Rowerowy Szlak Hutniczy – LubimyRowery.pl

Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike-e1417093823345-8487246 – test 2014 r.

W Gminie Somonino powstał szlak rowerowy, którego tematem przewodnim są miejscowości pohutnicze, powstałe przy działających tu w XVII i XVIII wieku hutach szkła. Liczący prawie 30 km Rowerowy Szlak Hutniczy rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Wieżycy, a kończy się przy kamiennych kręgach w Trątkownicy.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Oznakowanie:

Szlak oznakowany białymi tabliczkami z zielonym paskiem i opisanymi nazwą szlaku „Szlak hutniczy” , oraz symbolem roweru. Wytyczający szlak, chyba nie zaczerpnęli fachowej wiedzy związanej z oznakowaniem trasy. Na całej długości szlaku nie ma ani jednej tabliczki kierunkowej. Niestety na tle innych kaszubskich tras rowerowych, Szlak Hutniczy nie powala na kolana, ani przygotowaniem nawierzchni, ani oznakowaniem trasy, ani już na pewno tematem przewodnim. Na wielu leśnych skrzyżowaniach można spotkać się z dylematem, którędy dalej jechać i niezbędna jest dobra mapa tego obszaru.

wp_20140813_005-e1412226298261-120x120-8140673

Opis szlaku:

Szlak nie oferuje zbyt wiele atrakcji dla miłośników dwóch kółek, szczególnie tych poruszających się na rowerach turystycznych, a słabo oznakowana trasa, wiodąca dość często grząskimi piachami to „pięta Achillesowa” tej trasy. Niewygody wycieczki rekompensuje podróżującym malowniczy krajobraz rozciągających się wzgórz, jednak jak tu delektować się pięknymi pejzażami, jak droga co chwilę zmusza nas do koncentracji?  Wiele odcinków szlaku wiedzie grząskimi piachami, które bardziej nadają się do turystyki konnej, niż rowerowej. Jeden z odcinków wysypany jest także ostrymi głazami polnymi i gruzem. Niestety nowo powstały szlak nie zatacza pętli, dlatego też chcąc rozpocząć i zakończyć wycieczkę w tym samym miejscu najlepiej zorientować się jak tam dojechać. Możliwości jest wiele, wszystko zależy jednak od tego, ile mamy na to czasu. Trasa dobrze skomunikowana jest z koleją regionalną, więc chcąc dojechać pociągiem najlepiej wyruszyć na wycieczkę z Wieżycy.

Niestety na tle innych kaszubskich tras rowerowych, Szlak Hutniczy nie powala na kolana, ani przygotowaniem nawierzchni, ani oznakowaniem trasy, ani już na pewno tematem przewodnim.

Atrakcje na trasie:

Największą atrakcją szlaku z pewnością jest krajobraz Kaszubski. Mnóstwo tu pagórków i dolin, w których skrywają się malownicze jeziorka. Niewątpliwie atrakcją szlaku są również Kamienne Kręgi w Trątkownicy gdzie szlak ma swój początek. W Połęczynie warto chwilę uwagi poświęcić na stary kościół św. Andrzeja Boboli.

Rodzaj podłoża:

W części szlaku drogi szutrowe i piaszczyste. W części długości szlak wiedzie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego.

Do pokonania szlaku polecamy zdecydowanie rower górski, o dobrej amortyzacji!

Noclegi „Przyjazne Rowerzystom” w okolicy:

– Agroturystyka Pod Bocianami

Inne szlaki rowerowe w okolicy:

– Rowerowy szlak Kamienne Kręgi