Szlak testowany – test październik 2015 r.
Jak korzystać z map na stronie LubimyRowery.pl? – Przeczytaj TUTAJ
Długość szlaku: 11,5 km
Początek i koniec szlaku
Szlak w formie pętli. Początek i koniec szlaku przy tablicy informacyjnej z mapą zlokalizowanej na leśnej drodze asfaltowej (w kierunku na rezerwat Biesak-Białogon) w odległości około 600 m od leśniczówki w Dyminach przy ul. Weterynaryjnej.
Trudność
Szlak średnio trudny. Głównie z względu na jakość nawierzchni, miejscami dość kamienistej i poprzecinanej korzeniami drzew.
Oznakowanie
Oznakowanie systematyczne i jednolite. Na białym tle naniesiono czarnego koloru symbol roweru i liścia klonu. Wszystkie znaki jednego typu i rozmieszczone zgodnie z indywidualnym standardem projektanta. Odbiega on dość znacznie od standardu przedstawionego w instrukcji znakowania szlaków PTTK. Szlak oznakowany w sposób dość przyjazny i możliwe jest przejechanie go bez mapy, ale na skrzyżowaniach trzeba zachować skupienie i przygotować się na wypatrywanie znaków za skrzyżowaniem.
Aktualizacja na dzień 20.05.2016 – Oznakowanie uległo zdecydowanemu pogorszeniu. Należy zachować szczególną ostrożność i wytężyć uwagę. Najlepiej posłużyć się śladem gpx, który można pobrać z naszego opisu szlaku.
Opis szlaku
Szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście” znajduje się w leśnictwie Dyminy. Trasa przebiega przez kompleksy leśne w Paśmie Posłowickim. Długość szlaku to 11,5 km. Na szlaku znajdują się tablice informacyjne z przebiegiem trasy i edukacyjne. Adresatem trasy mogą być głównie amatorzy i pasjonaci kolarstwa MTB. Z pewnością bardzo dobrą propozycją dla młodych amatorów kolarstwa górskiego lubiących poruszać się po nierównym i mało komfortowym podłożu. Szlak rowerzystom nie oferuje spektakularnych atrakcji lub zapierających dech w piersiach krajobrazów i niemalże w całości jest skryty w leśnym gąszczu.
Szlak zdecydowanie nie polecany do ogólnie pojętej rekreacyjnej turystyki rowerowej.
Na całym przebiegu szlaku jedynym odcinkiem, gdzie rowerzysta może napotkać ruch samochodowy to droga wiodąca u podnóża stoku narciarskiego na Pierścienicy (odcinek około 500m).
Krótki odcinek nowej trasy – w okolicy wyciągu narciarskiego na Stadionie jest wspólny ze szlakiem Polski Wschodniej Green Velo.
Trasa w swoim przebiegu i przygotowaniu może dać wiele frajdy z jazdy, ale dla kogoś kto lubi jazdę rowerem po bezdrożach i po dość zmiennej nawierzchni niekoniecznie łatwo przejezdnej.
Infrastruktura na szlaku
Biorąc pod uwagę długość szlaku i jego bezpośrednie sąsiedztwo (park rekreacyjny przy Pierścienicy) infrastruktura szlaku jest na średnim poziomie. W bezpośrednim przebiegu trasy nie znajdziecie niestety żadnej wiaty mogącej dać schronienie przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tablice z mapami występują z dużą częstotliwością. Na całym przebieg rowerzysta napotka dużo tablic informacyjnych (edukacyjnych) o tematyce leśno – przyrodniczej. Niektóre miejsca z tablicami dodatkowo wyposażone w prowizoryczne stojaki na rowery. W okolicy parkingu samochodowego u podnóża Pierścienicy postawiono Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR) dedykowany szlakowi Green Velo.
Przejezdność szlaku
Ze względu na jakość nawierzchni i dość liczne utrudnienia z tym związane (kamienie, piach, korzenie) nie polecamy jazdy szlakiem z przyczepką rowerową lub sakwami.
Nawierzchnia szlaku
Szlak z gatunku Light MTB doskonały dla młodych amatorów kolarstwa górskiego. Szlak poprowadzony po nawierzchni gruntowej „raczej” złej jakości. Miejscami po piaszczystych drogach, miejscami po kamienistych i poprzecinanych wystającymi korzeniami leśnych duktach. Nieznaczne i raczej łagodne wzniesienia (z jednym wyjątkiem). Szlak poprowadzony w koło pasma wzniesień Pierścienicy i Kamiennej Góry. W galerii poniżej tylko kilka przykładów nawierzchni. Więcej zdjęć naniesionych na mapę jako waypoint-y.
Inne szlaki rowerowe w niedalekiej odległości
– Czerwony szlak rowerowy – Kielce – Góra Pierścienica
– Wycieczka rowerowa po Kielcach – Kamieniołomy i szczyty
Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy
– Stok narciarski – Pierścienica
– Park rekreacyjny przy stadionie
– Rezerwat Biesak-Białogon
Zalecany rower do przejazdu szlakiem: górski