Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test 2014 r.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pomieczyńska Huta to niewielka miejscowość położona w centrum kaszubskiego krajobrazu. Typowym widokiem w tym rejonie są czyste i malownicze jeziora położone pomiędzy licznymi wzniesieniami morenowymi. Ten mocno urozmaicony krajobraz jest doskonałym miejscem na wytyczenie ciekawych szlaków turystycznych. To właśnie w Pomieczyńskiej Hucie swój początek mają trzy propozycje dedykowane turystom na rowerach.

Początek szlaków (dotyczy wszystkich trzech propozycji)

Szlaki w formie pętli. Początek i koniec szlaku tuż przy budynku szkoły przy głównym skrzyżowaniu w miejscowości. Początek szlaku oznakowany tablicą informacyjną z mapą szlaków. 

Trudność

Ze względu na ukształtowanie terenu proponowane szlaki nie należy do najłatwiejszych, ale amator turystyki rowerowej ze średnią kondycją powinien sprostać wymaganiom stawianym przez przebieg trasy. Ze względu na dobrą jakość nawierzchni szlaku, długość trasy oraz przejezdność, można je polecić również do wycieczek rodzinnych z towarzystwem dzieci. Oczywiście należy liczyć się z tym, że pociechy będą wymagały pomocy w podjechaniu pod niektóre wzniesienia. Szlak w całości przejezdny z przyczepką lub sakwami.

Oznakowanie

System oznakowania znacznie odbiega od popularnego w Polsce oznakowania PTTK. Projektant szlaku zastosował swój indywidualny pomysł na oznakowanie. Niestety pomimo dość estetycznych i czytelnych znaków nie jest on w pełni zadowalający i wystarczający. Znaki rozlokowane są wyłącznie na większych skrzyżowaniach dróg. Dodatkowym elementem wpływającym na komfort wycieczki jest oznakowanie szlaku tylko w jednym kierunku. Wobec czego podróż „pod prąd” nie jest  polecana.  Początek szlaków to miejsce oznaczone znacznych rozmiarów tablicą z czytelną i dość dobrze opisaną mapą pokazującą najważniejsze atrakcje na trasie przebiegu.

Chcąc spędzić aktywnie dzień wśród pięknych kaszubskich krajobrazów na szlakach Pomieczyńskiej Huty warto zaopatrzyć się dobrą mapę turystyczną okolicy lub urządzenie nawigujące GPS z wgranym śladem szlaku (można je pobrać z opisu szlaku w portalu Traseo.pl na naszym profilu).

Poszczególne szlaki oznakowane kolorami: czerwony, zielony i niebieski 

Czerwony szlak rowerowy

Długość szlaku: 17,5km

Pobierz ślad GPX

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

Wycieczkę rozpoczynamy od przejazdu z początku asfaltową nawierzchni drogi lokalnej. Warte uwagi są już nieliczne stare zabudowania chat krytych strzechą. Na wysokości murowanej kapliczki na skrzyżowaniu dróg wjeżdżamy na dość niewygodny bruk, który towarzyszyć nam będzie przez niewielki odcinek i zmieni się w dość dobrą drogę gruntową wijącą się pośród pagórków zagospodarowanych sadami i polami uprawnymi. Po około kilometrze zagłębiamy się w leśnych ostępach, które doprowadzą nas do Leśniczówki Sianowo Leśne gdzie napotkamy miejsce postojowe urozmaicone zadaszeniem w formie charakterystycznych drewnianych grzybów. Znajduje się tam również tablica informacyjna z mapą okolicy. Poniżej miejsca odpoczynku roztacza się widok na panoramę Jeziora Małe. Po drugiej stronie drogi asfaltowej znajduje się znacznie większe Jezioro Wielki Łąki. Dalej asfaltem poruszamy się do samego Sianowa gdzie warto poświęcić chwilę na odpoczynek i zapoznanie się z historią Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub. W okresie letnim zmierzają tu rzesze pielgrzymów podążający m.in. Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Przejeżdżając przez miejscowość warto odwiedzić tutejszy kościół o konstrukcji szkieletowej z drewnianą dzwonnicą. W jego wnętrzu znajdują się trzy XVIII-wieczne ołtarze i figura Madonny z XV wieku.   W sezonie letnim na tym asfaltowym odcinku (od drewnianych grzybów do Sianowa) koniecznie trzeba zachować ostrożność ponieważ panuje tam dość wzmożony ruch samochodowy. Kontynuując wycieczkę szlak czerwony opada zbliżając się do brzegów Jeziora Sianowskiego, żeby następnie wznieść się dość znacznie drogą wyłożoną betonowymi płytami z około 150 m.n.p.m. na wysokość niemalże 206 m.n.p.m. na odcinku około półtorej kilometra. To jeden z najbardziej wymagających podjazdów na trasie wszystkich trzech szlaków Pomieczyńskiej Huty. Widok ze szczytu wzgórza wynagrodzi trudy wspinaczki. Na szczycie korony Łysej Góry nawierzchnia szlaku zmienia się z betonowych płyt na drogę gruntową i podąża szczytem malowniczych kaszubskich wzniesień okolic miejscowości Garcz. Po prawej stronie szlaku możemy rozkoszować się widokiem na panoramę Jeziora Łapalickiego. Dalsza część szlaku to przejazd leśnym odcinkiem drogi gruntowej delikatnie wspinającej się na wzniesienia otaczające Pomieczyńską Hutę.

Nawierzchnia szlaku

W największej części nawierzchnia gruntowa utwardzona dość dobrej jakości, w części poruszamy się asfaltem o nieznacznym ruchu samochodowym (poza odcinkiem od drewnianych grzybów do Sianowa). Niewielki odcinek szlaku to droga brukowana złej jakości (na początku i końcu szlaku w Pomieczyńskiej Hucie) 

Zielony szlak rowerowy

Długość szlaku: 9,2km 

Pobierz ślad GPX

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

Szlak prowadzi w przeciwnym kierunku do czerwonego. Asfaltowy początek szlaku zielonego skierowany jest w stronę miejscowości Pomieczyno i po około 500 metrach wiedzie betonowymi płytami przecinając malowniczy wąwóz i wszechobecne w tym rejonie podmokłe torfowiska.  Po minięciu z lewej strony niewielkiego jeziorka i przekroczeniu rzeczki Dębnica nawierzchnia szlaku zmienia się na gruntową i dalszy odcinek to podróż w leśnych ostępach. Kolejne kilometry to wiodący przez kaszubski las odcinek szerokiej drogi gruntowej. Zbliżając się do Pomieczyna wyjeżdżamy z lasu i powszechnym krajobrazem stają się pola uprawne oraz rozległe pastwiska z pasącymi się licznie końmi. W Pomieczynie nawierzchnia szlaku zmienia się na asfalt i podążamy korzystając z gościnności lokalnej drogi o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Na rogu skrzyżowania mijamy atrakcyjną kapliczkę ceglaną. Od tego miejsca zielony szlak Pomieczyńskeij Huty pokrywa się przebiegiem z błękitnym szlakiem rowerowym . Po niespełna jednym kilometrze droga asfaltowa zmienia się w gruntową i ponownie chowamy się w leśnych ostępach. To odcinek o szczególnym klimacie i krajobrazie. Uroku rejonowi osady Hejtus nadają rozległe i urozmaicające krajobraz torfowiska, jesienią mieniące się niemalże kolorami tęczy.  Podążając dalej należy zachować szczególną czujność ponieważ w okolicy Rezerwatu Smolne Błoto dołącza kolejny szlak rowerowy oznaczony kolorem zielonym. Szlak ten to trasa z Kartuz do Sianowa. Nie należy się sugerować jego przebiegiem i dalej podążać zgodnie z oznakowaniem szlaku Pomieczyńskiej Huty. Dalsza część naszej trasy to odcinek wiodący dość mocno urozmaiconym terenem wspinającym się i opadającym do dolin i wąwozów. Ostanie kilometry szlaku to drogi gruntowe dobrej jakości.

Nawierzchnia szlaku

W głównej mierze to drogi gruntowe na krótkich odcinkach urozmaicone w miarę komfortowymi płytami betonowymi oraz asfaltem o nieznacznym ruchu samochodowym.

 

Niebieski szlak rowerowy

Długość szlaku: 7,4km

Pobierz ślad GPX

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

To najkrótszy z proponowanych szlaków i jego trasa wiedzie wokół Jeziora Białego. Szlak bardzo mocno urozmaicony krajobrazowo i pod względem ukształtowania terenu po jakim został wytyczony. Poruszając się szlakiem niebieskim z początku poruszamy się lokalnym asfaltem i podążamy w kierunku Sytnej Góry. Już na samym początku musimy się zmierzyć z dość znacznym i stromym asfaltowym podjazdem. Należy się liczyć z faktem, ze mniej wprawni cykliści będą niestety musieli uznać wyższość podjazdu ponad swoją kondycję i będą musieli wprowadzić swoje rowery na szczyt. Widok jaki rozpościera się ze szczytu wart jest tej mozolnej wspinaczki. Dalej poruszamy się drogą gruntową. Miejscem wartym uwagi w rejonie Jeziora Białe jest malownicze kąpielisko gminne położone tuż przy trasie przebiegu szlaku. Wspaniały teren rekreacyjny na letnią wycieczkę rodzinną. Dalszy odcinek zaprowadzi nas do miejscowości Sarnowo wiodąc leśnym duktem. Za Sarnowem szlak wiedzie długą i prostą drogą gruntową, aż do przecięcia z lokalną drogą asfaltową. Tam odbija w prawo i prowadzi już bez większych atrakcji po drodze w kierunku Pomieczyńskiej Huty.

Nawierzchnia szlaku

Szlak w przewadze prowadzi drogami gruntowymi o zmiennej nawierzchni (miejscami piaszczysta) oraz w niewielkich odcinkach asfaltem o nieznacznym natężeniu ruchu samochodowego.

 

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

Czerwony szlak rowerowy w gminie Chmielno

 – Zielony szlak rowerowy – Kartuzy – Sianowo

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

– Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej w Sianowie

Torfowiska w okolicy osady Hejtus

– Kąpielisko nad Jeziorem Białym

Zalecany rower do przejazdu szlakami: trekkingowy lub górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *