UWAGA: Opisywana trasa jest propozycją do realizacji jedno lub kilku dniowej wędrówki rowerowej bądź pieszej. Prezentowany przebieg nie jest oznakowany w terenie znakami szlaku turystycznego i do realizacji niezbędny jest ślad GPX wgrany do urządzenia mobilnego lub mapa turystyczna.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Początek trasy

Stacja kolejowa w miejscowości Wieżyca

Koniec trasy

Kościerzyna, Rynek miejski.

Opis trasy

Żurawina  to skarb Kaszub, magiczny owoc  łagodzący liczne schorzenia i wzbogacający smak wielu potraw. Mieszkańcy Kaszub już przed wiekami przekonali się, że ta niezwykła mała roślina ma wielką moc. Coroczne zbieranie żurawiny błotnej jest tradycją w wielu kaszubskich domach. Mimo, iż rośnie ona na terenach podmokłych i torfowiskach, przez co jej ręczne zbieranie jest utrudnione, zyskała wielu zwolenników ze względu na swoje dobroczynne właściwości lecznicze i zastosowanie kulinarne. Miejsca jej występowania są strzeżone tajemnicą. Tylko okoliczni mieszkańcy wiedzą, gdzie jej szukać. Trasa „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny” jest projektem promującym ten doskonały owoc i związane z nim produkty kulinarne i zdrowotne.

Wytyczona trasa aktualnie nie posiada indywidualnego oznakowania w terenie, a jej przebieg dostępny jest w wydawnictwach drukowanych oraz w serwisie internetowym www.traseo.pl. Jest ona połączeniem miejsc występowania kaszubskiej żurawiny, lokalnych atrakcji związanych z kulturą i tradycją regionu oraz lokalizacji gdzie można skosztować smakołyków przyrządzonych na  bazie tego wspaniałego owocu zbieranego na kaszubskich torfowiskach.

Całość trasy składa się z przebiegu głównego o długości 130 km, oraz dodatkowej trasy alternatywnej (Łubiana – Gołuń) i 2 łącznikowych (Łącznik – Wieżyca i Łącznik – Wdzydze) o sumarycznej długości około 30 km. Przebieg został przygotowany w taki sposób, aby mógł zostać wykorzystany jako pomysł na kilkudniową rekreacyjną wycieczkę rowerową. W przewodniku ujęte są również dane adresowe polecanych obiektów agroturystycznych, w których można skorzystać z oferty noclegowej oraz poznać bliżej smaki tradycyjnej kuchni kaszubskiej.

Nawierzchnia dróg, po których wiedzie trasa „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny” to głównie szutrowe lub gruntowe drogi lokalne na większości odcinków oddalone od natężonego ruchu samochodowego. Na niewielkich odcinkach do przebiegu trasy wykorzystano drogi asfaltowe oraz inne typy nawierzchni utwardzonej. Podejmując się przejazdu „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny” należy przygotować się na jazdę terenem dość mocno pofałdowanym i często zmuszającym rowerzystę do mozolnych wspinaczek wynagrodzonych atrakcyjnymi i bardzo przyjemnymi zjazdami. W większości przypadków trudy podjazdów rekompensują zapierające dech w piersiach krajobrazy i rozległe kaszubskie panoramy.

Odcinek główny

Długość: 130 km

Przebieg trasy: Wieżyca (stacja kolejowa) – Szymbark – Sikorzyno – Skorzewo – Fingrowa Huta – Wieprznica – Łubiana – Grzybowski Młyn – Loryniec – Schodno – Wygoda – Przytarnia – Wiele – Górki – Borsk – Gołuń – Nowa Kiszewa – Niedamowo – Stary Barkoczyn – Nowy Barkoczyn – Liniewko Kościerskie – Nowa Karczma – Grabówko – Będomin – Wętfie – Dobrogoszcz – Kościerska Huta – Nowa Wieś Kościerska – Kościerzyna (Rynek)

Odcinek główny trasa turystycznej „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny” swój początek ma na stacji kolejowej w Wieżycy. Swoim przebiegiem łączy szczegółowo opisane poniżej najciekawsze miejsca wiążące się z tradycjami i kulturą tej części Kaszub.

Odcinek alternatywny – Łubiana – Gołuń

Długość: 20,9 km

Przebieg trasy: Łubiana (stacja kolejowa) – Rybaki – Rotembark – Juszki – Gołuń

Trasa alternatywna swój bieg rozpoczyna w miejscowości Łubiana na stacji kolejowej. Jest ona dedykowana turystom, którzy chcą skróć przebieg swojego przejazdu. Korzystając ze skróconego przebiegu rowerzysta skręcając w Łubianie w kierunku Jeziora Sudomie i wsi Rybaki omija Jeziora Wdzydzkie i ponownie łączy swoją trasę z przebiegiem głównym na wysokości wsi Gołuń. Skracając tym samym swój przejazd o około 30 kilometrów.

Odcinki łącznikowe

Wieżyca – wieża widokowa

Wieżyca (stacja kolejowa) – Wieżyca (wieża widokowa)

Długość: 2,6 km

Zadaniem łącznika jest doprowadzenie rowerzysty od miejsca startu przy stacji kolejowej w Wieżycy do szczytu najwyższego wzniesienia Kaszub – góry Wieżyca, na której zlokalizowana jest 30 metrowa wieża widokowa.

Wdzydze

Długość: 7,4 km

Łącznik ma za zadanie doprowadzić turystę jadącego trasą alternatywną do miejscowości Wdzydze w okolice Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego. We Wdzydzach warto odwiedzić również 36 metrową wieżę widokową.

Trudność

Trasa polecana dla rowerzystów średnio zaawansowanych lub w przypadku wypraw kilkudniowych może być propozycją dla rodzinnych rajdów rowerowych.

Przejezdność trasy

 W całości przejezdna dla rowerów z sakwami lub przyczepką. Należy mieć jednak na uwadze znaczne pofałdowanie morenowe Kaszub i liczyć się z koniecznością dość częstych podjazdów.

Nawierzchnia szlaku

Dość urozmaicona. Na całej długości można spotkać niemalże cały przekrój nawierzchni dostępnych w katalogu drogowym… 😉

Na odcinkach leśnych trzeba być przygotowanym na drogi piaszczyste. Niestety, Kaszuby takie są i chcąc zobaczyć najciekawsze miejsca trzeba się nieco zmęczyć.

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

Zielony szlak rowerowy wokoło Jezior Wdzydzkich

Kaszebsko Stegna – Czerwony szlak rowerowy

Szlak Rowerowy Kamiennych Kręgów

Rowerowy Szlak Hutniczy

Czerwony Szlak Rowerowy im. Józefa Wybickiego (Hymnu Narodowego)

Atrakcje w pobliżu przebiegu trasy

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny

– Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

– Kalwaria w Wielu

– Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku

– Wieża widokowa na Wieżycy

– Wieża widokowa we Wdzydzach

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: Trekkingowy, turystyczny lub górski

Pomysłodawcą projektu jest KSA Kościerska Chata (www.na-kaszuby.pl)

koscierska_chata_logo