MUZEUM – KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny
Teodory i Izydora Gulgowskich
we Wdzydzach Kiszewskich
83-406 Wąglikowice
www.muzeum-wdzydze.gda.pl
muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl
Tel/Fax 58 686-12-88 & 686-11-30
www.facebook.com/Muzeum.we.Wdzydzach.Kiszewskich
INSTYTUCJA KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Najstarsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu

Początki Muzeum we Wdzydzach sięgają 1906 r. Jego Twórcami byli Teodora i Izydor Gulgowscy, którzy urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie podcieniowej zakupionej od miejscowego gospodarza – Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki. Naukowa działalność i społeczne pasje Założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.


Kontynuacją Ich dzieła jest obecne, 22 hektarowe Muzeum ze zbiorem ponad 50-ciu obiektów regionalnego budownictwa z terenu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany urokliwymi widokami i nostalgiczną atmosferą minionych lat. Na tym tle odbywają się w Muzeum cykliczne masowe i kameralne imprezy, widowiska obrzędowe i folklorystyczne,  organizowane są lekcje i warsztaty muzealne oraz pokazy.


Rozbudowana oferta zajęć edukacyjnych obejmuje: toczenie i lepienie garnków, tkanie krajki na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych, a także naukę języka kaszubskiego, zajęcia w zabytkowej szkole, muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe, dawne gry i zabawy ludowe. W trakcie zwiedzania można również wziąć udział w bezpłatnych i interaktywnych pokazach pracy kowala, stolarza, robotnika leśnego i krawcowej oraz ucierania tabaki, prania i maglowania, mielenia i tłuczenia zboża, które odbywają się w chałupach i zagrodach.


Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny gościnnie zaprasza wszystkich ciekawych barwnej kultury Kaszub.

Poniżej propozycja trasy wycieczki rowerowej szlakiem wkoło Jezior Wdzydzkich

Szczegółowy opis szlaku TUTAJ