UWAGA: Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony Starostwa Powiatowego w Żninie.

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 31,2 km

Początek szlaku

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Barcinie.

Koniec szlaku

Terenowa Stacja Ekologiczna w Jeziorach, którą prowadzi Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie

Oznakowanie

Brak szczegółowej informacji. Według informacji ze strony UP szlak wytyczony przez znakarzy PTTK. Oznakowanie koloru niebieskiego.

Opis szlaku

Ruszamy sprzed stacji PKP w Barcinie. Dalej trasa biegnie wzdłuż torów kolejowych do Wolic. Skręcamy tu w lewo by ze wzniesienia podziwiać Jezioro Wolickie i panoramę okolic Barcina. Jadąc dalej prosto docieramy do Wójcina. Przejeżdżamy przez wieś i obok figury Jezusa skręcamy w prawo, przecinamy drogę asfaltową Szczepanowo – Jadowniki i przy przystanku autobusowym skręcamy w lewo do lasu wiktorowskiego.
Leśną drogą dojeżdżamy do Ostrówiec nad Jeziorem Ostrowieckim (znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy, domy letniskowe oraz stara szkoła z roku 1860). Wyjeżdżając z Ostrówiec, obok restauracji, skręcamy w lewo i dalej podążamy bezpieczną drogą do Pniew. We wsi warto zjechać nad Jezioro Pniewskie i skorzystać z kąpieli (bardzo czysta woda, wspaniałe widoki, a na środku jeziora wyspa owiana legendami).
Z Pniew zmierzamy w kierunku Jeziora Foluskiego. Dalej kierujemy się do Łysinina, a następnie udajemy się do Chomiąży Szlacheckiej (trasa częściowo prowadzi drogą asfaltową, częściowo drogą leśną). Z daleka już widoczny jest kościółek. W pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy, przy którym skręcamy do Gąsawki, gdzie również znajduje się ośrodek wczasowy. Opuszczając Gąsawkę jedziemy w lewo i pnąc się lekko w górę dojeżdżamy do skrzyżowania szosy z trasą na Bełki. Jest tu drogowskaz – Gołąbki i w tym kierunku jedziemy, pokonując odcinek o długości 6 km. Zatrzymujemy się przy Nadleśnictwie Gołąbki, gdzie warto zapoznać się z ciekawymi tablicami informacyjnymi lub poprosić leśnika, który chętnie powie kilka słów o walorach otaczającej nas przyrody. Ruszamy dalej i za budynkami mieszkalnymi skręcamy w lewo, w kierunku lasu. Rozglądamy się wypatrując czerwonych tablic informacyjno – ostrzegawczych, przy których zjeżdżamy z asfaltu na drogę leśną. Po drodze mijamy Jezioro Długie i powoli zbliżamy się do Terenowej Stacji Ekologicznej w Jeziorach, którą prowadzi Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie (z brzozowej drogi w prawo). Tutaj znajduje się meta szlaku.

Jeśli chcemy udać się dalej do Ośrodka Wypoczynkowego „Jutrzenka” w Gołąbkach, jedziemy prosto, aż dotrzemy do drogi asfaltowej. Tutaj skręcamy w prawo. Mijamy plażę przy Jeziorze Przedwiośnia i docieramy do poprzecznej drogi piaszczystej. Skręcamy w prawo i po chwili docieramy do ww. ośrodka w Gołąbkach. Z Gołąbek warto pojechać do Gościeszyna by dotrzeć do kolejnej oznakowanej trasy rowerowej. Można też pokonać kilka kilometrów lasem, jadąc urokliwymi oznakowanymi drogami, by np. wrócić do Nadleśnictwa Gołąbki.

Proponowana trasa rowerowa pozwala poznać malownicze tereny leśne Nadleśnictwa Gołąbki, położone wzdłuż Foluskiej Strugi i Gąsawski oraz w pobliżu dziesięciu jezior: Wolickiego, Kierzkowskiego, Gwiazda, Ostrowieckiego, Foluskiego, Chomiąskiego, Oćwieka, Bzdręcz, Długiego i Przedwieśnia. Szlak został wytyczony w roku 1999 dzięki staraniom Stowarzyszenia Ekologicznego w Barcinie. Wyznaczyli go znakarze Oddziału PTTK w Żninie.

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

– malownicze lasy i jeziora,

– kościół pw. św. Jakuba z pocz. XX w. Barcinie,

– kościół pw. św. Jana Chrzciciela z I poł. XIX w. w Chomiąży Szlacheckiej.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *