Przygodowa Majówka – Rowerem i kajakiem przez Puszczę Augustowską

Termin: 03.05.2018 – 06.05.2018 /
Ilość dni: 4 / 
Poziom trudności: Rekreacyjny – Łatwy /
Całkowity dystans: około 220 km / 

Natura obdarzyła Suwalszczyznę chyba wszystkimi swoimi urokami: malowniczymi jeziorami, wzniosłymi wzgórzami, pełnymi uroku lasami i łąkami. Ale i historia również zostawiła tutaj wiele swoich śladów i pamiątek. Lokalne legendy i ludowe podania o dawnych mieszkańcach z pewnością niejednokrotnie napotkamy na trasie naszych rowerowych wędrówek.

W czasie 4 dni pobytu na Suwalszczyźnie poruszać się będziemy głównie po bezdrożach i lokalnych drogach gruntowych oraz leśnych duktach. Drogi asfaltowe, które napotkamy na naszej trasie to przeważnie lokalne, mało ruchliwe nitki łączące niewielkie suwalskie miejscowości. Podczas rajdu skorzystamy również z niedawno wybudowanego długodystansowego szlaku rowerowego Greenvelo. Trasa rajdu przebiegać będzie częściowo oznakowanymi szlakami rowerowymi a częściowo korzystać będziemy z gościnności nieznakowanych duktów. Podane długości dziennych dystansów to wartości przybliżone i zależne w dużej mierze od możliwości Uczestników. Dopuszczamy możliwość modyfikacji dystansu lub przebiegu trasy w uzasadnionych przypadkach.

Zaplanowany spływ kajakowy dedykujemy również osobom, które rekreacyjnie pływają kajakiem. Wybrany odcinek pokazuje uroki otaczającej go Puszczy Augustowskiej od strony rzeki Czarna Hańcza.

Program imprezy
Rajd rozpoczyna się 3 maja ale uczestnicy rajdu spotykają się w przeddzień (czyli 2 maja 2018 – środa) w Bazie Rajdu w godzinach wieczornych.

Na ten dzień zaplanowaliśmy spotkanie organizacyjne i wstępny instruktarz przed rajdem.

Wszystko po to, żeby w kolejnym dniu już od rana tuż po śniadaniu wyruszyć na szlak i nie tracić czasu na zakwaterowanie, zapoznawanie, rozpakowywanie, itp.

Ze względu na różne pory przyjazdu do bazy tym dniu uczestnicy nie mają zapewnionej obiadokolacji. Każdy organizuje ją sobie w własnym zakresie.

Dzień 1, czwartek 3 maja 2018 r.
Dystans około 70 km
Tuż po śniadaniu, czyli około godz. 9:00 wyruszymy na szlak. Plan na ten dzień to pętla dokoła Jeziora Wigry. Wśród atrakcji poza malowniczymi trasami i leśnymi duktami dookoła tego wspaniałego zbiornika wodnego uczestnicy mogą liczyć na odwiedziny w pokamedulskim klasztorze w Wigrach, klimatycznym skansenie w okolicach miejscowości Krzywe, Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego oraz kilku innych równie ciekawych miejscach. Jedno co jest pewne… na nudę nie będzie można się skarżyć!

Do Bazy Rajdu zawitamy w godzinach późno popołudniowych.

Dzień 2, piątek 4 maja 2018 r.
Dystans około 70 km 
Kolejny dzień rowerowej przygody to kolejne rowerowe wyzwanie. Tym razem wyruszymy na spotkanie Puszczy Augustowskiej. Przez zanurzone w jej gęstwienie leśne dukty dojedziemy nad Kanał Augustowski. W okolicach miejscowości Sucha Rzeczka przesiądziemy się na długodystansowy szlak  Greenvelo, który poprowadzi nas najpierw wzdłuż brzegu Kanału Augustowskiego i przepięknych większych i mniejszych jezior i jeziorek wyglądających jak sznur korali nawleczonych na jego nić. Następnie Greenvelo poprowadzi nas wzdłuż urokliwych brzegów Czarnej Hańczy. Do Bazy Rajdu dojedziemy jak w dniu poprzednim przed wieczorem. Na miejscu organizator przygotuje biesiadę przy grillu lub ognisku.

Dzień 3, sobota 5 maja 2018 r.
Spływ kajakowy – dystans około 10 – 12 km 
Kolejny dzień naszej przygody to zabawa z kajakiem w roli głównej. Również po śniadaniu – około godz. 9:00 na wyruszymy do miejsca rozpoczęcia spływu kajakowego. Nurt Czarnej Hańczy poprowadzi nas przez odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną. Trasa przebiegająca przez teren puszczy uznawana jest za jedną z najciekawszych.

Do Bazy Rajdu powrócimy w godzinach popołudniowych.

Więcej o szlakach kajakowych na czarnej Hańczy można znaleźć na stronie: TUTAJ

Dzień 4, niedziela 6 maja 2018 r.
Dystans około 60 km 
W planie ostatniego dnia rowerowej wycieczki jest na początku przejażdżka suwalskimi bezdrożami w kierunku Augustowa i wizyta w tym urokliwym miejscu. W tym dniu również napotkamy na swojej trasie szlak Greenvelo oraz wiele mniej cywilizowanych leśnych duktów Puszczy Augustowskiej. Będziemy kluczyć pomiędzy okolicznymi jeziorami i jeziorkami między innymi otrzemy się o brzegi Jeziora Sajno, Necko, Rospuda, Studzieniczne. Przebieg trasy z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających entuzjastów niczym niezmąconej przyrody naturalnej .

Rowerową przygodę z ziemią augustowską zakończymy w godzinach popołudniowych. Po powrocie pozostaje jeszcze krótkie podsumowanie rajdu i powrót do domu.

UWAGA! W ostatnim dniu rajdu doba noclegowa kończy się o godz. 12:00. Wobec tego przed wyjazdem na trasę wycieczki rowerowej uczestnicy muszą swoje bagaże zabrać z pokoi i przenieść do samochodów. W tym dniu Uczestnicy nie mają zapewnionej obiadokolacji.

Tak bawilismy się na naszych wcześniejszych majówkach:
Majówka 2016
Majówka 2017

Zasady obowiązujące podczas rajdu
Każdą grupę prowadzi jeden lub dwóch  przewodników w zależności od liczebności grupy i warunków terenowych. Jest to osoba z dużym doświadczeniem rowerowym i turystycznym. Ze względów bezpieczeństwa nie należy wyprzedzać przewodnika ponieważ tylko on zna trasę rajdu. Do Przewodnika należy decyzja, kiedy i gdzie są organizowane postoje (kwestie do uzgodnienia z grupą Uczestników). Każdy Uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Prędkość jazdy należy dostosować do swoich możliwości kondycyjnych i umiejętności jazdy. Przewodnik prowadzi grupę z w miarę stałą prędkością umożliwiającą komfortową i atrakcyjną jazdę całej grupie. Podczas jazdy rowerem zabronione jest spożywanie alkoholu i każdy Uczestnik jest zobowiązany do zachowania należytego bezpieczeństwa podczas jazdy. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli podjazd jest długi, trudny i ktoś zostaje w tyle, pozostali Uczestnicy czekają na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszają w dalszą drogę. Na całej długości trasy poruszamy się grupą.

Gdzie śpimy, gdzie i co jemy
Realizując nasze rajdy staramy się zapewnić Uczestnikom wygodny i komfortowy wypoczynek po całym dniu kręcenia kilometrów na rowerze. Sami jesteśmy aktywnymi rowerzystami i wiemy jak istotnym elementem po całym dniu na siodełku jest odpoczynek. Proponowana przez nas Baza rajdu to urokliwie położone gospodarstwo Agroturystyczne „U Renaty”. W obiekcie noclegowym do dyspozycji gości pokoje dwu i trzy – osobowe.

Szczegółowe informacje o obiekcie na stronie: TUTAJ

Cały obiekt jest atrakcyjnie położony i dobrze wyposażony, pokoje czyste i przestronne z możliwością wykupienia wyżywienia. Gospodarz domu wypoczynkowego oferuje doskonałe, smaczne i wartościowe śniadania oraz pożywne i obfite obiadokolacje.

W kwocie opłaty za uczestnictwo w rajdzie ujęto nocleg, śniadanie, obiadokolację.

Ubezpieczenie podczas wyjazdu
Wszyscy Uczestnicy objęci są ubezpieczeniem NW na czas trwania rajdu.

Co ze sobą zabrać i jak się spakować
Każdy uczestnik Rajdu zobowiązany jest posiadać sprawny rower oraz w razie awarii zapasową dętkę i podstawowe narzędzia do jego naprawy. Odzież adekwatną do pogody, ewentualnie kurtkę przeciwdeszczową w razie jej kaprysów. Warto mieć również gotówkę na ewentualne drugie śniadanie lub uzupełnienie płynów w czasie jazdy.

Należy posiadać także dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Jak przygotować się do rajdu przeczytaj TUTAJ

Bagaż i transport
Do Bazy Rajdu wszyscy Uczestnicy dojeżdżają we własnym zakresie. Organizator nie zapewnia dojazdu na miejsce startu ani nie zapewnia transportu w drodze powrotnej do domu po zakończeniu imprezy. Organizator nie ponosi odpowiedzialności wobec uczestników za ewentualne zdarzenia powstałe podczas dojazdu do i z miejsca rajdu.

Terminy
Przyjazd do Bazy Rajdu i zakwaterowanie Uczestników 02 maja 2018 (środa) w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Rozpoczęcie rajdu 03 maja 2018 i zakończenie 06 maja 2018 w miejscowości Danowskie (Baza Rajdu).

Uczestnicy rajdu spotykają się nie później niż w dniu rozpoczęcia rajdu w bazie noclegowej wyprawy w miejscowości Danowskie

Adres Bazy Rajdu:
Gospodarstwo Agroturystyczne „U Renaty”
Danowskie 9B, 16-304 Nowinka
tel: 607 989 793
http://www.urenaty.agro.pl

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/jNEbagcbpo32

Warunkiem realizacji rajdu jest zebranie grupy minimum 10 Uczestników.
W przypadku niezebrania wymaganej na 14 dni przed rajdem liczby uczestników wszystkie wpłaty zostaną zwrócone.

Cena za wyjazd:
Koszt uczestnictwa w rajdzie to: 600 zł

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki na konto organizatora.

Cena uwzględnia obsługę grupy uczestników przez doświadczonego przewodnika, który pilotuje całą trasę, w razie awarii służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami, posiada także apteczkę pierwszej pomocy.

W opłacie uczestnictwa:
– 4 noclegi + obiadokolacja (x3) + śniadanie (x4)
– Ubezpieczenie NW na czas udziału w rajdzie dla każdego Uczestnika
– udział w biesiadzie grillowej lub ognisku w jednym z wybranych dni
– udział w spływie kajakowym + wynajem niezbędnego sprzętu (kajak, wiosła, kapok)
– opłata za wstęp na teren Wigierskiego Parku Narodowego
– podatek VAT

Podany koszt nie obejmuje:
– wydatków natury osobistej
– wydatków związanych ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji (muzea, skanseny, wieże widokowe nie ujętych powyżej)

Rezerwacja oferty
Wcześniej dokładnie zapoznaj się z Regulaminem.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub mailowo na adres: lubimyrowery@gmail.com

W tytule wiadomości: Majówka 2018
W treści e-maila należy podać:
1. Imię i Nazwisko
2. Adres zamieszkania
3. Adres e-mail do wysyłki korespondencji
4. Telefon kontaktowy
5. Datę urodzenia
6. PESEL (do ubezpieczenia NW)
7. Imię i Nazwisko oraz telefon osoby, którą należy powiadomić w nagłych wypadkach

Umowę Uczestnictwa przysyłamy e-mailem.

Po rezerwacji telefonicznej lub e-mailowej potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki za udział w Rajdzie.

Kwota zaliczki: 150zł
Termin wpłaty: do trzech dni od momentu dokonania rezerwacji.
Tytuł przelewu: Majówka 2018 – Zaliczka – Imię i Nazwisko Uczestnika.
Nr rachunku: 90 1142 0008 0000 1662 0049 4082

Pozostałą kwotę 450zł należy wpłacić nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem rajdu (25 kwietnia 2018)
Tytuł przelewu: Majówka 2018 – Rozliczenie – Imię i Nazwisko Uczestnika.
Nr rachunku: 90 1142 0008 0000 1662 0049 4082

 

W razie pytań prosimy o kontakt z Organizatorem:

Piotrek Książek, tel.: +48 509 988 052,
mail: lubimyrowery@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *