UWAGA:

Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej.

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 36,7 km

Początek szlaku

Urząd Gminy w Cekcynie ul. Szkolna.

Szlak w formie połączonych dwóch pętli. Początek i koniec szlaku w tym samym punkcie.

Trudność

Według komentarzy zamieszczonych na stronie administratora szlaku największym utrudnieniem/uprzykrzeniem jest wszechobecna na szutrowych drogach potocznie zwana „tarka”

Oznakowanie

Według informacji źródłowych szlak oznakowany jest kolorem czerwonym

Opis szlaku

Szlak, który tworzy 2 pętle na północ od Cekcyna. Atrakcjami na szlaku są: ogród dendrologiczny w Gołąbku, ścieżka przyrodnicza „Jelenia Wyspa” w Gołąbku oraz okolice Bielskiej Strugi i Brdy w pobliżu Kiełpińskiego Mostu.

Szlak rozpoczyna się przy Urzędzie Gminy w Cekcynie i prowadzi na zachód do Nowego Sumina, gdzie skręca na północ do położonej nad meandrującą rzeką Stążką ścieżki przyrodniczej „Jelenia Wyspa” – na uwagę zasługuje wieża widokowa na szuwary, umożliwiająca obserwacje ptaków. W Gołąbku znajduje się jeszcze, położony również nad Stążką, ogród dendrologiczny. Od pola namiotowego szlak wiedzie uszlachetnioną polną drogą do Gutowca. Granicą rezerwatu krajobrazowego Dolina Rzeki Brdy turyści poruszają się na północ do Woziwody, gdzie skręcają na wschód w kierunku Białej. We wsi szlak skręca na południe, a następnie wzdłuż Bielskiej Strugi dociera ponownie do Kiełpińskiego Mostu. Z drogi, którą już podróżowało się na północ, szlak prowadzi teraz na południe, odbija w lewo do Łosin i Zalesia. Asfaltem wraca się do Cekcyna.

Miejsca niebezpieczne

16,5 km – szlak czerwony dochodzi do drogi krajowej 237 Tuchola – Czersk i skręca w prawo w kierunku Czerska

UWAGA – duże natężeniu ruchu samochodowego

Nawierzchnia szlaku

Głównie utwardzona szutrowa, w części utwardzona asfaltowa

Inne szlaki rowerowe lub piesze w niedalekiej odległości

Czarny szlak rowerowy – Borowej Ciotki

Żółty szlak rowerowy – do Piekiełka nad Brdą

Niebieski szlak rowerowy – Bydgoszcz – Chojnice (BY 6001n) 

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

Szlak ten bogaty jest w atrakcje przyrodniczo-edukacyjne, pełni jednocześnie rolę wypoczynkowo-rekreacyjną. Na blisko 40 km odcinku znajdują się trzy ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne: „Jelenia Wyspa” i Park Dendrologiczny „Nad Stążką” w Gołąbku przy Nadleśnictwie Tuchola oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Zielona Szkoła” z 5 km Ścieżką Przyrodniczo-Leśną przy Nadleśnictwie Woziwoda. Między innymi nadleśnictwa te tworzą Leśny Kompleks Promocyjny „Bory Tucholskie”.

– Gołąbek „Jelenia Wyspa” – 7,9 km – po lewej stronie drogi wejście na ścieżkę Przyrodniczo – Dydaktyczną „Jelenia Wyspa”. Ze względu na to, że ścieżka nadaje się tylko do zwiedzania pieszego, należy zostawić rowery na parkingu przy siedzibie Nadleśnictwa Tuchola w Gołąbku.

– Dzielnica łąkowa „Zielona Łąka” i „Bielska Struga” – 12,0 km – przekraczamy most na Bielskiej Strudze i jedziemy prosto, wzdłuż rozległych obszarów łąk – dzielnica łąkowa: „Zielona Łąka” i „Bielska Struga”.

– Woziwoda – 16,0 km – w lewo (około 800 m) droga do Nadleśnictwa Woziwoda i Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zielona Szkoła” z 5 km Ścieżką Przyrodniczo – Leśną.

– Akwedukt Fojutowo – 16,6 km – rozwidlenie dróg asfaltowych na wprost droga do Czerska a my skręcamy w prawo według znaku drogowego Biała 5km. Z tego miejsca drogą asfaltową w kierunku Czerska dojedziemy do akweduktu w Fojutowie (skrzyżowanie dróg wodnych – rzeki Czerska Struga z Wielkim Kanałem Brdy).

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *