Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test luty 2015 r.

Źródło: © autorzy OpenStreetMap

Pobierz ślad GPX

Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ

Długość szlaku: 48,5 km

Początek szlaku

Szlak w formie pętli. Dowolne miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy.

Trudność

Szlak o średnim poziomie trudności. Kwalifikuje się do wycieczek rodzinnych z dziećmi, ale należy mieć na uwadze miejscami konieczność prowadzenia rowerów ze względu na mocno zapiaszczone odcinki dróg leśnych oraz w kilku miejscach zjazdy lub podjazdy wymagające zachowania szczególnej ostrożności.

Oznakowanie

Szlak oznakowany według standardu PTTK w formie tabliczek oraz znaków malowanych. Na białym tle naniesiony czarny symbol roweru nad zielonym paskiem lub strzałką określającą kolor szlaku. Oznakowanie dwukierunkowe dość dobrej jakości umożliwiające podróżowanie szlakiem w dwóch kierunkach. Częstotliwość oznakowania pozwala na w miarę sprawne poruszanie się bez mapy z wyjątkiem rejonu Wdzydz Tucholskich i miejscowości Juszki gdzie ze względu na braki w oznakowaniu można zgubić przebieg szlaku. Pomimo dobrego oznakowania warto ze sobą zabrać mapę szlaku lub urządzenie GPS z wgranym śladem GPX szlaku.

Opis szlaku

Trasa szlaku wiedzie bardzo atrakcyjnym i niezwykle bogatym krajobrazowo regionem Kaszub, prowadzi przez obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jego okolicy. Szlak wytyczony jest wokół „Kaszubskiego Morza” – tak potocznie nazywane jest Jezioro Wdzydzkie. Przebieg trasy obfituje w malownicze i urokliwe pod względem krajobrazowym rejony i jest jedną z najciekawszych na Kaszubach. Oprócz pięknych krajobrazów przebieg szlaku urozmaicają atrakcje związane z lokalną kulturą, między innymi Kalwaria Wielewska z okolicznym neobarokowym kościołem, Skansen Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Dodatkowo trasa wycieczki jest urozmaicona punktami widokowymi (miejsca na mapie w opisie oznaczone waypointami). Region, przez który prowadzi nas trasa to bardzo gościnny obszar bogaty w obiekty turystyczne i noclegowe, które swoim standardem spełnią oczekiwania odwiedzających ten rejon turystów.

Infrastruktura na szlaku

Na trasie przebiegu szlaku zlokalizowane są dwa miejsca odpoczynku wyposażone w wiaty i ławki na około 25 i 33 kilometrze jadąc od Gołunia. Ponadto zlokalizowane są atrakcyjne punkty widokowe na 10 i 26 kilometrze. Punkt widokowy na 26 kilometrze wymaga zmiany przebiegu trasy i wiedzie dość wymagającym umiejętności i kondycji odcinkiem.

Przejezdność szlaku

Poza odcinkiem pomiędzy około 10 a 13 kilometrem (miejsca oznaczone waypointem na mapie oraz opisane poniżej) szlak przejezdny dla roweru z przyczepką. Odcinek ten można ominąć zmieniając trasę wycieczki we Wdzydzach Tucholskich kierując się lokalną drogą asfaltową do Borska. Należy się przygotować, że niektóre odcinki leśne będą wymagać przeprowadzenia roweru przez dość piaszczyste fragmenty drogi.

Miejsca gdzie należy zachować ostrożność

– 11 km – wąski odcinek szlaku biegnący tuż przy brzegu jeziora

– 11 km – wąski i nierówny zjazd wymagający zachowania ostrożności

– 12 km – wąski zjazd tuż obok schodów wymagający zachowania ostrożności

– 12 km – płot na przebiegu szlaku – można go ominąć tuż przy brzegu jeziora – szlak w tym miejscu przebiega przez środek ośrodka wypoczynkowego

– 34 km – wąski i nierówny zjazd wymagający zachowania ostrożności

Przejazd szlakiem został zmodyfikowany dla potrzeby testu na odcinku pomiędzy 25 a 27 kilometrem, gdzie wiedzie od miejsca odpoczynku na brzegu jeziora podnóżem wzniesienia. Zmieniając przebieg można odwiedzić dodatkową platformę widokową.

Nawierzchnia szlaku

Test szlaku wykonany w warunkach zimowych przy miejscowym pokryciu śnieżnym. Wizerunek dróg wskazuje na nawierzchnie bardzo urozmaiconą. W głównej mierze drogi gruntowe lub szutrowe dość dobrej jakości. Na odcinkach leśnych możliwe odcinki dość piaszczyste. W terenie zabudowanym lokalne drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu samochodowego lub drogi z nawierzchnią z płyt betonowych.

Inne szlaki rowerowe niedalekiej odległości

Greenway – Naszyjnik Północy

Czarny szlak rowerowy – Tuchola – Bachorze

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy

– Wdzydze Tucholskie – wieża widokowa

– Wiele – Kalwaria Wielewska i neobarokowy kościół

– Lipa – Przystań żeglarska „Wdzydzki Raj”

– Wdzydze Kiszewskie – Kaszubski Park Etnograficzny

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: górski lub trekkingowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *