UWAGA:

Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony Kujawsko – Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 89,2 km

Początek szlaku

Bydgoszcz Myślęcinek, przy pętli tramwajowej przy ul. Rekreacyjna

Koniec szlaku

Szlak kończy bieg po przecięciu Wisły mostem fordońskim w okolicach ronda Buxakowskiego

Trudność

Na trasie znajdują się 3 bardziej wymagające podjazdy o przewyższeniu po około 50 m. Ze względu na długość jeżdżącym rekreacyjnie proponujemy rozbicie trasy na dwa dni.

Oznakowanie

Według informacji źródłowych szlak oznakowany jest kolorem zielonym

Opis szlaku

W  okolicach bydgoskiego Fordonu zaczyna się jeden z jej najbardziej malowniczych fragmentów przebiegu Wisły –Dolina Dolina Dolnej Wisły. O niezwykłym charakterze tych terenów decyduje nie tylko sama rzeka, ale również dolina, której szerokość wynosi około 5 km, a zbocza mają przeciętnie 50 m wysokości.

Trasa zaczyna swój bieg w bydgoskim Myślęcinku przy pętli tramwajowej. Prowadzi parkowymi alejkami, przecina ulicę Gdańską, a następnie ulicami Zamczysko i Pod Skarpą dociera do dzielnicy Fordon. Tutaj można już skorzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych żeby w końcu opuścić Bydgoszcz ulicą Wyzwolenia. Chwilę po wyjeździe z miasta naszym oczom ukazują się krajobrazy, które będą towarzyszyć przez większość drogi: płaskie dno doliny porośnięte łąkami oraz pobliskie strome zbocze skarpy. Kryje ona wiele ciekawostek dla miłośników przyrody. Przecinają ją porośnięte bujną roślinnością parowy, w jej zboczu ma ujście źródło św. Rocha, (Topolno), a także znajduje się jedyna w województwie jaskinia – Bajka (Gądecz). Na brzegu płaskowyżu można znaleźć liczne punkty widokowe oraz ślady po dawnych grodziskach (Strzelce Dolne, Topolinek, Gruczno).

Mijamy słynące z wyrobu tradycyjnych powideł Strzelce Dolne i dojeżdżamy do monotonnego podjazdu wiodącego na skraj płaskowyżu. Tutaj Wisła zbliża się do brzegu skarpy. Warto zwrócić uwagę na otwierające się po prawej stronie widoki.  Po podjeździe można nadłożyć około 6 km i udać się na skrzyżowaniu w lewo w kierunku Włók, gdzie znajduje się barokowy, drewniany kościół z końca VII w.. Kontynuując jazdę szlakiem podążamy do wsi Kozielec. Można tu zatrzymać się na chwilę żeby zrobić zakupy i skorzystać z punktu widokowego, który znajduje się przy kościele. Dalej szlak prowadzi szybkim zjazdem z powrotem w dolinę, a następnie wiedzie wzdłuż skarpy. Mijamy Topolno, w który na uwagę zasługuje barokowy kościół z XVIII w. Około 5 km za Topolinkiem (grodzisko „Talerzyk”, punkt widokowy) można zjechać w asfaltową drogę w prawo prowadzącą do Chrystkowa. Znajduje się tam dobrze zachowana, drewniana, podcieniowa chata menonicka. Sympatyczni gospodarze chętnie udostępniają ją do zwiedzania, snując ciekawe opowieści. Na miejscu można też zakupić lokalne wyroby. Kontynuując jazdę szlakiem docieramy do Gruczna, gdzie w zabytkowym młynie znajduje się siedziba Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Młyn pełnił swoją funkcję od końca XIX w. do lat dziewięćdziesiątych XX w. Od Gruczna szlak prowadzi drogą w pobliżu Wisły do skrzyżowania z krajową drogą nr 1, następnie skręca na most i kieruje się do Chełmna. W tym miejscu warto z niego zjechać i udając się na wprost na skrzyżowaniu dojechać do Świecia. Najważniejszą atrakcją w mieście jest zamek krzyżacki. Z jego wieży roztacza się ujmujący widok na Dolinę Dolnej Wisły i panoramę Chełmna. Szlak prowadzi przez most i po kilku kilometrach wjeżdża na chełmiński rynek.

Chełmno opuszczamy ulicą gen. Jarzębskiego podążając szybkim zjazdem. Znów znajdujemy się na dnie doliny. Jadąc asfaltową drogą po lewej stronie widzimy skarpę oraz Górę św. Wawrzyńca (rezerwat stepowy), w której pobliżu od lat prowadzone są wykopaliska archeologiczne. W jej sąsiedztwie znajduje się punkt widokowy.
Szlak prowadzi asfaltowymi drogami dnem doliny. Mijamy Kokocko, w którym znajduje się dawny zbór ewangelicki z początku XIX w. Po 6 km dojeżdżamy do miejscowości Czarże, gdzie zwiedzamy gotycką świątynię. Dalej droga prowadzi wzdłuż zakola. Dochodzi w pobliże Wisły. W Rafie zjeżdżamy z asfaltu i dojeżdżamy do miejscowości Pień. Po 2 km wjeżdżamy na drogę asfaltową i u podnóża skarpy, brzegiem rezerwatu Las Mariański docieramy do Ostromecka. W rozłożonym na zboczu skarpy rezerwacie bije eksploatowane źródło Marii (woda Ostromecka). W miejscowości warto  zrobić ostatni postój przed wjazdem do miasta. Po przecięciu Wisły fordońskim mostem szlak kończy bieg.

Infrastruktura na szlaku

W większości mijanych wsi znajdują się sklepy.  Jednak żeby zjeść ciepły posiłek trzeba dotrzeć do Świecia lub Chełmna.

Nawierzchnia szlaku

Głównie utwardzona asfaltowa

Inne szlaki rowerowe lub piesze w niedalekiej odległości

– Niebieski szlak rowerowy – Bydgoszcz – Chojnice (BY 6001n) 

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

Wspaniałe krajobrazy to nie wszystko. Znaczne piętno na tych terenach odcisnęli ich mieszkańcy. To tutaj można zetknąć się z materialnymi pozostałościami osadnictwa Mennonitów, zwiedzić krzyżackie zamki czy pospacerować ulicami „Krakowa Północy” – Chełmna.
Opisana trasa prowadzi terenami Zespołu Parków Krajobrazowych Nadwiślańskiego i Chełmińskiego.

Chełmno – wśród licznych zabytków do najważniejszych zaliczane są: mury obronne, gotycko – renesansowy ratusz oraz pięć gotyckich kościołów. Chełmno promuje się jako „miasto zakochanych”  ze względu na przechowywane w chełmińskiej Farze relikwie św. Walentego.

Ostromecko – znajduje się tu zespół pałacowy otoczony urokliwym parkiem o charakterze krajobrazowym. Godne uwagi są oba pałace (z XIII i XIX w.) oraz znajdujący się w ich pobliżu kościół gotycko – barokowy.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *