I Rodzinny Rajd Rowerowy to już historia … ale za to jak pozytywna!!! Dlaczego? Wystarczy przejrzeć zdjęcia z rajdu … Czyż uśmiechnięte i zadowolone twarze uczestników dorosłych i co najważniejsze dzieci nie są dowodem na udaną zabawę? Sami zobaczcie jak bawili się mali, więksi i całkiem dorośli rowerzyści podsumowując wakacje.

Rowerowa impreza swoją bazę miała w Centrum Usług Turystycznych we Wdzydzach. Ten malowniczo położony nad samym brzegiem Jeziora Jeleniego obiekt gościł wszystkich uczestników przez cały dzień – od wczesnych godzin porannych, aż po późne godziny popołudniowe.

To właśnie z placu przy Centrum Usług Turystycznych uczestnicy rajdu wyruszyli na swoje trasy podzieleni na grupy. Grupa zaawansowana wyruszyła jako pierwsza na swoją pięćdziesięcio kilometrową rowerową wędrówkę. Trasa dla uczestników zaawansowanych wiodła drogami lokalnymi, leśnymi duktami i szutrowymi odcinkami dróg gruntowych w około krzyża jezior wdzydzkich. Rowerzyści przemierzający tę trasę wielokrotnie mogli podziwiać uroki krajobrazów wdzydzkich ze specjalnie przygotowanych platform i punktów widokowych. Po lekko ponad połowie dystansu na uczestników rajdu na trasie MAXI czekała miła niespodzianka w postaci bufetu w przepięknym zacisznym miejscu w Przytarni. Bufet gościnnie przygotowali gospodarze Ośrodka Wypoczynkowego Largo z Borska. Dalsza trasa prowadziła rowerzystów nadal wzdłuż brzegów jezior wdzydzkich odkrywając przed nimi swoje pejzaże.

Mapa trasy MAXI:

Dla uczestników młodszych lub mniej wprawnych w rowerowych wojażach organizatorzy przygotowali trasę MINI na dystansie 25 km. Trasa wiodła dużo łatwiejszymi do pokonania drogami leśnymi i polnymi pokrytymi w niektórych miejscach piaskiem. Wbrew pozorom te lokalne utrudnienia nie zraziły uczestników, wręcz zmobilizowały do bardziej wytężonego wysiłku, poprawiły nastrój i motywację najmłodszych rowerzystów. Rowerzyści na trasie MINI również mogli naładować swoje akumulatory w punkcie piknikowym. Tutaj przygotowanym przez Pensjonat Piękny Wrzos z Szenajdy. Właściciele pensjonatu zadbali o podniebienia uczestników rajdu serwując im pyszne słodkości i owocowe lody dla najmłodszych. O tym jak dobrze wszyscy się bawili teraz mogą świadczyć zadowolone i uśmiechnięte twarze na zdjęciach.

Mapa Trasy MINI:

Po zakończeniu przejazdu trasami rajdu na uczestników czekała jeszcze lepiej smakująca Zupa Wdzydzka przygotowana przez miejscowe gospodynie … Dla pokrzepienia ducha uczestników i podniesienia emocji organizatorzy specjalnie na tę okazję przygotowali dodatkowe niespodzianki pośród których znalazł się emocjonujący pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu grupy FlyingBikes, pokazy Kiokushin Karate oraz koncerty lokalnych artystów z KGW w Nowej Karczmie oraz gwiazdy wieczoru wokalistki Damroka, której występ był dopełnieniem wspaniałej atmosfery panującej podczas I Rodzinnego Rajdu Rowerowego.

Więcej zdjęć znajdziesz w internetowej galerii: TUTAJ

lub (linki do galerii dodatkowych)

TUTAJ – Galeria Sebastian Galuba

TUTAJ – Galeria Krzysztof Kochanowicz (GR3miasto – Aktywnie)

W rajdzie uczestnicy brali udział na dwóch trasach – MAXI – dla zaawansowanych, o długości 50km – wymagającej od uczestników co najmniej średniej kondycji i umiejętności kierowania swoim jednośladem. Druga propozycja zaprezentowana przez organizatorów to trasa MINI – długość trasy 25km. Trasa dostosowana do możliwości najmłodszych uczestników, ale stawiająca im ambitne wyzwania związane z pokonywaniem np. lekkich wzniesień lub lekko piaszczystych odcinków.

W rowerowej eskapadzie wzięło udział 118 uczestników z czego aż 77 osób wzięło udział w przejeździe trasą rodzinną MINI, a 41 trasą MAXI.  Taki podział uczestników pokazuje jasno jak duża jest potrzeba organizacji imprez rowerowych dedykowanych całym rodzinom.

Przekrój wiekowy uczestników? Najmłodszy uczestnik, a właściwie uczestniczka rajdu miała niespełna rok i podróżowała w wygodnej przyczepce w towarzystwie starszej siostry … Najstarszy uczestnik rajdu zmierzył się ambitnie z trasą MAXI i tym sposobem udowodnił, że niekoniecznie wiek jest wyznacznikiem możliwości i kondycji.

Skąd przybyli uczestnicy I Rodzinnego Rajdu Rowerowego? Najliczniejsza grupa reprezentantów to mieszkańcy Trójmiasta. Znaczna część uczestników pochodziła ogólnie z Pomorza – czyli najbliższych regionów, ale mogliśmy również liczyć na rowerzystów z Ustki, którzy na miejsce rajdu przybyli na swoich rowerach realizując tym samym kilkudniowy rajd wakacyjny.

Organizując tę imprezę nie spodziewaliśmy się uczestników z bardziej odległych miejscowości Polski. Jak się okazało byliśmy w błędzie … Na starcie rajdu zameldowali się pasjonaci turystyki rowerowej z Warszawy, Grudziądza, Krakowa a nawet z Zakopanego!

Najbardziej cieszy nas fakt, że wszyscy uczestnicy rajdu dojechali do mety z przysłowiowym „bananem” na twarzy … To największa nagroda dla organizatorów takich imprez, z którą serdecznie dziękujemy!!!

Przeczytaj również relację z I Rodzinnego Rajdu Rowerowego w portalu Trojmiasto.plTUTAJ

Statystyki rajdu:

Trasa MINI

– Całkowity dystans: 25 km

– Średnia prędkość:  6 km/h

– Przewyższenia: 127 m

– Czas jazdy: 4 godz. 32 min.

Trasa MAXI

– Całkowity dystans: 50 km

– Średnia prędkość:  9 km/h

– Przewyższenia: 72 m

– Czas jazdy: 5 godz. 20 min.

Obydwie trasy (MINI i MAXI) wiodły dość urozmaiconym podłożem. Przeważały leśne dykty w dużej mierze pokryte szutrem, ale z względu na specyfikę tego regionu uczestnicy też kilkakrotnie musieli się zmierzyć z piaszczystym podłożem. Trasy rajdu wiodły również lokalnymi drogami asfaltowymi o nieznacznym natężeniu ruchu samochodowego. Jedynie w okolicach Początku i końca trasy uczestnicy musieli zachować wysoką ostrożność przejeżdżając przez miejscowość Wdzydze.

Rodzinny Rajd Rowerowy - LOT- stopka_1.2

O naszych propozycjach rajdów i wypraw rowerowych dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową oraz funpage na Facebook-u.

Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie zabierzemy amatorów rowerowych  zmagań…