Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test 2014 r.

Szlak rowerowy wiodący wzdłuż wybrzeża zatoki, od Gdyni do samego Helu. Szlak swój bieg rozpoczyna na gdyńskim Pogórzu i kieruje się po sam kraniec Półwyspu Helskiego. Większość szlaku prowadzi wydzielonymi drogami rowerowymi, bądź gruntowymi na których ruch drogowy jest znikomy.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Opis Szlaku: 
Początek szlaku to koniec ul. Derdowskiego. Pierwsze kilometry szlaku wiodą wyasfaltowaną trasą wzdłuż dawnego lotniska wojskowego. W Pierwoszynie bieg jego odbija ku wysokim nadmorskim klifom, zwanym Górami Grunwaldowymi. Najwyższe wzniesienie osiąga tu prawie 30 m n.p.m. Zwieńczeniem wspinaczki na szczyt jest przepiękny widok na Zatokę Gdańską, a także widoczny na horyzoncie Półwysep Helski. W Mechelinkach warto zatrzymać się na chwilę na niedawno wybudowanym molo. Z Mechelinek szlak Pierścienia Zatoki Puckiej odbija w kierunku „tysiąca kanałów melioracyjnych” i rozległych łąk, które usytuowane są między wzniesieniami Kępy Oksywskiej i Puckiej. Na tym rozległym obszarze, trasa wiedzie płytami betonowymi wzdłuż Rezerwatu Beka. Droga z Osłonina do Rzucewa to nieustający slalom pomiędzy „wykruszeniami” w zaniedbanym asfalcie wiodącym aleją lipową w kierunku małego parku i skrytego w nim neogotyckiego pałacu. Przemieszczając się dalej szlakiem warto pokusić się o wizytę w Parku Kulturowym Łowców Fok. Po minięci wspomnianej osady szlak łączy się swoim biegiem ze szlakiem pieszym Kępy Puckiej. Tuż za drewnianym mostkiem nad Potokiem Błądzikowskim szlak Pierścienia Zatoki Puckiej odbija ostro w lewo kierując się na drogę w kierunku Pucka. Między Puckim a Władysławowem szlak wiedzie drogą rowerową cały czas wzdłuż Zatoki Puckiej. Po wjechaniu zaś na Półwysep Helski szlak ginie, jednak to nie powód do strachu. Od tego miejsca na dobrą sprawę ciężko się zgubić, gdyż do końca tzw. Kosy Północy wiedzie tylko jedna trasa. Do celu można swobodnie dojechać bez jakichkolwiek dodatkowych wskazówek lub oznakowań. Ostatni odcinek szlaku między Juratą a Helem wiedzie utwardzoną drogą szutrową przez las, pokonując małe wzniesienia.

Rodzaj podłoża: 
Utwardzone drogi gruntowe oraz drogi wyłożone kostką, miejscami także płyty betonowe.

Do pokonania trasy najlepiej wykorzystać rower turystycznym / trekkingowym

2 komentarze

  1. Od Rzucewa do Pucka szlaj wiedzie trochę inaczej – wzdłuż zatoki – przez Błądzikowo „idzie” R 10, Pierścień Zatoki Puckiej jest trudniejszy i wiedzie nad samą skarpą, gdzie miejscami trzeba rower prowadzić 🙂

    Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *