Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test lipiec 2015 r.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Długość szlaku: 45,8 km

Początek szlaku

Szlak w formie nitki z początkiem sąsiedztwie obwodnicy Trójmiasta (wejście do lasu na przedłużeniu wiaduktu nad obwodnicą)ul. Stężycka przy restauracji Wróblówka. W tym samym miejscu rozpoczyna się również Czerwony Szlak Rowerowy – Pętla Otomińska.

Koniec szlaku

Będomin, przy bramie wjazdowej do Muzeum Hymnu Narodowego.

Trudność

Biorąc pod uwagę jego obecny stan dedykujemy go raczej rowerzystom co najmniej średnio zaawansowanym. Szlak o zmiennej nawierzchni i braku ciągłości i jednolitości oznakowania.

Oznakowanie

Szlak oznakowany kolorem czerwony ale według różnych standardów oznakowania.

Odcinek przez Gminę Kolbudy to odcinek znakowany przez ”szalonego znakarza” … Znaki umieszczone chaotycznie i bez widocznej umiejętności. Wielokrotnie znaki wprowadzają w błąd nakazując skręt w miejscu gdzie droga wiedzie na wprost ??? !!! Notoryczne braki powtórzeń za skrzyżowaniami. Oznakowanie „robione na siłę” przez totalnego ignoranta …

Oznakowanie w odcinku przez Gminę Przywidz to system, któremu do ideału odrobinę brakuje, ale jest ono zdecydowanie lepiej przygotowane oraz wykonane. Zdarzają się miejsca gdzie znaki są usytuowane w niewidocznych lub ukrytych lokalizacjach (zarośnięte krzakami, zbyt oddalone od trasy) oraz zdarzają się miejsca w ogóle nie oznakowanych odcinków. Być może wynika to z dewastacji.

System znakowania w Gminie Nowa Karczma to jest to czego oczekuje turysta na rowerze. Znaki usytuowane na jednolitej wysokości. Tabliczki znakowe bardzo dobrej jakości, widoczne ze znacznej odległości. Odcinek zdecydowanie odróżniający się od poprzednich. Oznakowanie pozwalające na komfortową jazdę bez potrzeby sięgania do mapy lub GPS-a.

Opis szlaku

Cały przebieg szlaku to wynik połączenia trzech odcinków szlaków przebiegających przez trzy sąsiadujące gminy (Kolbudy – 0 do 16 kilometr, Przywidz – 16 do 36 kilometr, Nowa Karczma – 36 do końca). Przebieg szlaku jest doskonałą drogą połączenia Gdańska z Kościerzyną. Trasa przebiega przez bardzo malownicze i oddalone od cywilizacji rejony Kaszub. Wiedzie w pobliżu i na obrzeżach wsi i mniejszych miejscowości i w razie załamania pogody lub poważniejszej awarii umożliwia powrót do cywilizacji i głównego traktu komunikacyjnego Kościerzyna – Gdańsk. Minusem jest tylko brak bezpośredniego połączenia kolejowego umożliwiającego powrót do Gdańska. W początkowym biegu przez Gminę Kolbudy szlak pokrywa się z Pętlą Otomińską, przebiegając przez Gminę Przywidz korzystamy z gościnności Przywidzkiej Trasy Rowerowej, natomiast na odcinku przez Gminę Nowa Karczma poruszamy się Szlakiem im. Józefa Wybickiego.

Przemieszczając się szlakiem od strony Gdańska już na samym jego początku spotkamy się ze znacznym rozczarowaniem i brakiem pomysłu na jego przebieg. Projektant szlaku i wykonawca oznakowania wykazał się na odcinku Gminy Kolbudy totalną ignorancją dla potencjalnych użytkowników szlaku. System oznakowania pomijając fakt jakości znaków jest niedopuszczalny i wielokrotnie wprowadzający w błąd. Bez mapy lub GPS-a raczej bardzo trudno nam będzie się przedostać szlakiem w kierunku Będomina. Przebieg szlaku też pozostawia wiele do życzenia. W rejonie przez który wiedzie jego trasa jest wiele ciekawszych dróg (przykładem jest poprowadzenie trasy szlaku dość ruchliwą drogą do Sulmina). Odcinek ten można było zastąpić przebiegiem pieszego szlaku zielonego lub czarnego, ewentualnie bursztynowego. Ponadto pominięta jest licząca się okoliczna ciekawostka taka jak dawna kopalnia bursztynu.

Zdecydowanie ciekawszym odcinkiem jest przejazd przez Gminę Przywidz. Krajobrazy okolicznych jezior niejednokrotnie zapierają dech … Krystaliczna woda skrytych w gęstym lesie zbiorników wodnych, podziwianych z wyżej położonych przebiegających wzniesieniami morenowymi leśnych lub polnych duktów pozostaje na długi czas w pamięci. W upalne letnie dni  można skorzystać z dzikich kąpielisk skrytych w kameralnych zalesionych ostojach. Odcinek bardzo malowniczy i pokazujący piękno kaszubskiego krajobrazu.

Odcinek przebiegający przez Gminę Nowa Karczma to już kwintesencja kaszubskiej turystyki rowerowej. Łączy w sobie doskonałą jakość z pięknem i historią regionu. Trasa szlaku poprowadzona z dala od cywilizacyjnego hałasu, ale pozwalająca na sprawne i szybkie dotarcie do niej w razie potrzeby. Krajobrazowo odcinek podobny do przywidzkiego, ale o zdecydowanie lepszym systemie oznakowania i dużo wyższe jakości nawierzchni dróg.

Infrastruktura na szlaku

Poza kilkoma tablicami informacyjnymi z mapą przebiegu szlaku brak innej infrastruktury.

Na tej długości trasy wskazanym byłoby choć dwie może trzy wiaty ze stolikami.

Przejezdność szlaku

Szlak w swoim przebiegu bardzo niejednolity. Bardzo zróżnicowana nawierzchnia w kilku miejscach utrudniająca przejazd mniej wprawnym rowerzystom. Szczególnie w odcinku przez Gminę Kolbudy i częściowo przez Gminę Przywidz. Odcinek przez rejon Gminy Nowa Karczma można polecić nawet wycieczkom rodzinnym z przyczepką lub dziećmi na rowerkach.

Miejsca niebezpieczne

Szczególną ostrożność należy zachować przejeżdżając na odcinku od 3 do 6 kilometra pomiędzy Otominem a Sulminem – bywają szaleńcy w samochodach pędzących drogą leśną. Około 7 kilometra stromy o złej nawierzchni (koleiny)zjazd w stronę rzeki Radunia. Asfaltowy odcinek (10 do 12 kilometr) drogi – dość stromy i mozolny podjazd oraz w sezonie letnim wzmożony ruch samochodowy. Odcinek drogi o bardzo złej nawierzchni (gruz pobudowany oraz głębokie koleiny) na około 16 kilometrze tuż za miejscowością Czapielsk. Na około 18 kilometrze konieczna jest przeprawa przez prowizoryczną kładkę nad potokiem Reknica.

Nawierzchnia szlaku

Bardzo zmienna i urozmaicona z przewagą odcinków leśnych i szutrowych. Asfalt tylko w nielicznych i krótkich odcinkach przez niewielkie wsie i małe miejscowości.

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

Rowerowy Szlak Hutniczy

Szlak Rowerowy Kamiennych Kręgów

Kaszebsko Stegna

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

– Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Obiekty noclegowe

Agroturystyka Pod Bocianami

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: Zalecany górski ale wprawny rowerzysta może spróbować swoich sił na rowerze trekkingowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *