Szlak Ikon – LubimyRowery.pl

UWAGA: Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony internetowej www.mojebieszczady.com

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Szlak Ikon – czerwony

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku czerwonego: 109km

Początek szlaku

Krościenko – granica Polska – Ukraina

Koniec szlaku

Radoszyce 

Szlak Ikon – niebieski

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku niebieskiego: 200km

Początek szlaku

Mrzygłód

Koniec szlaku

Horyniec Zdrój 

Trudność szlaków

Brak informacji o poziomie trudności szlaku.

Oznakowanie

Dla wyróżnienia szlaku wśród kilku innych przebiegających przez Bieszczady w lewym górnym rogu tabliczki szlaku rowerowego umieszczono logo „Szlaku ikon” z charakterystycznym zarysem cerkwi.

Opis szlaku

Bieszczady leżą na pograniczu kultur rzymskiej i bizantyjskiej. To tu, mieszały się chrześcijańskie wpływy Rzymu z prawosławnymi Bizancjum. Obrządek prawosławny, grekokatolicki i będące ich wyróżnikiem ikony to elementy kultury bizantyjskiej, z którymi mieszkańcy Zachodu Europy nie mają styku na co dzień. Działają one jak magnes przyciągając miłośników kultury wschodniej. Zbiory ikon w Muzeum Historycznym na sanockim zamku, czy też w Skansenie należą do największych w Polsce.

Rowerowy szlak dziedzictwa kulturowego „Szlak Ikon” prowadzi śladami dawnych cerkwi, będących obecnie w użytkowaniu różnych wyznań. Pokrywa się miejscami z samochodowym „Szlakiem Architektury Drewnianej”. Główny, rowerowy, czerwony „Szlak Ikon” ma na terenie Polski około 110 km długości i przebiega od przejścia granicznego ze Słowacją na Przełęczy Radoszyckiej do przejścia granicznego w Krościenku na granicy polsko – ukraińskiej. Od Mrzygłodu, Dobrej, Ulucza przez Pogórze Przemyskie do Horyńca Zdroju na Roztoczu prowadzi szlak niebieski, który z swoim pierwotnym założeniu miał stanowić szlak łącznikowy, ale z czasem wydłużył się łącząc najpiękniejsze zabytki architektury sakralnej, głównie drewnianej, na terenie Bieszczadów, Pogórza Przemyskiego i Roztocza. Kilkadziesiąt cerkiewek będących perełkami architektury drewnianej, w tym najstarsza drewniana cerkiew w Polsce znajdująca się w Uluczu, przepiękne cerkwie w Piątkowej, Chotyńcu oraz cerkwie w stylu bojkowskim i huculskim na terenie powiatu bieszczadzkiego stanowią niebywałą atrakcję kulturową. Szlak zbudowany jest z osi głównej, oznakowanej w kolorze czerwonym wytyczającej szkielet szlaku oraz z kilku szlaków łącznikowych w kolorze niebieskim i żółtym.

Szlaki łącznikowe:

– Szlak Ikon – Wokół Chwaniowa – żółty – zobacz mapę

– Szlak Ikon – Szczawne – Zagórz – niebieski – zobacz mapę

– Szlak Ikon – Radoszyce – Smolnik- niebieski – zobacz mapę

– Szlak Ikon – Komańcza – Wisłok Wielki – niebieski – zobacz mapę

– Szlak Ikon – Ustrzyki Dolne – Chmiel – niebieski – zobacz mapę

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

– Śladami dobrego wojaka Szwejka

– Rowerowy Szlak Nadsańskich Umocnień

– Karpacki Szlak Rowerowy – odcinek podkarpacki

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski