Przygotowania do rajdu

Kondycja fizyczna i technika jazdy

Należy mieć pełną świadomość dystansu jaki jest zaplanowany do pokonania. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że w towarzystwie roweru spędzimy kilka kolejnych dni. Osoba bez odpowiedniego przygotowania fizycznego nie da sobie rady na trasie rajdu

Technika jazdy – o ile w rajdach typowo rekreacyjnych nie jest ona, aż tak istotna (wystarczy sobie dobrze radzić kondycyjnie), to w trakcie rajdów przełajowych lub offroad-owych technika ma istotne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz sprawność poruszania się w trudnym terenie.

Co ze sobą zabrać?

Rower i jego wyposażenie:

– W pełni sprawny rower po gruntownym przeglądzie u specjalistów. Szczególną uwagę należy zwrócić na układ napędowy, hamulce i amortyzator

– bidon lub camelback

– bagażnik do zamocowania sakw i skawy lub wygodny plecak

– OBOWIĄZKOWO odpowiednie oświetlenie roweru

– sprawna i wydajna pompka

– zestaw naprawczy do dętek oraz komplet podstawowych narzędzi

– smar do łańcucha

– kilka zapasowych części (lubiących się zużywać lub psuć) zapasowy zestaw klocków hamulcowych, zapasowe linki, taśma „Silvertape”, tzw. „zipy” plastikowe paski ściągające

ZALECAMY kask podczas rajdu na głowie.

Odzież:
Zabieramy ze sobą tylko niezbędne rzeczy, ale koniecznie musi to być przemyślany wybór.

– wygodne buty sportowe lub rowerowe (SPD)
– wygodne skarpety (min. 1 para na dzień +2 pary w zapasie)
– spodnie rowerowe (najlepiej z wkładką tzw. pampersem)
– długie, sportowe spodnie
– krótkie spodenki
– bielizna (najlepiej termiczna)
– koszulka z długim rękawem (najlepiej termiczna)
– koszulki rowerowe z krótkim rękawem
– ciepła bluza lub softshell
– kurtka przeciwdeszczowa
– coś do spania – pidżama
– kosmetyczka.

Jaki rower?
W zależności od rodzaju wyprawy. W opisie planowanej wycieczki znajduje się opis jaki jest rodzaj podłoża i sugestia jakim rowerem sprawnie można pokonać trasę rajdu.

Co zabrać?
Lista rzeczy jest mocno uzależniona od rodzaju rajdu. W przypadku rajdu z noclegiem stacjonarnym można się spakować standardową torbę turystyczną ponieważ bagaż zostawiamy w miejscu noclegu a na trasę rajdu wyruszamy z plecakiem spakowanym na jednodniową wędrówkę. W przypadku rajdów z noclegami w różnych lokalizacjach warto spakować się w sakwy na bagażniku lub ekstra Wheel-u. Szczegóły dotyczące logistyki rajdu podane są w opisie rajdu.

Skąd wyjazd?
Zawsze z miejsca zamieszkania. My startujemy z Trójmiasta. W zależności od trasy i organizacji rajdu Uczestnicy mogą dostać się do miejsca STARTU własnym transportem lub opcjonalnie możemy wspólnie wynająć BUS-a z przyczepą i razem dotrzeć do punktu docelowego. Taka operacja będzie wymagała dodatkowych kosztów.

Jak są przewożone rowery?
W zależności od zastosowanych rozwiązań logistycznych, ale jeżeli jedziemy wspólnie wynajętym BUS-em rowery jadą odpowiednio zabezpieczone w przyczepie bagażowej. Jeżeli Uczestnik wybierze indywidualną formę dostania się na miejsca startu rajdu dostarcza rower we własnym zakresie.

Serwis roweru podczas drogi?
Przewodnik, który pilotuje wyjazd, jest wyposażony w podstawowy sprzęt do naprawy roweru i z pewnością pomoże w miarę swoich umiejętności.

Dzienne dystanse?
Średnie dzienne etapy to ok. 80 km +/- 20 km. W zależności od terenu.

Gdzie nocujemy?
Nocujemy w różnych miejscach. Ale zawsze staramy się w obiektach „przyjaznych rowerzyście”. Staramy się aby obiekty zapewniały w miarę komfortowy wypoczynek po całym dniu wysiłku fizycznego. Szczegóły ZAWSZE są opisane w ofercie wycieczki lub rajdu.

Kto prowadzi rajd?
Każdy rajd prowadzony jest przez doświadczonego przewodnika rowerowego, pasjonata turystyki rowerowej.

Chcesz zobaczyć jak i gdzie jeździmy? Zajrzyj do zakładki Relacje. Tam znajdziesz filmy, opisy i zdjęcia ze współorganizowanych rajdów rowerowych.