Zielony szlak rowerowy – Rumia – Reda

Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike-e1417093823345-5333464 – test 2014 r.

Pobierz ślad GPX

Długość szlaku: 11,1 km

Szlak dwukierunkowy. Przejazd trasą można rozpocząć z jednego z dwóch możliwych punktów.

Kraniec szlaku: Rumia, koniec ul. Leśnej tuż przy granicy lasu

Kraniec szlaku: Reda, wejście do lasu przy ul. Jarej

Trudność

Ze względu na jakość nawierzchni szlak można zakwalifikować do szlaków rodzinnych, natomiast w związku z kilkoma dość żmudnymi i długimi podjazdami szlak dla turystów o dość dobrej kondycji fizycznej. Chyba, że ktoś lubi podprowadzać rower pod górkę …

Oznakowanie

Szlak oznakowany według standardów PTTK. Na białym tle zamieszczony jest symbol roweru oraz zielony pasek oznaczający kolor szlaku. Oznakowanie bardzo dobrej jakości , dwukierunkowe umożliwiające przejazd szlakiem z Rumi do Redy, oraz w kierunku odwrotnym. Oznakowanie umożliwia przejazd szlakiem bez potrzeby zaglądania do mapy.

Opis szlaku i wrażenia z jazdy

Zielony szlak rowerowy łączący Rumie i Redę to doskonała alternatywa do atrakcyjnego przejazdu pomiędzy tymi dwiema miejscowościami dla rowerzystów chcących zaczerpnąć świeżego leśnego powietrza. Innym celem przyświecającym projektantowi szlaku było wskazanie atrakcyjnego dojazdu do Jeziora Wyspowo pomiędzy miejscowościami Zbychowo i Gniewowo.  Przejazd szlakiem rozpoczęliśmy w Rumii na drodze będącej przedłużeniem ul. Leśnej. To właśnie tam oznakowano początek szlaku i oznaczono go tablicą z mapą szlaku. Od samego początku szlak zapowiada swój przebieg. Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy od mozolnej i długiej wspinaczki prowadzącej dość mało komfortowym brukiem. Cóż poradzić – szlak poprowadzony jest istniejącymi już drogami i nie budowano specjalnie dodatkowych połączeń drogowych. Brukowana droga wije się pomiędzy okolicznymi wzniesieniami wiodąc coraz wyżej. Po około jednym kilometrze jesteśmy już 100m.n.p.m. wyżej. Na szczycie wzniesienia zaplanowano miejsce odpoczynku z ławeczkami a nawierzchnia zmienia się na gruntową leśną i prowadzi nas leśnymi ostępami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Po około 4 kilometrach wyjeżdżamy z lasu i znów przed nami około 200 metrowy odcinek bruku. Możliwy jest przejazd dobrze utwardzonym poboczem drogi, zdecydowanie wygodniejszym. W Zbychowie mamy możliwość odpoczynku na lokalnym placu rekreacyjnym nad niewielkim zbiornikiem wodnym. Włodarze tej niewielkiej wioski zadbali o dość atrakcyjny teren i zainstalowali na nim kilka przyrządów fitness, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce z ławeczkami umożliwiające rozpalenie ogniska lub grilla. Podążając dalej i zbaczając lekko z trasy szlaku tuż za Zbychowem  możemy skorzystać z wypoczynku nad Jeziorem Wyspowo. To można powiedzieć jedyna znacząca atrakcja na szlaku, ale po to właśnie został on wyznaczony – żeby zachęcić turystów do wypoczynku nad tym jeziorem. W kierunku Gniewowa dojeżdżamy również przez krótki odcinek leśny znów wspinający się lekko w górę i znów po bruku … Wjeżdżając w las tuż za Gniewowem napotkamy na szlaban i po jego jednej stronie wykop a po drugiej skarpę utrudniające przejazd rowerem i uniemożliwiające przejazd z przyczepką.  Co nie znaczy, że uniemożliwiające. Dale to już odcinek wiodący grzbietem wzniesienia przez dość atrakcyjnie wyglądający leśny obszar. Koniec szlaku to granica lasu i wejście do TPK od strony ul. Jarej w Redzie.


Pobierz ślad GPX

Przejazd szlakiem można zakończyć w tym miejscu, ale można też wrócić do Rumii dość ciekawą trasą, niestety już nieoznakowaną w terenie.  Z miejsca zakończenia szlaku zjeżdżamy w dół asfaltową drogą lokalną do ul. Gniewowskiej. Następnie ciągiem pieszo rowerowym (ul. Leśna przechodząca w Cegielnianą) dojeżdżamy do ul. Białowieskiej. Skręcamy w prawo w ul. Białowieską i z kolei w lewo po około 150 metrach zaczynamy przejazd leśnym duktem prowadzącym granicą lasu. Ta droga leśna wiodąca krętymi, wznoszącymi się i opadającymi leśnymi ścieżkami doprowadzi nas do miejsca początku zielonego szlaku rowerowego w Rumii.

Infrastruktura na szlaku:

Pomimo niewielkiej długości szlaku (tylko 11 km) na długości szlaku można odnaleźć dwa punkty odpoczynku. Obydwa punkty zlokalizowane bezpośrednio przy trasie przebiegu szlaku. Niestety, żaden z punktów odpoczynku nie zapewnia możliwości schronienie się przed deszczem oraz brak odpowiednich stojaków na rowery.

W każdej mijanej miejscowości jest możliwość uzupełnienia prowiantu w lokalnym sklepie.

Przejezdność szlaku

Szlak na prawie całej długości przejezdny bez żadnych utrudnień. Jedynym wąskim gardłem uniemożliwiającym przejazd z przyczepką oraz utrudniającym przejazd z Skawami jest szlaban na drodze leśnej około 1 km za Gniewowem jadąc w kierunku do Redy.

Nawierzchnia szlaku

Zdecydowana większość szlaku to drogi szutrowe lub gruntowe leśne. W terenie zabudowanym asfalty o nieznacznym natężeniu ruchu samochodowego. Na podjazdach lub zjazdach ze wzniesień w większości przypadków drogi brukowane niezbyt komfortowe dla rowerzystów, ale możliwy jest przejazd poboczem drogi po dość twardej nawierzchni gruntowej.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski