Szlak rowerowy Lublin – Kazimierz Dolny – LubimyRowery.pl

UWAGA: Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego  

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Długość szlaku: 61 km

Początek szlaku

Lublin – Skansen Muzeum Wsi Lubelskiej

Koniec szlaku

Kazimierz Dolny

Trudność

Pod względem technicznym odznacza się ona średnim stopniem trudności.

Oznakowanie

Według informacji źródłowych szlak oznakowany kolorem czerwonym.

Opis szlaku

Szlak wiedzie przez najciekawsze miejsca i najbardziej znane miejscowości regionu. Rozpoczyna się w Lublinie przy skansenie /Muzeum Wsi Lubelskiej/, następnie prowadzi przez Dąbrowicę – dawną siedzibę słynnego rodu Firlejów do Nałęczowa – znanego uzdrowiska. Stąd biegnie do Wąwolnicy, słynnej z kultu Matki Bożej Kębelskiej. Dalej prowadzi do Rąblowa, w okolicach którego w maju 1944 roku oddziały AL i partyzantów stoczyły krwawą bitwę z oddziałami niemieckimi. Z Rąblowa biegnie doliną Potoku Witoszyńskiego i Grodarza do końcowego punktu szlaku – Kazimierza, nadwiślańskiej perły renesansu. Szlak wiedzie drogami i bezdrożami Płaskowyżu Nałęczowskiego, wierzchowinami, wąwozami oraz dolinami niewielkich rzek. Od miejscowości Stanisławka wchodzi już na teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego jednego z najstarszych w Polsce. Piękno krajobrazu oraz niezwykle bogate walory kulturowe czynią z niego ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych turystyką rowerową.
Szlak bierze początek na wysokości 210 m n.p.m., a kończy się na wysokości 131 m n.p.m. Najwyższy punkt szlaku – 245 m n.p.m. położony jest w okolicach Motycza. Odcinki szlaku odznaczające się bardziej stromymi zjazdami lub podjazdami znajdują się w okolicach skansenu, Dąbrowicy, Płouszowic, Nowego Gaju, Chruszczowa, Rąblowa, Kębła i Helenówki. 

Nawierzchnia szlaku

Prowadzi głównie drogami o nawierzchni asfaltowej lub betonowej, tylko kilka krótkich odcinków poprowadzono drogami polnymi lub leśnymi.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski