Szlak testowany – test 2014 r.
Długość szlaku: 26 km
Początek i koniec szlaku:
Szlak w formie pętli o początku i końcu na parkingu przy Jaskini Raj.
Trudność:
Szlak ze względu na jakość nawierzchni i ukształtowanie terenu dedykowany dla średnio zaawansowanych użytkowników rowerów. Może być potraktowany jako szlak rodzinny. Przejazd z przyczepką może być utrudniony ze względu na miejscowo piaszczyste podłoże szlaku lub miejscowe podmokłe rojony w okolicy leśnej pomiędzy miejscowościami Gałęzice i Polichno.
Oznakowanie:
Szlak oznakowany wg. własnego standardu projektanta. Oznakowanie zdecydowanie różni się od PTTK. Oznakowanie w formie tabliczek lub znaków malowanych. Na żółtym tle zamieszczone jest czarny symbol roweru ponad czarnym paskiem lub strzałką w przypadki znaków kierunkowych. Szlak w miarę dobrze oznakowany w terenie zabudowanym. Na obszarach leśnych braki w oznakowaniu.
Przed przystąpieniem do wycieczki najlepiej zaopatrzyć się w dobrą mapę turystyczną lub urządzenie GPS z mapą szlaku.
Opis szlaku i wrażenia z jazdy:
Przebieg trasy poprowadzony niezwykle urokliwym i zasobnym w zabytki kultury jak i atrakcje przyrodnicze rejonie. Ruszając z parkingu przy Jaskini Raj udajemy się przez las otaczający budynki przyległe do kompleksu turystycznego. Początek trasy to droga gruntowa, przechodząca w miarę przebiegu w mało komfortową piaskownicę. Wyjeżdżając z lasu otaczającego Jaskinię Raj natrafimy na drogowskazy kierunkowe do dawnego Kamieniołomu Szewce. Można sobie odrobinę wzbogacić program wycieczki o tę atrakcję. W miejscowości Szewce zarządca drogi wyznaczył specjalnie dla rowerzystów pas ruch po jednej stronie drogi dla samochodów. Niestety nie wszyscy kierowcy zwracają na to uwagę co czyni ten odcinek dość ryzykownym i zmusza do wzmożenia ostrożności. Na około 9 kilometrze należy przygotować się do wymagającej wysiłku wspinaczki asfaltową drogą lokalną. W Gałęzicach na horyzoncie po lewej stronie asfaltu czynny jeszcze kamieniołom. Za Gałęzicami skręcamy w prawo i opuszczamy asfaltowe podwoje i jadąc w kierunku leżącego poza trasą „Wspinaczkowego raju” czyli Stokówkówki oraz Jaskini Piekło. To kolejne atrakcje, o które możemy urozmaicić sobie wycieczkę. Tutaj rozpoczyna się rejon bardzo ubogi w oznakowanie szlaku. Przejeżdżając przez ten dość malowniczy i atrakcyjny rejon docieramy do drogi nr 762 Chęciny – Małogoszcz. Koniecznie należy zachować szczególną ostrożność ponieważ to droga dość ruchliwa i nie jest odpowiednio przygotowana dla rowerzystów. Zjeżdżając z ruchliwego asfaltu skręcamy na wieś Korzecko i dalej skręcamy w lewo. To odcinek trasy prowadzący w kierunku ruin zamku w Chęcinach. Po lewej stronie drogi możemy podziwiać Górę Rzepkę i dawny kamieniołom. Droga w kierunku zamku to asfaltowa wąska nitka o niskim natężeniu ruchu samochodowego wspinająca się lekko ku górze. Zamek z pewnością wart jest odwiedzin lecz niestety ze względu na prace konserwatorskie jest aktualnie (rok 2014) zamknięty dla zwiedzających. W dalszym ciągu trasa szlaku prowadzi do centrum miasteczka. Chęciny to niewielkie miasto warte zatrzymania się i poświęcenia dłuższego czasu na zwiedzanie. Można tam poza zamkiem zobaczyć Kościół Św. Bartłomieja, Żydowską Synagogę oraz Klasztor Franciszkanów. Opuszczamy Chęciny kierując się na wiadukt na drogą ekspresową S7 i udajemy się w kierunku leśnych połaci okalających wzgórza okalające Jaskinię Raj i metę wycieczki.
Infrastruktura na szlaku:
Bardzo ubogi w infrastrukturę dedykowaną temu szlakowi. Istniejące elementy dedykowane turystom (tablice z mapami, wiaty odpoczynkowe) to elementy przygotowane ogólnie dla turystyki w tym regionie.
Przejezdność szlaku:
Trasa biegnie przez ogrodzony teren ośrodka Jaskini Raj – godziny otwarcia bramy 6-18. Poza tym szlak przejezdny dla turystów na rowerach z sakwami. Przejazd dla rowerów z przyczepką jest utrudniony ze względu na miejscowe piaszczyste rejony, oraz wspomnianą bramę i szlabany.
Miejsca niebezpieczne:
Wzmożony ruch samochodowy na wysokości miejscowości Szewce oraz na odcinku drogi 762 pomiędzy miejscowościami Zarośle i Korzecko
Nawierzchnia szlaku:
Zdecydowana większość to drogi asfaltowe oraz w około ¼ długości trasy występują drogi gruntowe i szutrowe.
Atrakcje w pobliżu przebiegu szlaku lub trasy (max 10 km od szlaku):
– Zamek w Chęcinach
– Jaskinia Raj
– Jaskinia Piekło
– Rynek i zabytki w Chęcinach
– Wspinaczkowy Raj – Stokówka
Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski