Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test 2014 r.

Pasmo Masłowskie to część  Gór Świętokrzyskich, najstarszych gór w Polsce. Jest w znacznej części bezleśne, o zboczach wykorzystywanych rolniczo. Młody las pokrywa tylko szczytowe partie grzbietów gór. Szlak przeznaczony jest dla miłośników dość trudnej jazdy terenowej. Przebieg szlaku zapewni amatorom malowniczych widoków niezapomnianej uczty dla oka. Szlak w kształcie pętli i można go pokonać w dwóch kierunkach.

Pobierz ślad GPX

szlak wokol pasma maslowskiego - oznakowanie

Oznakowanie:

Szlak oznakowany wg. standardów PTTK białymi tabliczkami lub znakami malowanymi z naniesionym żółtym paskiem oznaczającym kolor szlaku. Na znakach naniesiony symbol roweru.

Opis trasy:

Swój początek ma w miejscowości Ciekoty tuż przy Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom”. To malowniczo położony ośrodek kultury gdzie regularnie odbywają się koncerty, warsztaty oraz wystawy kulturalne. Ciekoty to miejsce gdzie Stefan Żeromski spędził najpiękniejsze lata swojego dzieciństwa. Szlak jest dwukierunkowy. Dla rowerzystów lubiących zmagania z wzniesieniami i trudnymi terenowo podjazdami proponowany kierunek od Ciekot w stronę miejscowości Radostowa i Ameliówka. Podjazd z początku asfaltowy a następnie gruntowy z licznymi nierównościami z pewnością zadowoli nawet wymagających amatorów mocniejszych wrażeń. Z kolei dla mniej wytrwałych w pokonywaniu swoich słabości kondycyjnych może być interesujący wariant przejazdu szlaku w odwrotnym kierunku rozpoczynając w Ciekotach i przejeżdżając w stronę Mąchocice-Scholasteria i  Masłów Drugi. Szlak ze względu na ukształtowanie terenu i jakość nawierzchni szlaków należący do gatunku trudnych. W zamian  za trudy i niewygody oferuje niezapomniane widoki związane z krajobrazami Gór Świętokrzyskich. Szlak polecany zaawansowanym rowerzystom obeznanym z trudnym terenem.

Atrakcje na trasie:

– Centrum Edukacji „Szklany Dom”

– Diabelski Kamień w rejonie góry Klonówka

– Platforma widokowa

Rodzaj podłoża:

W zdecydowanej większości drogi gruntowe gorszej jakości oraz w terenie zabudowanym drogi asfaltowe o niskim natężeniu ruchu samochodowego.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: zdecydowanie górski

Inne szlaki rowerowe w okolicy:

Rodzinny Szlak Rowerowy – Dwa Zalewy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *