Proponowany przebieg to indywidualna propozycja przygotowana na bazie istniejącego zielonego szlaku pieszo-rowerowego lekko zmodyfikowanego o warte zobaczenia i odwiedzenia miejsca.

Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test sierpień 2015 r.

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Długość trasy: 48,2km

Początek i koniec szlaku

Proponowany przebieg trasy to pętla z początkiem przejazdu przy Muzeum Wigier w Starym Folwarku. W niewielkiej odległości od proponowanego miejsca można znaleźć znaczną ofertę gastronomiczną i atrakcyjnie położone kąpielisko. Miejsce proponowanego startu ponadto oferuje dość dużo miejsc do zaparkowania samochodu. Połączenie kolejowe nie możliwe.

Trudność

Trasa proponowana rowerzystom o co najmniej średnich umiejętnościach i kondycji. Na jej przebiegu rowerzyści natrafią również na wymagające więcej niż średniej kondycji podjazdy a także zjazdy i wąskie, kręte single tracki wymagające dobrej techniki jazdy.

Oznakowanie

Trasa jest indywidualną propozycją opartą na przebiegu zielonego szlaku PTTK im. Antoniego Patli. Planując przejazd proponowaną trasą i chcąc ją w pełni odzwierciedlić należy wykorzystać do tego celu udostępniony ślad GPX i mapę turystyczną. Szlak oznakowany wg. standardu pieszych szlaków turystycznych PTTK miejscami zmodyfikowany o dodanie oznaczenia w formie roweru.

Główne oznakowanie to tabliczki lub znaki malowane – na białym tle naniesiony zielony pasek i oznaczenie WPN (Wigierski Park Narodowy).

Opis szlaku

Wigierski Park Narodowy umożliwia turystykę rowerową na wszystkich szlakach pieszych i rowerowych. Takim doskonałym przykładem jest zielony szlak turystyczny im. Antoniego Patli. Szlak poświęcony pamięci pierwszego i najbardziej aktywnego z powojennych przewodników suwalskich i działaczy PTTK. Przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze pokazując perłę suwalskich jezior z różnych stron. Przecina niemalże bajkową dolinę Czarnej Hańczy i mija inne jeziora wigierskie – Leszczewek, Muliczne, Okrągłe i Mulaczysko. Przemierzanie szlaku pozwala obcować z fascynującą przyrodą – ukwieconymi łąkami, mrocznymi borami świerkowymi, podmokłymi torfowiskami. Podczas wędrówki turysta pokonuje bardzo urozmaicony obszar w którym dominują liczne pagórki i zagłębienia terenowe. Rajd szlakiem można wzbogacić, przemierzając znajdujące się w pobliżu szlaku ścieżki edukacyjne – „Płazy” w Rosochatym Rogu i „Jeziora” w Słupiu. Szczególnie piękne widoki będzie można podziwiać z wież widokowych w Kruszniku, Bryzglu i Gawrychrudzie. W gorące dni warto skorzystać z gościnności okolicznych kąpielisk i zanurzyć się w czystych wodach Wigier.

Szlak można śmiało potraktować jako wzorcowy szlak dedykowany aktywnej turystyce rowerowej.

Takie szlaki i trasy jak zielony szlak Wigierskiego Parku Narodowego z wielką przyjemnością można polecić każdemu, nawet bardzo wymagającemu turyście.

Infrastruktura

Proponowana trasa jest bardzo dobrym przykładem wzorcowo przygotowanego regionu pod kątem turystyki rowerowej. Na przebiegu trasy w wielu miejscach można znaleźć godne uwagi miejsca odpoczynku wyposażone w skromne, ale malowniczo położone zadaszone wiaty. W trzech miejscach na całym przebiegu rozmieszczone samoobsługowe stacje napraw rowerów (miejsca oznaczone na mapie Traseo). Ponadto w niemalże każdej miejscowości, przez którą wiedzie propozycja funkcjonują sklepy lub punkty gastronomiczne. Region, przez który wiedzie trasa „usiany jest” mniejszymi lub większymi, dzikimi lub strzeżonymi kąpieliskami przy których można sobie zrobić przerwę w wyprawie.

Przejezdność trasy

Przejazd trasą dedykowany głównie dla użytkowników rowerów górskich. W kilku miejscach rowerzystom przyjdzie zmierzyć się z trudno przejezdnymi leśnymi duktami mającymi w swojej ofercie kamieniste podłoże oraz wystające grube korzenie drzew. Pokonania trasy mogą się również podjąć użytkownicy rowerów trekkingowych pod warunkiem zachowania ostrożności w trudniejszym terenie.

Miejsca niebezpieczne

Na odcinku od 19 do 20 kilometra (jadąc od miejscowości Płociczno Tartak i Stawu Płociczno) zaproponowaliśmy mocny odcinek offroadu możliwy do pokonania przez wprawnych i posiadających dobrą kondycję rowerzystów. Etap ten można pominąć trzymając się na tym odcinku zielonego szlaku pieszego lub asfaltowego odcinka drogi lokalnej wzdłuż torów kolejki wąskotorowej. Taka modyfikacja pozwoli na delikatne skrócenia trasy oraz uniknięcie trudnego odcinka trasy.

Nawierzchnia szlaku

Nawierzchnia trasy bardzo urozmaicona. Dominują drogi gruntowe i leśne dukty urozmaicone fantazyjnie i malowniczo poprowadzonymi singletrack-ami i drewnianymi kładkami. W przebieg trasy wplecione są również nieliczne odcinki lokalnych dróg asfaltowych o nieznacznym natężeniu ruchu samochodowego oraz krótkie odcinki zapiaszczonych dróg leśnych lub polnych.

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

Niebawem tutaj znajdą się kolejne propozycje z okolic szlaku.

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

– Muzeum Wigier w Starym Folwarku

– Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach

– Wystawa Rybacka w Czerwonym Folwarku

– Wigierska Kolej Wąskotorowa

– Liczne kąpieliska, punkty widokowe na obrzeżach Jeziora Wigry. 

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: Górski lub trekkingowy dla rowerzystów dysponujących co najmniej średnią techniką jazdy.