Tym razem niedzielną rowerową wędrówkę rozpoczęliśmy w Kościerzynie na dworcu PKP, gdzie stawiła się niezbyt liczna grupa amatorów zimowo-wiosennego rowerowania. Zaplanowana trasa rajdu prowadziła przez polne i leśne dukty otaczające Kościerzynę i okoliczne wsie. Poprowadziliśmy naszą niewielką grupę pasjonatów turystyki rowerowej pokazując uroki otaczającej Kościerzynę kaszubskiej przyrody, o tej porze roku raczej ponurej, ale nie to było celem naszej wędrówki rowerowej. Naszym celem tym razem było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Po drodze mijaliśmy Osadę Burego Misia w miejscowości Wętwie. W osadzie mieszkają, pracują i cieszą się życiem osoby niepełnosprawne (Bure Misie) i ich pełnosprawni opiekunowie i przyjaciele (Bure Niedźwiedzie). Przygoda przyjaźni we Wspólnocie rozpoczęła się w 1983 roku w Krakowie i trwa nieprzerwanie do dziś – tam oraz we Wspólnotach na Śląsku, w Poznaniu, w Nowym Tomyślu i Osadzie Burego Misia w Nowym Klinczu koło Kościerzyny. Z okolic osady Burego Misia lokalnymi rozmokniętymi i bagnistymi drogami udaliśmy się w kierunku naszego niedzielnego celu. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało utworzone 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje  też zabytkowe wnętrza  pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej. Połączenie tradycyjnych treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi umożliwiło stworzenie wielowątkowej narracji dostosowanej do potrzeb i ciekawej dla zwiedzających w różnym wieku.

Cała droga z Kościerzyny do Gdańska minęła nam w typowej wczesno wiosennej burej i ponurej aurze. Niedzielna szaruga otaczała nas przeplatając się z miejscami siąpiącym deszczem tylko chwilami przerywanym przez lekkie przebłyski słońca. Niemalże cały czas pod niezbyt przyjemnym wrażeniem rozmokniętych i błotnistych dróg lokalnych przemierzaliśmy kaszubskie bezdroża z dala od cywilizowanych obszarów miejskich. Okazuje się, że nawet szlak Hymnu Narodowego, który latem należy do jednych z lepiej wykonanych w naszym regionie i dość dobrze przygotowanych dla rowerzystów w tym roku poddał się częstym opadom deszczu a jego nawierzchnia niemalże miesza się z okolicznymi polami.

Statystyki rajdu:

Łączny dystans: 55km

Czas trwania: 6 godz. 12 min.

Przewyższenia trasy: 652m

Autor relacji:

Piotrek Książek