Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test 2014 r.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 18,2 km

Początek szlaku

Szymbark, ul. Szymbarskich Zakładników 12, parking samochodowy przy Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEiPR).

Koniec szlaku

Centrum miejscowość Stężyca 

Trudność

Szlak nie należy do tras łatwych, ale nie można określić go jako trudny. Pomimo kilku podjazdów wymagających co najmniej średniej kondycji fizycznej kwalifikuje się do wycieczek rodzinnych w towarzystwie dzieci. Ukształtowanie terenu dość urozmaicone co powoduje, że nie jest monotonny i nudny. Trasa testowana w warunkach zimowych, przy umiarkowanym pokryciu śniegiem. Przejazd wskazuje na to, że nawierzchnia szlaku jest dość dobrej jakości.

Oznakowanie

Trasa przebiegu szlaku oznakowana według pomysłu realizatora i znacznie odbiega od wzorcowego standardu PTTK. Szlak oznakowany dwukierunkowo od i do Szymbarku. Oznaczenia dość niejednolite i zdecydowanie poniżej oczekiwań. Znaki jakie można spotkać na trasie szlaku mogą niejednokrotnie wprowadzić w błąd. Spotkamy znaki w formie tabliczek na słupkach metalowych, znaki malowane na drzewach i obiektach infrastruktury (słupy energetyczne), oraz znaki na tabliczkach informujące o atrakcjach turystycznych w pobliżu. Wizerunki tych znaków na zdjęciach poniżej.  Do pokonania szlaku zalecamy korzystanie z dobrej mapy turystycznej regionu lub urządzenia GPS z wgranym śladem szlaku.

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

Kaszëbskô Stegna prowadzi przez urozmaicone tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w gminie Stężyca. To region o wybitnych walorach krajobrazowych, obejmujące m.in. pasmo Wzgórz Szymbarskich z najwyższym szczytem Wieżycą, charakteryzuje się bogactwem jezior i lasów. To stąd bierze swój początek rzeka Radunia.

Na trasie przebiegu szlaku w kilku miejscach ustawiono mapy z przebiegiem –  w CEiPR w Szymbarku, w Pierszczewie i Stężycy. Z CEiPR do wsi trasa prowadzi droga asfaltowa. Z Szymbarku do Krzesznej trasa prowadzi żółtym szlakiem pieszym. Następnie czerwonym szlakiem w stronę Pierszczewka do przydrożnego krzyża. Z tego miejsca aż do Stężycy trasa jest oznakowana za pomocą wyżej przedstawionych znaków.

Przed wyruszeniem na szlak warto zwiedzić CEiPR. To miejsce z Najdłuższą Deską Świata, Domem Sybiraka, Domem do Góry Nogami. Z CEiPR w stronę wsi Szymbark, zjeżdżamy w dół szosą, przecinamy drogę powiatową i jedziemy lokalnym asfaltem o nieznacznym natężeniu ruchu samochodowego koło kapliczki w stronę Patuł i następnie drogą gruntową w stronę Krzesznej. Zjazd od ulicy Spacerowej w Szymbarku w kierunku Krzesznej charakteryzuje się dużymi spadkami terenu i bez sprawnych hamulców nie da się bezpiecznie zjechać z tych wzniesień. Droga prowadzi polami. Dojeżdżamy do pierwszych zabudowań i skręcamy lekko w lewo pod górkę, zjeżdżając z góry docieramy do Krzesznej. Kierujemy się w lewo na wiadukt kolejowy. Dalej jedziemy z górki czerwonym szlakiem do krzyża i skręcamy w prawo w stronę Nowych Czapli. Od skrzyżowania poruszamy się oznaczoną trasą rowerową. Po lewej stronie drogi mamy jezioro Patulskie.  Dalej jedziemy droga polną nad jeziorem Patulskim przez Pierszczewko. Oddalając się od jeziora drogą polną dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, po lewej stronie mamy las modrzewiowy, a po prawej las świerkowy. Z Pierszczewa jedziemy pod górę w stronę jeziora i grodziska Zamkowisko. W tym miejscu jest zlokalizowany malowniczo położny przystanek na trasie. Tutaj można się wykąpać w krystalicznie czystej wodzie jeziora Zamkowisko, zapoznać się z historią tego miejsca. Z nad brzegu jeziora jedziemy w prawo pod górkę, droga prowadzi nawierzchnią gruntową na początku przez las a następnie wśród okoliczny łąk i pól w stronę Smokowa i dalej do leśniczówki Uniradze. Za leśniczówką przy drodze znajduje się następny przystanek na tej trasie. W tym miejscu znajdziemy informacje o historii cmentarzyska kurhanowego. Ze wsi Uniradze do Stężycy szlak wiedzie przez las zgodnie z oznakowaniem. W Stężycy jedziemy lokalną drogą asfaltową w kierunku centrum miejscowości gdzie jest koniec szlaku. Miejscami godnymi uwagi w Stężycy jest zabytkowy kościół, oraz niedawno wybudowany imponujący kompleks pomostów na brzegu Jeziora Raduńskiego Górnego.

Szlak zaprojektowany w formie drogi z punktu A bo B (Szymbark – Stężyca lub odwrotnie). Droga powrotna wymaga powrotu tą samą trasą lub wybrania własnego wariantu. Przygotowaliśmy dla Was dodatkowy wariant drogi powrotnej. Trasa wiedzie drogami gruntowymi i leśnymi duktami. Charakterem i ukształtowaniem terenu przypomina trasę szlaku Kaszëbskô Stegna.

Pobierz ślad GPX

Infrastruktura na szlaku

Wszystkie miejsca odpoczynku wyposażone w ławki i stoliki oraz jedno z nich w stojak rowerowy. Zlokalizowane w dość atrakcyjnych miejscach (oznaczone na mapie szlaku w formie waypoint-ów ze zdjęciem). W miejscach odpoczynku brakuje wiaty pozwalającej schronić się przed deszczem.

Przejezdność szlaku

Szlak w całości przejezdny z sakwami lub przyczepką rowerową.

Nawierzchnia szlaku

Nawierzchnia szlaku to w głównej mierze podłoże gruntowe utwardzone dość dobrej jakości. W obszarach zabudowanych występują odcinku asfaltowe lub z płyt betonowych.

Inne szlaki rowerowe lub piesze w niedalekiej odległości

Szlak Rowerowy Kamiennych Kręgów

Rowerowy Szlak Hutniczy

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

– Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

– Wieża Widokowa na Wieżycy

– Ogród Botaniczny w Gołubiu

– Grodzisko Zamkowisko nad Jeziorem Zamkowisko

– Cmentarzysko Kurchanowe w miejscowości Uniradze

– Kąpielisko gminne w Stężycy nad Jeziorem Raduńskim Górnym

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *