Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike – test 2014 r.

Pobierz ślad GPX

Długość trasy: 20,4km

Początek trasy:

Podnóże góry Pierścienica – początek Czerwonego Szlaku Rowerowego MTB

Koniec trasy:

Wyznaczona trasa w formie pętli. Zakończenie trasy w miejscu rozpoczęcia.

Trudność

Ze względu na obecność na trasie trudnych technicznie zjazdów oraz dodatkowo kilka podjazdów wymagających dużej kondycji trasa zalecana dla użytkowników zaawansowanych gustujących w  pokonywaniu własnych słabości.

Oznakowanie

Opisywana trasa to indywidualna propozycja wycieczki turystycznej. Jej przebieg nie posiada jednolitego oznakowania. W dużej części wiedzie istniejącymi szlakami rowerowymi. Do realizacji polecamy skorzystanie z udostępnionego śladu GPX lub mapy turystycznej.

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

Proponowana opcja to rodzaj „mocniejszej” wycieczki rowerowej – połączenie treningu kolarskiego MTB z wycieczką krajoznawczą. Przejażdżkę rozpoczynamy u podnóża góry Pierścienica, na której ulokowany jest atrakcyjny stok narciarski. Już na początku wycieczki musimy zmierzyć się z własnymi słabościami wspinając się na szczyt. Nawierzchnia z jaką muszą zmierzyć się koła roweru to głównie leśny grunt połączony z kamieniami i korzeniami drzew porastających zbocze Pierścienicy. Na szczycie stoku warto troszkę odetchnąć ponieważ zjazd pomimo, że jest z górki dostarczy dużo wrażeń, ale też nie należy do najłatwiejszych i będzie wymagał dobrej techniki jazdy i dużych umiejętności. Należy się przygotować na znaczną ilość luźnych kamieni i dużo kolein i wyrw nawierzchni zjazdu. Kolejny etap to przeprawa w kierunku Telegrafu drogami leśnymi i wspinaczka na sam Telegraf – też nie należy do najłatwiejszych, ale głównie ze względu na długość podjazdu. Nawierzchnia lepszej jakości jak poprzednia wspinaczka na Pierścienicę, ale dystans znacznie dłuższy. Zjazd z Telegrafu to czysta kwintesencja MTB – szybko, nierówno i niebezpiecznie – to co  w tym sporcie najpiękniejsze.  Dla amatorów jeszcze mocniejszych wrażeń proponujemy skorzystać z trasy Downhill-owej. Z Telegrafu ślad zaprowadzi nas bocznymi drogami o niskim natężeniu ruchu samochodowego i uboczami wolnymi od jakiegokolwiek ruchu do dawnego kamieniołomu – Rezerwat Wietrznia. Warto zatrzymać się tam na dłuższą chwilę i zwolnić tempo przejeżdżając przez wnętrze kamieniołomu. Widoki niemalże „księżycowe” … W dalszej drodze kierujemy się na Kadzielnie, która również jest obecnie rezerwatem. Ciekawostką tego miejsca i urozmaiceniem wycieczki może być wizyta w podziemnej trasie turystycznej po jaskiniach. Z Kadzielni w kierunku mety wycieczki udajemy się drogami rowerowymi lub lokalnymi miejskimi drogami samochodowymi. Na zakończenie polecamy odpoczynek w jednej z wiat w Miejskim Parku lub skorzystanie z atrakcji oferowanych przez kompleks rekreacyjny przy Alei Na Stadion na terenie dawnej jednostki wojskowej.

Przejezdność trasy

Trasa trudno przejezdna i nie zalecana dla turystyki sakwiarskiej. To raczej propozycja na trening kolarski MTB z urozmaiceniem o odwiedziny w ciekawych miejscach.

Nawierzchnia

Trasa wiedzie głównie drogami gruntowymi o nawierzchni nieutwardzonej. W rejonie typowo miejskim można korzystać z gościnności asfaltowych lub brukowanych dróg rowerowych lub lokalnych dróg szutrowych o niskim natężeniu ruchu samochodowego.

Atrakcje w pobliżu przebiegu trasy

– Park miejski z kompleksem rekreacyjnym przy Stadionie

– Wzgórze Pierścienica z wyciągiem narciarskim

– Wzgórze Telegraf z wyciągiem narciarski i Ekstremalną zjazdową trasą rowerową (Downhill)

– Rezerwat i dawny kamieniołom Wietrznia z Centrum Geoedukacji

– Rezerwat i dawny kamieniołom Kadzielnia z podziemnymi trasami turystycznymi

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: Zdecydowanie górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *