych?

O naszych nowych pomysłach dowiesz się regularnie odwiedzając stronę www.LubimyRowery.pl,
profil na FB/lubimyrowery.pl lub wyrażając zgodę na newsletter. 
Chcesz być na bieżąco?
Napisz maila z prośbą o dołączenie do naszej grupy mailingowej na adres: lubimyrowery@gmail.com         

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *