UWAGA: Trasa przebiegu szlaku nie testowana przez serwis LubimyRowery.pl.

Informacja o przebiegu pochodzi z publikacji BIKE-owe Świętokrzyskie – trasy rowerowe po regionie przygotowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. 

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 74,4 km

Początek szlaku

Przystanek MPK obok zapory zbiornika na rzece Lubrzance w Cedzynie.

Koniec szlaku

Plac Obrońców Pokoju obok budynku Oddziału PTTK w Opatowie

Trudność

Ze względu na ukształtowanie terenu i jakość nawierzchni szlak należy do kategorii łatwych.

Polecany jako szlak rodzinny.

Oznakowanie

Według informacji źródłowych szlak oznakowany kolorem czerwonym.

Opis szlaku

Trasa prowadzi bardzo atrakcyjnymi krajobrazowo regionami  Gór Świętokrzyskich – Pasmem Masłowskim, Klonowskim oraz częściowo pasmem Łysogór. Ze względu na dystans i znaczną ilość atrakcji wartych zobaczenia polecamy zaplanowanie przejazdu jako dwudniowej wycieczki.

Przebieg trasy: Cedzyna – Ciekoty – Święta Katarzyna – Bodzentyn – Tarczek – Świętomarz – Brzezie Kolonia – Nowa Słupia – Grzegorzowice – Janowice – Biskupice – Gołoszyce – Jurkowice – Opatów

Nawierzchnia szlaku

Głównie drogi asfaltowe, w niewielu odcinkach przejazd drogami gruntowymi.

Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości

–  Czarny szlak rowerowy – Architektury Obronnej

– Szlak rowerowy wokół Pasma Masłowskiego

– (Nie) rodzinny Szlak Rowerowy – Dwa Zalewy

Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku

– Cedzyna – to jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Kielc i okolic.

– Leszczyny – warto zatrzymać się tu, by zwiedzić kościół p.w. św. Jacka z 1600 r.

– Ciekoty – znajduje się tu teren zwany „Żeromszczyzną”, Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”,

– Święta Katarzyna – klasztor, który od 1815 r. zamieszkują bernardynki sprowadzone tu z Drzewicy. Przez miejscowość przebiega czerwony szlak im. Edmunda Massalskiego z Kuźniak do Gołoszyc. Przy szlaku, który wiedzie na Łysicę, najwyższe wzniesienie Gór Świętokrzyskich.

– Bodzentyn – do dziś zachowały się tu mury trzech skrzydeł oraz wykonana z piaskowca brama wjazdowa ufundowanego w 1365 r. przez biskupa Floriana z Mokrska zamku, który w latach późniejszych został przekształcony w renesansową rezydencję. Oprócz ruin warto zwiedzić gotycką kolegiatę pw. NMP i św. Stanisława.

– Tarczek – znajduje się tu XIII – wieczny kościół romański pw. św. Idziego, fundacji Władysława Hermana.

– Świętomarz – nazwa miejscowości pochodzi od imienia bogini Marzany, czczonej u starożytnych Słowian, którzy po przyjęciu wiary chrześcijańskiej nazywali tak Matkę Boską. Świętomarz słynie z odkrytego tu stanowiska z 231 dymarkami z II wieku n. e. Oprócz tego znajduje się tu gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP z lat 1367 – 1434.

– Nowa Słupia – główną atrakcją turystyczną Nowej Słupi jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana, gdzie znajduje się ekspozycja związana z rozwijającym się tu od II w. p.n.e. do VII w. p.n.e. hutnictwem żelaza. Z miejscowości można dostać się do opactwa na Świętym Krzyżu tzw. „Drogą Królewską” (niebieskim szlakiem turystycznym wytyczonym wzdłuż trasy, którą niegdyś podążał Władysław Jagiełło). Przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się też warta obejrzenia figura przedstawiająca klęczącego, modlącego się pielgrzyma zwanego Emerykiem, o którym na przestrzeni dziejów powstało wiele legend.

– Grzegorzewice – we wsi znajduje się kościół, który składa się z dwóch części: starszej – romańskiej, kamiennej rotundy oraz dobudowanej w 1624 r. nawy. Ściany zostały wzniesione z nieociosanego kamienia bardzo prymitywną techniką i pierwotnie nie były tynkowane. Mury ponad metrowej grubości, z małymi wysoko umieszczonymi oknami, wskazują wyraźne, typowe dla architektury tamtych lat, cechy obronne.

– Nagorzyce – w II poł. XIX w. wzniesiono na wysokiej skarpie dwór na planie prostokąta.

– Janowice – miejscowość rodzinna majora Jana Piwnika „Ponurego”. W jego domu rodzinnym stworzono poświęconą mu izbę pamięci.

– Opatów – w leżącym na Szlaku Bursztynowym Opatowie, dawne czasy pozostawiły wiele cennych pamiątek. Najcenniejszym zabytkiem miasteczka jest pamiętająca okres romański kolegiata pw. św. Marcina. Nieopodal kościoła położony jest rynek, na którym stoi przysadzisty ratusz z przełomu XVI/XVII w., a pod rynkiem przebiega 400-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna, która powstała z połączenia licznych wykonanych w skale lessowej piwnic. Po drugiej stronie rzeki Opatówki warto zwiedzić klasztor oo. Bernardynów z barokowym kościołem i rzeźbami rokokowymi.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *