UWAGA: Trasa przebiegu nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.
Informacja o przebiegu pochodzi ze strony internetowej www.rowerowakraina.com
Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ
Długość trasy: 24,7km
Początek i koniec trasy
Przebieg trasy w formie pętli z początkiem i końcem w dowolnym miejscu. Najlepiej wybrać miejsce z dobrą komunikacją np. Szklarska Poręba w okolicach Dworca PKP.
Trudność
Trasa trudna technicznie – dla zaawansowanych.
Oznakowanie
Rowerowa Kraina proponuje swój własny system znakowania. Według wytycznych należy rozglądać się za znakami malowanymi na drzewach, kamieniach, murach lub tabliczkach. Na białym tle w czarnej obramówce znajdują się następujące elementy:
– sylwetka rowerzysty,
– numer lub numery tras,
– strzałki kierunkowe,
– znaki ostrzegawcze – wykrzyknik (od jednego do trzech) sygnalizują konieczność zachowania szczególnej ostrożności.
Źródło zdjęć: www.rowerowakraina.com
Elementem oznakowania tras są wolno stojące, wielkoformatowe mapy tras rowerowych umieszczone w węzłowych punktach, ułatwiające orientację i poruszanie się w terenie.
Opis trasy
Prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby, często pieszym szlakiem czarnym lub ścieżkami leśnymi wymagającymi od rowerzysty dobrych umiejętności technicznych. Wszystko to czyni tę trasę zdecydowanie podnoszącą adrenalinę, a dodatkowo nie brakuje na niej pięknych widoków. Trasa przebiega przez najciekawsze turystycznie punkty takie jak: Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka.
Większość tras rowerowych w Rowerowej Krainie prowadzi drogami leśnymi (głównie drogi szutrowe) i kamienistymi, górskimi ścieżkami, więc ich pokonywanie wymaga sprawnego roweru górskiego. Twoje bezpieczeństwo zależy od stanu technicznego twojego sprzętu! Zalecane są kaski, okulary, rękawice, przydatne są ochraniacze, szczególnie na trasach o najwyższym stopniu trudności.
Najważniejsze zasady korzystania z tras rowerowych:
– Korzystaj z oznakowanych tras.
– Przestrzegaj zakazów ruchu.
– Bezwarunkowo przestrzegaj zasad bezpieczeństwa – własnego i innych użytkowników.
– Ustępuj pierwszeństwa turystom pieszym.
– Szanuj przyrodę.
– Oceń obiektywnie własne możliwości – sprzętowe i kondycyjne.
– Wyposaż się w odpowiedni ubiór i ekwipunek (w tym prowiant).
Nawierzchnia trasy
Lokalne drogi szutrowe lub asfaltowe
Inne szlaki lub trasy rowerowe w niedalekiej odległości
Trasa jest częścią większego kompleksu tras tzw. Rowerowej Krainy. Żeby znaleźć więcej tras Rowerowej Krainy szukaj opisów oznaczonych według schematu: Nazwa trasy (Trasa nr X)
Atrakcje w pobliżu przebiegu trasy
Zakręt Śmierci – bardzo ostry zakręt (prawie 180o) znajdujący się na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Usytułowany jest na wysokości 775 m.n.p.m., dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na panoramę Karkonoszy oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską.
Zbójeckie Skały – grupa skalna usytuowana na północno-wschodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Izerskiego niedaleko stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna. W sąsiedztwie Zbójeckich Skał znajdują się liczne sztolnie pouranowe.
Wodospad Szklarki – drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 520 m.n.p.m. i ma 13,3 m. wysokości. Jest on częścią enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wodospad Kamieńczyka – największy wodospad znajdujący się w polskich Karkonoszach. Ma 27 m. wysokości, a jego próg usytuowany jest na wysokości 843 m.n.p.m. Wodospad spada do pięknego wąwozu o wysokości dochodzącej do 30 m. Za środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta grota, z której dawniej wydobywano ametysty i pegmatyty.
Zalecany rower do przejazdu trasą: górski