Obiekt noclegowy przyjazny rowerzyście – Jakie warunki powinien spełniać

Z angielska brzmiący zwrot „bike friendly” nabiera również znaczenia w naszej krajowej turystyce rowerowej – w tłumaczeniu „przyjazny rowerom”. Wzrost rangi tego określenia wynika zdecydowanie z rosnącej popularności aktywnej turystyki rowerowej w naszym kraju. Coraz więcej osób, a nawet rodzin z dziećmi decyduje się w ten sposób spędzić wakacyjny urlop. Wiadomym jest, że na wycieczki lub wyprawy rowerowe staramy się zabierać jak najlżejsze akcesoria. Nadal jeszcze w naszym kraju turystyka rowerowa często wiąże się z noclegami pod namiotem. Wynika to z faktu, że znaczna część obiektów noclegowych nie jest zainteresowana przygotowywaniem noclegu na jedną noc. To już kwestia czysto ekonomiczna i biznesowa – jeden nocleg to większy koszt niż potencjalny zysk dla właściciela. Nie będziemy się tutaj rozwodzić nad kwestiami ekonomicznymi, ponieważ nie to jest celem tego artykułu. W tej publikacji chcę się skupić bardziej na warunkach jakie powinien spełniać obiekt noclegowy przyjazny rowerzyście.

Turysta nocujący w obiekcie przyjaznym rowerzyście może komfortowo odprężyć się na koniec dnia, a jego rower jest schowany w bezpiecznym miejscu. Obiekty noclegowe przyjazne turyście rowerowemu to jednak coś więcej. Istotnym warunkiem jest możliwość pobytu przez jedną noc, wynika to często ze specyfiki wypraw rowerowych i przemieszczania się z jednego punktu do kolejnego. Obiekt taki powinien również umożliwiać wysuszenie odzieży i zapewnić odpowiednie narzędzia do prostych napraw serwisowych roweru, z których można skorzystać w razie potrzeby.

W krajach o daleko rozwiniętej turystyce rowerowej i wysokim współczynniku udziału rowerów w transporcie funkcjonują systemy certyfikacji obiektów o wypracowanych standardach i kategoryzacji obiektów . Kryteria kategoryzacji opracowano biorąc pod uwagę najistotniejsze wymagania turystów podróżujących na rowerach.

Najważniejsze założenia systemów certyfikacji funkcjonujących na terenie krajów o rozwiniętej turystyce rowerowej i wypracowanych standardach „przyjazności rowerzyście” to:

– możliwość skorzystanie przez turystę tylko z jednego noclegu

– bezpieczny parking dla roweru

– udostępnienie narzędzi do przeprowadzenia podstawowych napraw roweru

 –  dostępność do informacji turystycznych

– dla gości powinno być serwowane wartościowe śniadanie lub możliwość samodzielnego przygotowania posiłku

– umożliwienie wysuszenia mokrej odzieży i sprzętu

Wzorem dla europejskich systemów standaryzacji i certyfikacji obiektów noclegowych jest niemiecki Bett Und Bike (www.bettundbike.de). Podobne systemy funkcjonują z powodzeniem w Austrii, Szwajcarii, Danii, Czechach czy Chorwacji.

pobrane-1769725 pobrane-1-300x91-2067257 pobrane-2-9225783

pobrane-3-7489848W Polsce w 2008 roku Fundacja Partnerstwo dla Środowiska wprowadziła polską edycję Certyfikatu „Przyjazny Rowerom” (www.przyjazny-rowerom.pl) . System krajowy wzoruje się na czeskich rozwiązaniach i certyfikuje obiekty turystyczne i inne promujące zrównoważony transport uwzględniając specyficzne potrzeby rowerzystów i turystów rowerowych. Certyfikaty nadawane są obiektom należącym do jednej z pięciu kategorii obiektów położonych wzdłuż Zielonych Szlaków – Grrenways: obiekty noclegowe, punkty gastronomiczne, kempingi, atrakcje turystyczne o raz inne obiekty promujące zrównoważony transport. W Polsce niestety jeszcze nie funkcjonuje porównywalna z niemiecką sieć kwater noclegowych.  Tym samym biorąc pod uwagę intensywny wzrost zainteresowania turystyką rowerową istnieje potrzeba wdrożenia podobnego systemu certyfikacji w skali nie tylko regionalnej ale ogólnokrajowej. Wprowadzenie określonych standardów pozwoli na:

– zaplanowanie dłuższych wyjazdów rowerowych w oparciu o rekomendowane obiekty noclegowe,

– pozwoli na zmniejszenie obciążenia roweru w związku z brakiem konieczności zabierania ze sobą sprzętu biwakowego,

– daje możliwość samodzielnej naprawy ewentualnych usterek roweru,

– zwiększa komfort i bezpieczeństwo podróży rowerowych,

– zwiększa przychody regionów zaangażowanych w rozwój turystyki rowerowej.

Określenie „przyjazny rowerom” dotyczy nie tylko obiektów noclegowych. Zbliżone kryteria dostosowane w szczególny sposób dotyczą również innych obiektów turystycznych – gastronomicznych, muzea, obiekty użyteczności publicznej, rekreacyjnej oraz inne atrakcje turystyczne dostępne dla turysty na rowerze. Rodzaj dostosowania zależy tutaj od specyfiki obiektu. Kluczową kwestią dla rowerzysty jest możliwość bezpiecznego zaparkowania roweru – miejsca takie powinny być wyposażone w parkingi rowerowe oraz odpowiednie stojaki.

Biorąc pod uwagę specyfikę turystyki rowerowej rozwój systemu certyfikacji „Przyjazny Rowerom” to olbrzymia szansa na rozwój gospodarczy małych miejscowości, wsi i regionów niejednokrotnie pomijanych w wakacyjnych planach turystycznych. Stosunkowo niewielkim kosztem można przygotować obiekt noclegowy lub inną atrakcję turystyczną na przyjęcie turysty rowerowego, który nie jest specjalnie wymagającym gościem a może okazać się wiernym i powracającym klientem rekomendującym region.

Autor: Piotrek Książek