Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test luty 2015 r.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Długość proponowanej trasy szlaku: 46,5 km

Szlak w zależności od źródła ma różne warianty długości. Według (naszym zdaniem) najwiarygodniejszego (Gmina Strzebielino): około 40 km.

Proponujemy wydłużenie trasy i rozpoczęcie wycieczki w Lęborku przy dworcu PKP i zakończenie jej na drodze wjazdowej do Wejherowa. Wówczas szlak będzie miał długość 46,5 km

Początek szlaku

Oficjalny – Ul. Gdańska na wylocie z Lęborka łączy się na skrzyżowaniu tuż przed mostem na rzece Łeba z ul. Wiejska. Na ul. Wiejskiej na drzewie po lewej stronie drogi znajduje się znak początku szlaku. Oprócz znaku na drzewie zamieszczono tabliczkę z kodem QR podlinkowanym do strony www z opisem szlaku. Bardzo ciekawe, przydatne i polecane rozwiązanie.

Koniec szlaku

Oficjalny – miejscowość Orle ul. Szkolna w okolicach leśniczówki

Trudność

Szlak z kategorii łatwych, kwalifikujący się do wycieczek rodzinnych z dziećmi. Jakość dróg oraz nachylenie wzniesień i podjazdów nie powinny przysporzyć trudności nawet mało doświadczonym rowerzystom.

Oznakowanie

Szlak oznakowany według standardu PTTK znakami malowanymi na elementach będących w sąsiedztwie drogi.  Na białym tle kolorem czerwonym namalowany jest symbol roweru ponad czerwonym paskiem lub strzałką wyznaczającą zmianę kierunku szlaku. Oznakowanie dość dobrej jakości, znaki rozlokowane równomiernie i w widocznych miejscach. Stan i jakość oznakowania umożliwia sprawne poruszanie się szlakiem w obu kierunkach bez posiłkowania się mapą.

Opis szlaku

Czerwony szlak Lębork – Orle nazywany również Szlakiem Pradoliny Łeby i Redy. Jego obecny przebieg to fragment szlaku niegdyś wiodącego z Lęborka do Rumi. Jest szlakiem doskonale nadającym się do rodzinnych wycieczek rowerowych. Szlak wiedzie przez urokliwe rejony Nadleśnictwa Lębork, Strzebielino i Wejherowo. Pierwotny przebieg szlaku do Rumi niestety został skrócony do miejscowości Orle i to do Orla możemy delektować się lokalnymi krajobrazami. Na trasie raczej nie mamy co liczyć na ogrom atrakcji związanych z architekturą czy kulturą lokalną. To raczej szlak dla miłośników spokojnej sielankowej przejażdżki wśród spokojnego, wiejskiego i leśnego otoczenia.

Główny przebieg trasy rozpoczyna się na rogatkach Lęborka i kończy w Orlu przy leśniczówce. Ze względów logistycznych i komunikacyjnych polecamy rozpoczęcie wycieczki w Lęborku przy dworcu PKP. Stąd lokalnymi drogami rowerowymi, których tej niewielkiej miejscowości może pozazdrościć niejedno duże miasto w Polsce wydostajemy się przez Park im. Bolesława Chrobrego (warto zwrócić uwagę na pozostałość militarną – masywny czołg z okresu II wojny światowej) na obrzeża miasta.

Zjeżdżamy asfaltem w dół, by po około 1,5 km przed mostem (rzeka Łeba) skręcić w lewo. Tu rozpoczyna się nasza sielanka. Przez najbliższe 30 km będziemy jechać skrajem lasu z pięknymi widokami na rozległą Pradolinę Łeby a później Redy. Po około 12 km od początku wycieczki (PKP Lębork) opuszczamy gościnne tereny Nadleśnictwa Lębork i wjeżdżamy do Nadleśnictwa Strzebielino. Drogą asfaltową wjeżdżamy do wsi Łęczyce. Jadąc dalej mijamy miejscowość Chmieleniec, następnie trzymając się oznakowania docieramy do leśniczówki Chmieleniec. Na przeciwległym skraju doliny widoczne są najwyższe wzgórza tej okolicy z ich kulminacją na Jeleniej Górze 221 m n.p.m. Po ok. 5 km Pradolina Łeby łączy się z Pradoliną Redy. To właśnie w tym rejonie swój przebieg łączą dwa szlaki  – czerwony z Lęborka do Orla i Zielony Pstrąga Tęczowego. Biegnąc  razem do wsi Strzebielino Morskie.  Jadąc dalej kluczymy wśród pól i lasów. Skręcając w prawo przecinamy dolinę. Przejeżdżamy przez Strzebielino Wieś i po ok. 500 m skręcamy ostro w lewo. Pagórki po lewej stronie to tzw. „Bismarki”, po prawej rozciąga się rozległa Pradolina Redy a w głębi wzgórza tzw. moreny luzińskiej.  Dojeżdżamy do maleńkiej wsi Zielnowo i tu skręcamy w prawo w aleję topolową. W tym miejscu przecinamy rozległą Pradolinę Redy i dojeżdżamy do wsi Zelewo. Mijamy Zelewo i drogą biegnącą skrajem lasu zaczynamy wspinać się pod górę do wsi Góra. Góra Pomorska to bardzo stara wieś, która została założona już w 1138 roku. We wsi znajduje się neobarokowy kościół z 1911 r. z wyposażeniem ze starej świątyni. Obok kościoła usytuowany jest budynek dawnego zboru ewangelickiego. We wsi od strony Zelewa znajduje się stary dwór i zaniedbany park podworski. Wieś przejeżdżamy asfaltem a potem przez las docieramy do drogi głównej. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność ze względu na znaczny ruch samochodowy. Po około 800 m zgodnie z oznakowaniem skręcamy w lewo i dalej polną drogą dojeżdżamy do wsi Orle. Gdzie kierując się na leśniczówkę możemy zakończyć wycieczkę lub podążając dalej w kierunku Wejherowa zobaczyć jeszcze kilka ciekawych krajobrazowo miejsc związanych z biegiem rzeki Redy.

Trasa szlaku kończy swój oznakowany bieg w miejscowości Orle znakowany przez Nadleśnictwo Strzebielino. Dalszy odcinek do Rumi według informacji źródłowych znakowany jest przez Nadleśnictwo Wejherowo. Niestety z przykrością musieliśmy stwierdzić, że Nadleśnictwo Wejherowo nie spisało się w ogóle i dalsze oznakowanie szlaku niemalże nie istnieje. Pojawia się tylko jak fatamorgana raz tu raz tam. Totalnie odmienny stan ja w przypadku odcinka lęborsko – strzebielińskiego. Na odcinku od Orla do Wejherowa niestety niezbędne jest wspieranie się na dobrej mapie rejonu lub korzystanie z urządzenia GPS z wgranym przebiegiem szlaku.

Tym samym Nadleśnictwu Lębork i Strzebielino GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY za niemalże wzorowe zarządzanie szlakiem a Nadleśnictwo Wejherowo … ? Cóż bez komentarza …  a szkoda, że zabrakło chęci na doprowadzenie szlaku do Rumi.

Infrastruktura na szlaku

Na całej długości opisywanego odcinka z Lęborka do Wejherowa znajdziemy 3 miejsca odpoczynku wyposażone w ławeczki i wiaty. Dwa z nich na połączonym przebiegu szlaku czerwonego ze szlakiem pstrąga tęczowego oznaczonego kolorem zielonym posiadają również stojaki rowerowe.

Przejezdność szlaku

Szlak na całej długości przejezdny dla rowerów z Skawami lub przyczepkami rowerowymi.

Miejsca niebezpieczne

W niemalże całej długości szlak prowadzi z dala od ruchu samochodowego i po łatwym terenie. Miejscami, w których należy zachować ostrożność jest przejazd przez drogę tuż na wylocie z Lęborka w kierunku ul. Wiejskiej (oznakowany początek szlaku)oraz przejazd drogą asfaltową na odcinku około 800 m w okolicy miejscowości Góra Pomorska (około 38 kilometr od PKP Lębork).

Nawierzchnia szlaku

W zdecydowanej przewadze to drogi gruntowe utwardzone lub szutrowe dość dobrej jakości z tendencją do rozmiękania pod wpływem opadów atmosferycznych. Odcinki asfaltowe można spotkać tylko na niewielkich odcinkach dróg lokalnych.

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

Niebieski szlak rowerowy do dębu Świętopełka

Szlak Rowerowy Pstrąga Tęczowego

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *