UWAGA: Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi ze strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego 

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Długość szlaku: 190 km

Początek szlaku

Kraśnik

Koniec szlaku

Hrebenne

Trudność

Szlak dla rowerzystów średnio zaawansowanych

Oznakowanie

Według informacji źródłowych szlak oznakowany kolorem czerwonym.

Opis szlaku

Szlak podzielony jest na 2 etapy: Kraśnik – Zwierzyniec i Zwierzyniec – Hrebenne

I etap Kraśnik – Zwierzyniec prowadzi przez teren Roztocza Zachodniego ciągnącego się od Kraśnika po Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. Obszar ten pokrywa gruba warstwa lessu zalegająca na kredowych skałach wapiennych. Występują tu liczne, długie i głębokie na 20 metrów wąwozy, których zbocza porośnięte są grądami. Najbardziej efektowne i malownicze sieci wąwozów występują między Batorzem i Turobinem oraz w tzw. Piekiełku pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem. Najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego wynosi 343 m n. p. m (Dąbrowa). Dla Roztocza Zachodniego charakterystyczne są również faliste krajobrazy pól uprawnych, tworzące tzw. „szachownice pól” z wyraźnymi progami miedz, zapobiegających erozji. Różnorodność i bogactwo przyrodnicze tych ziem spowodowały utworzenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.
Długość I etapu szlaku wynosi około 100 km. Szlak bierze początek na wys. 248 m n.p.m. a kończy na 230 m n. p. m.

II etap szlaku ze Zwierzyńca do Hrebennego poprowadzony został przez Roztocze Środkowe i Wschodnie. Roztocze Środkowe – wapienno-piaszczyste z kulminacją 387 m n.p.m (Wapielnia) rozciąga się pomiędzy Zwierzyńcem a Tomaszowem Lubelskim. Jest to kraina o wyjątkowo urozmaiconej rzeźbie terenu. Łańcuchy wapiennych wzgórz porośnięte wspaniałymi lasami z enklawami pól uprawnych przeplatają się z dolinami. Charakterystyczną cechą tego regionu są liczne wzgórza ostańcowe. Wyjątkowo atrakcyjna jest krawędziowa część Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. W korytach płynących tu rzek wytworzyły się kaskady wodospadów zwanych potocznie szumami. Są one najbardziej widoczne na rzekach Sopot i Tanew. Niezwykłego uroku krajobrazowi tych ziem dodają zabytkowe cerkwie, kościoły, synagogi, kamienne krzyże i figury przydrożne. Na tym obszarze najlepiej widać, że Roztocze to nie tylko granica geologiczna pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią, ale również pogranicze kultur. O burzliwej historii tej ziemi świadczą liczne pomniki i cmentarze przypominające powstanie styczniowe, kampanię wrześniową 1939 r., walkę partyzancką podczas II wojny światowej i okres powojenny. Szlak Zwierzyniec – Hrebenne ma długość około 90 km.

Przebieg szlaku: Kraśnik – Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Górecko Kościelne – Józefów – Susiec – Narol – Hrebenne

Nawierzchnia szlaku

Odcinek 1 (Kraśnik – Zwierzyniec) prowadzi w większości drogami asfaltowymi.

Odcinek 2 (Zwierzyniec – Hrebenne) poprowadzony jest głównie drogami utwardzonymi ale zdarzają się również odcinki piaszczyste.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski

Jeden komentarz

  1. Na świeżo po ukończeniu szlaku. Trasa super pod względem krajobrazowym, coś czego nie zobaczycie (i nie usłyszycie 😉 ) w innych zakątkach Polski. Niektóre odcinki dość męczące, ale do przejechania rowerem trekkingowym. Oznakowanie na ogół dobre, ale jest kilka miejsc gdzie można się zgubić – np. odcinki Zaburze-Dzielce-Szczebreszyn, Dęby-Potoki, posiadanie mapy wielce wskazane. Niektóre odcinki oznaczone jako gruntowe są piaszczyste, uwaga na odcinek od Potoków do Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego jest w większości NIEPRZEJEZDNY (trzeba się pchać w głębokim piachu pod górę przez półtora kilometra, lepiej ominąć główną drogą nr 17 – ma szeroki pas dla rowerzystów). Trasa do zrobienia w 3-4 etapach w zależności od umiejętności i sprzętu. Gorąco polecam !!!

    Michał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *