Rajd Rowerowy MAZURSKIE TAJEMNICE

Termin: 15 – 18.07.2016 (piątek – poniedziałek)

Przyjazd na miejsce bazy rajdu 14.07 (czwartek wieczorem).

Mazury to region pełen pamiątek historycznych i pozostałości kulturowych po dawnych czasach. Podróżując pomiędzy rozległymi jeziorami i przeciskając się przez nietknięte cywilizacją lasy nie opuszcza nas wrażenie, że za każdym rogiem czai się widmo, rusałka lub inny bies… Organizując ten mazurski rajd rowerowy postaramy się Wam pokazać jak najwięcej tajemniczych miejsc przepełnionych historią, kulturą i magią…

Największą atrakcją turystyczną Mazur są wspaniałe czyste jeziora i nieskażona przemysłem i cywilizacją przyroda stwarzająca doskonałe warunki do odpoczynku w ciszy i spokoju w bezpośrednim  kontakcie z naturą. Bezcennym dopełnieniem mazurskiego cudu natury jest jego bogata przeszłość historyczna i kulturowa. Czytelnymi świadkami zdarzeń historycznych są zamki pokrzyżackie, liczne dwory i dawne majątki ziemskie oraz monumentalne fortyfikacje i obiekty hydrologiczne będące pozostałościami po kresie II wojny światowej.

W czasie 4 dni pobytu na Mazurach poruszać się będziemy głównie po lokalnych drogach gruntowych oraz leśnych duktach. Drogi asfaltowe, które napotkamy na naszej trasie to przeważnie lokalne, mało ruchliwe nitki łączące niewielkie malowniczo położone miejscowości. Trasa rajdu przebiegać będzie częściowo oznakowanymi szlakami rowerowymi a częściowo korzystać będziemy z gościnności nieznakowanych duktów. Podane długości dziennych dystansów to wartości przybliżone i zależne w dużej mierze od możliwości Uczestników. Dopuszczamy możliwość modyfikacji dystansu lub przebiegu trasy w uzasadnionych przypadkach.

Dzień 01 (14.07) – W godzinach wieczornych przyjazd i zakwaterowanie Uczestników rajdu. Spotkanie organizacyjne i omówienia zasad rajdu.

Dzień 2 (15.07) – dystans około 85 km.

Tematem przewodnim pierwszego dnia rajdu będzie historia Mazur. W pierwszej kolejności jeszcze w Giżycku odwiedzimy Twierdzę Boyen skąd w dalszym ciągu rowerowej wędrówki udamy się w kierunku zamku krzyżackiego w Rynie. Dalszy ciąg trasy pierwszego dnia to kierunek Kętrzyn i tamtejszy zamek również krzyżacki. Z Kętrzyna przez Wilczy Szaniec mijając okoliczne wspaniałe jeziora mazurskie wrócimy w godzinach wieczornych do Giżycka. Cały dzień spędzimy obcując z przepiękną i naturalną przyrodą tego wspaniałego regionu. Drogi jakie będą nas prowadziły to w głównej mierze polne drogi i częściowo skryte w gąszczu leśne dukty. Pomimo tego, że układając przebieg trasy zawsze staramy się unikać asfaltów w tym przypadku musimy się z nim pogodzić na kilku odcinkach. Planując harmonogram dnia wzięliśmy pod uwagę kilka przerw na zwiedzanie i krótkie pikniki regeneracyjne.

Dzień 3 (16.07) – dystans około 95 km.

Drugi dzień rajdu to obcowania z historią ciąg dalszy, ale tym razem z tą mniej oddaloną w czasie. Wyruszymy z Giżycka i udamy się w kierunku Węgorzewa korzystając z gościnności lokalnych szlaków rowerowych wiodących wkoło Jeziora Kisajno i Dobskie. Podążając brzegiem Jeziora Kisajno z pewnością będziemy mogli zobaczyć na jego szmaragdowej tafli kompleks wysp Ostrów. Jadąc dalej wśród wspaniałej mazurskiej przyrody dotrzemy do jednej z większych atrakcji tego regionu… poniemieckie bunkry z okresu II wojny światowej w Mamerkach. W dalszym etapie rajdu dalej zachowamy ten sam klimat i leśnymi ostępami przedostaniemy się  do skrytych w gąszczu monumentalnych śluz na Kanale Mazurskim. Dalszy ciąg rajdu to cofnięcie się w czasie do czasów krzyżackich i wizyta w okolicach zamku w Węgorzewie. Po wizycie w zamku nadal zanurzeni w otchłani mazurskiej natury będziemy zdążać w kierunku naszej Bazy Rajdu.  Tak ja w dniu poprzednim nawierzchnia dróg i w tym dniu będzie mocno urozmaicona i zawierać będzie w sobie niemalże całą ich różnorodność.

Dzień 4 (17.07) – dystans dnia to około 85 km.

Dzień czwarty to już odmienna tematyka… tym razem skupimy się na czyhających za rogiem biesach, wynurzających się z mętnej topieli rusałkach i wszech obecnych mazurskich demonach. Niemalże cały dzień spędzimy w towarzystwie szlaku mazurskich legend. Jego przebieg jest nieco inny, ale dla naszych potrzeb zmodyfikowaliśmy go usuwając rejony mniej atrakcyjne a uzupełniając go o te bardziej interesujące. Przejeżdżając przez obszary leśne  może będziemy mieli szczęście i spotkamy się z tamtejszym stadem wspaniałych żubrów.  W trzecim dniu rajdu poruszać się będziemy głównie drogami gruntowymi i szutrowymi. Asfalty powinny być w nieznacznych odcinkach.

Dzień 5 (18.07)  – dystans dnia to około 75 km.

Ostatni dzień rajdu i wizyty na Mazurach. W tym dniu skupimy się na delektowaniu się cudem przyrody i natury Puszczy Boreckiej. Co prawda wrócimy w rejon wędrówki z dnia poprzedniego, ale poruszać się będziemy innymi drogami i zobaczymy inne równie ciekawe i niemniej tajemnicze miejsca. Liczymy, że okrasą całego rajdu będzie spotkanie z żyjącymi tam przedstawicielami przyrody jak jelenie, żubry… taką niespodziankę przyroda mazurska przygotowała dla nas podczas naszej ubiegłorocznej wizyty w tamtych rejonach. Nawierzchnia dróg jakimi się będziemy poruszać to jak w przypadku poprzednich dni niemalże cała paleta możliwości… drogi gruntowe, leśne dukty, asfalty lepszej lub gorszej jakości i niestety należy się przygotować na krótkie odcinki piaszczystych i brukowanych dróg pośród pól i łąk.

Trasa rajdu

Trasa Studyjna, to znaczy, że została wyznaczona na podstawie informacji źródłowych dostępnych w przewodnikach turystycznych, mapach regionu i jeszcze nie została w całości zweryfikowana w terenie co oznacza, że może ulec zmianom w czasie przebiegu rajdu w zależności od warunków terenowych i w trosce o bezpieczeństwo Uczestników. Trasa wstępie testowana w innych wariantach układu szlaków.

Dzienne odcinki rajdu  przebiegać będą w terenie dość urozmaiconym pod względem nawierzchni oraz ukształtowania terenu. Pojezierze Mazurskie to region polodowcowy charakteryzujący się niewielkimi, ale dość częstymi wzniesieniami wymagającymi dobrego przygotowania kondycyjnego. Dla osób posiadających umiarkowaną kondycję będzie to pewnym wyzwaniem. Zaplanowane trasy pod kątem wymagań umiejętności  technicznych jazdy będą dość różnorodne.

Nawierzchnia odcinków zmienna – miejscami drogi asfaltowe, ale układając trasę kładliśmy szczególny nacisk na drogi gruntowe i szutrowe. Miejscami mogą się zdarzyć krótkie piaszczyste odcinki dróg leśnych.

Codziennie mamy opracowany inny scenariusz jazdy. Codziennie stawiamy przed sobą inne wyzwania. Najważniejsze, żeby trasa rajdu nie była nudna i monotonna. Rajd ma być głównie dobrą zabawą i podnoszącą poziom endorfin i dawką pozytywnych emocji …

Do realizacji rajdu zalecamy rower górski lub trekkingowy.

Gdzie śpimy, gdzie i co jemy

Realizując nasze rajdy staramy się zapewnić Uczestnikom wygodny i komfortowy wypoczynek po całym dniu kręcenia kilometrów na rowerze. Sami jesteśmy aktywnymi rowerzystami i wiemy jak istotnym elementem po całym dniu na siodełku jest odpoczynek. Proponowana przez nas Baza rajdu to urokliwie położony pensjonat agroturystyczny Krzewinka położony w miejscowości Sulimy koło Giżycka. Lokalizacja pensjonatu pozwala na odpoczynek z dala od gwaru miejskiego, w ciszy i otoczeniu odgłosów natury, z drugiej strony bliskość Giżycka – stolicy Mazur umożliwia udział w wielu atrakcjach turystycznych organizowanych w sezonie letnim.

W obiekcie noclegowym do dyspozycji gości pokoje trzy lub cztero – osobowe w tym każdy posiada osobną łazienkę z węzłem sanitarnym, ogólnodostępny aneks kuchenny.

W pensjonacie gospodarze nie oferują posiłków. Każdy dzień rajdu będzie w swoim programie posiadał postój na posiłek regeneracyjny. Dla tych Uczestników, którzy nie są zainteresowani lokalną kuchnią mazurską w bazie rajdu dostępna będzie w pełni wyposażona kuchnia do samodzielnego przyrządzenia posiłków.
Uczestnicy nie mają obowiązku korzystania z noclegu proponowanego przez Organizatora. Rezygnację ze świadczenia należy zgłosić przy rezerwacji. Organizator przedstawi Uczestnikowi odrębną cenę udziału w rajdzie rowerowym.

Ubezpieczenie podczas wyjazdu

Wszyscy Uczestnicy rajdu objęci są ubezpieczeniem NW na czas trwania rajdu.

Co ze sobą zabrać i jak się spakować

Każdy uczestnik Rajdu zobowiązany jest posiadać sprawny rower oraz w razie awarii zapasową dętkę i podstawowe narzędzia do jego naprawy. Odzież adekwatną do pogody i warunków terenowych.  Należy posiadać także dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Dodatkowe informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej: TUTAJ

możesz też zadzwonić lub pisać e-mail z wszystkimi pytaniami. Odpowiemy na każde pytanie …

Zasady obowiązujące podczas rajdu

Każdą grupę prowadzi jeden lub dwóch  przewodników w zależności od liczebności grupy i warunków terenowych. Jest to osoba z dużym doświadczeniem rowerowym i turystycznym. Ze względów bezpieczeństwa nie należy wyprzedzać przewodnika ponieważ tylko on zna trasę rajdu. Do Przewodnika należy decyzja, kiedy i gdzie są organizowane postoje (kwestie do uzgodnienia z grupą Uczestników). Każdy Uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Prędkość jazdy należy dostosować do swoich możliwości kondycyjnych i umiejętności jazdy. Przewodnik prowadzi grupę z w miarę stałą prędkością umożliwiającą komfortową i atrakcyjną jazdę całej grupie. Podczas jazdy rowerem zabronione jest spożywanie alkoholu i każdy Uczestnik jest zobowiązany do zachowania należytego bezpieczeństwa podczas jazdy. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli podjazd jest długi i trudny i ktoś zostaje w tyle, pozostali Uczestnicy czekają na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszają w dalszą drogę. Na całej długości trasy poruszamy się grupą.

Przewodnik może udostępnić Uczestnikom ślady GPX trasy poszczególnych etapów rajdu.

Terminy

Przyjazd do Bazy Rajdu i zakwaterowanie Uczestników 14.07.2016 w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Rozpoczęcie rajdu 15.07.2016 i zakończenie 18.07.2016 w miejscowości Sulimy koło Giżycka.

Uczestnicy rajdu spotykają się nie później niż w dniu rozpoczęcia rajdu w bazie noclegowej wyprawy w Jeleniewie

Adres:

Agroturystyka Krzewinka

Sulimy 29 D 11-500 Giżycko

Tel: 501 570 162

http://krzewinka.mazury.pl

Transport

Do Bazy Rajdu wszyscy Uczestnicy dojeżdżają własnym zakresie. Organizator nie zapewnia dojazdu na miejsce startu ani nie zapewnia transportu w drodze powrotnej do domu po zakończeniu imprezy.

Organizator dysponuje swoim prywatnym autem i może zabrać 3 Uczestników dzieląc się kosztem dojazdu. Możemy również skontaktować Uczestników zainteresowanych transportem z Uczestnikami posiadającymi samochody.

Cena za wyjazd

Koszt uczestnictwa w rajdzie to odpowiednio:

Rezerwacja do 31.04.2016: 430 zł od osoby

Rezerwacja od 01.05.2016:  485 zł od osoby

Cena uwzględnia obsługę grupy uczestników przez doświadczonego przewodnika, który pilotuje całą trasę, w razie awarii służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami, posiada także apteczkę pierwszej pomocy.

Dodatkowo w opłacie uczestnictwa:

– 4 noclegi

– Ubezpieczenie NW na czas udziału w rajdzie dla każdego Uczestnika

– upominek dla każdego Uczestnika na zakończenie rajdu

– podatek VAT

Podany koszt nie obejmuje:

– wyżywienia

– wydatków natury osobistej

– wydatków związanych ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji (muzea, skanseny itp.)

Proponowane przez nas Bazy Rajdu to komfortowe i zapewniające wysoki standard wypoczynku obiekty noclegowe gwarantujące wygodne i komfortowe pokoje. W organizacji naszych rajdów stawiamy na wysoką jakość aktywnego wypoczynku i dobrą zabawę.

Rezerwacja oferty

Warunkiem realizacji rajdu jest zebranie minimalnej grupy Uczestników.

W przypadku niezebrania do 31.05.2016 wymaganej przed rajdem liczby uczestników wszystkie wpłaty zostaną zwrócone.

Rezerwacja możliwa do końca maja 2016 (31.05.2016):

Ilość miejsc ograniczona do 15 osób

Przed rezerwacją dokładnie zapoznaj się z Regulaminem.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub mailowo na adres: lubimyrowery@gmail.com

W tytule wiadomości: Mazury – Lipiec 2016

W treści e-maila należy podać:

  1. Imię i Nazwisko
  2. Adres zamieszkania
  3. Adres e-mail do wysyłki korespondencji
  4. Telefon kontaktowy
  5. Datę urodzenia
  6. PESEL (do ubezpieczenia NW)
  7. Imię i Nazwisko oraz telefon osoby, którą należy powiadomić w nagłych wypadkach

Umowę Uczestnictwa przysyłamy e-mailem.

Po rezerwacji telefonicznej lub e-mailowej potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki za udział w Rajdzie.

Kwota zaliczki: 150zł

Termin wpłaty: do trzech dni od momentu dokonania rezerwacji.

Tytuł przelewu: Zaliczka – Mazury – Lipiec 2016 – Imię i Nazwisko Uczestnika.

Nr rachunku: 82 1142 0008 0000 1062 0010 5453

Pozostałą kwotę należy wpłacić nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem rajdu (30.06.2016)

Tytuł przelewu: Dopłata – Mazury – Lipiec 2016 – Imię i Nazwisko Uczestnika.

Nr rachunku: 82 1142 0008 0000 1062 0010 5453

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji:

Telefon: +48 509 988 052

E-mail: lubimyrowery@gmail.com