Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test 2014 r.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 10,9 km

Początek szlaku

Szlak w formie pętli. Początek i koniec szlaku w Chmielnie na placu przy Urzędzie Gminy 

Trudność

Szlak poprowadzony w sposób kwalifikujący go do wycieczek rodzinnych. Bez większego kłopotu powinni sobie z nim poradzić nawet początkujący turyści rowerowi lub dzieci. Ukształtowanie terenu jest dość urozmaicone, ale ilość i nachylenie podjazdów na przebiegu trasy nie jest zbyt uciążliwa. Mniej zaawansowani kondycyjne rowerzyści muszą się liczyć z trudami podjazdu w okolicy zamku w Łapalicach.

Oznakowanie

Szlak oznakowany według standardu PTTK znakami malowanymi oraz tabliczkami metalowymi. Na białym tle umieszczony jest czarny symbol roweru i czerwony pasek określający kolor szlaku. Oznakowanie dość jednolite i w miarę dobrej jakości. W początkowym etapie brakuje odpowiedniego oznakowania, pojawia się ono dopiero na obrzeżach miejscowości Łapalice. Dla komfortowego przejazdu trasą warto wyposażyć się mapę turystyczną szlaku lub aktualny ślad GPS w urządzeniu nawigującym. Szlak dwukierunkowy, oznakowanie umożliwia w miarę sprawną jazdę w obu kierunkach.

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

Przejazd szlakiem rozpoczynamy w Chmielnie na placu przed Urzędem Gminy. Zlokalizowana jest tam również tablica informacyjna z mapą szlaków na terenie gminy. Niestety na próżno szukać w terenie pozostałych szlaków naniesionych na mapę a jest ich tam kilka. Ruszamy spod tablicy asfaltową drogą w kierunku brzegu Jeziora Białego. Następnie wzdłuż linii brzegowej drogą z płyt betonowych w kierunku Bukowinek. Po krótkich zmaganiach z podjazdem po betonowych płytach warto odetchnąć krótką chwilę i „rzucić okiem” na panoramę Jeziora w dole wzniesienia. Dalszy etap to przejazd drogą utwardzoną pomiędzy okolicznymi łąkami i polami uprawnymi. W Łapalicach zmieniamy kierunek jazdy i wjeżdżamy na lokalny asfalt prowadzący do bramy głównej nieukończonej bryły zamku. Podjazd na wzgórze zamkowe może przysporzyć trudności i zmusić do bardziej wytężonego wysiłku i to najtrudniejszy odcinek całego szlaku. Zamek w Łapalicach jest wynikiem fantazji i marzeń jego właściciela. Niestety koleje losu i panujące wówczas przepisy prawa budowlanego uniemożliwiły realizację tego śmiałego przedsięwzięcia. Mijamy tę posępną posiadłość wzdłuż jej murów i zagłębiamy się w leśnych ostępach Kaszub. Dalszy ciąg trasy to przejazd klimatycznymi i urokliwymi leśnymi duktami. Po około 2 kilometrach leśnej wędrówki zbliżamy się do krawędzi lasu i ponownie zmieniamy kierunek jazdy. Tutaj należy się przygotować na bardzo ostrożną jazdę i co mniej doświadczonym rowerzystom zalecamy nawet sprowadzenie roweru ze zjazdu, ponieważ podłoże drogi jest w bardzo złej kondycji w upadek może się skończyć w najlepszym wypadku silnymi potłuczeniami. Po pokonaniu tego dość trudnego odcinka i krótkiego odcinka piaszczystej drogi lokalnej wjeżdżamy na betonową następnie na asfaltową drogę prowadzącą ponownie do Chmielna.

Infrastruktura na szlaku:

Na przebiegu trasy szlaku zlokalizowane są skromne miejsca odpoczynku dla turystów, ale nie mają specjalnej dedykacji dla turysty rowerowego. Przykładowy MOR na zdjęciu w galerii. Brakuje w okolicy MOR-u tablicy z mapą i oznaczeniami lokalizacyjnymi. Ogólnie infrastruktura towarzysząca dość uboga i słabej jakości co doskonale widać na wyblakniętej i mało czytelnej tablicy na początku szlaku.

Miejsca przystosowane dla rowerów:

Sklepy i obiekty gastronomiczne licznie i odpowiednio wyeksponowane ponieważ jest to region, którego głównym elementem gospodarki jest turystyka i usługi towarzyszące.

Przejezdność szlaku

Szlak w całości można przejechać z przyczepką lub sakwami.

Miejsca niebezpieczne

W szczycie sezonu letniego w centrum Chmielna trzeba zwrócić szczególną uwagę na wzmożony ruch samochodowy, oraz na podjeździe od strony brzegu Jeziora Rekowo koniecznie trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu na bardzo złej jakości nawierzchnię drogi (nierówny i zdewastowany kamień brukowy).

Nawierzchnia szlaku

Nawierzchnia dość urozmaicona. W zdecydowanej większości nawierzchnia szutrowa dość dobrej jakości. Odcinkami trasa szlaku prowadzi drogami asfaltowymi w terenach zabudowanych lub płytami betonowymi. Sporadycznie w okolicach jezior można napotkać krótkie odcinki piaszczyste.

Inne szlaki rowerowe lub piesze w niedalekiej odległości

Szlak rowerowy Kamienne Kręgi

– Zielony szlak rowerowy – Kartuzy – Sianowo

– Niebieski szlak rowerowy – Kartuzy – Chmielno (J. Rekowo)

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

Szlak poprowadzony w rejonie atrakcyjnym pod względem turystyki związanej ze sportami wodnymi, można w jego przebiegu znaleźć wiele urokliwych i dzikich miejsc do plażowania lub kąpieli w jeziorach. Do niewątpliwych atrakcji szlaku można zaliczyć nieukończony zamek w Łapalicach, oficjalnie wstęp na teren posesji jest zabroniony, ale sam wizerunek zewnętrzny budowli robi niezapomniane wrażenie.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: Rower trekkingowy lub górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *