Zielony szlak rowerowy Sielpia Wielka – Czarniecka Góra

Szlak testowany  lubimyrowery-favik-bike-e1417093823345-8678437 – test 2014 r.

Urokliwa Ziemia Konecka ma na swoim terenie wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Łatwo dotrzeć do nich poprzez rozbudowaną sieć znakowanych szlaków turystycznych. Jednym z ciekawszych i wartych odwiedzenia jest szlak zielony rowerowy.

Pobierz ślad GPX

Oznakowanie:

Szlak oznakowany wg. standardu PTTK białymi tabliczkami z zielonym paskiem i symbolem roweru.

Opis trasy:

Szlak swój bieg rozpoczyna w Sielpi Wielkiej tuż przy samym zalewie. Trasa wiedzie w głównej mierze drogami asfaltowymi o dość małym ruchu samochodowym. Nawierzchnia asfaltowa jest dość dobrej jakości. Cały przebieg trasy jest wyznaczony dość dobrej jakości drogami sprawiającymi, że wycieczka jest przyjemna i wręcz sielankowa. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany i pozwala na spokojne delektowanie się urokami świętokrzyskich wsi mijanych po drodze. Po drodze mijamy zabudowania niemalże żywcem wyjęte z przeszłości wplecione w dużo nowsze domostwa lokalnych mieszkańców. Szlak wielokrotnie wspina się do góry i opada, ale wszystkie podjazdy i zjazdy są dość długie i niezbyt strome. Takie ukształtowanie trasy jest korzystne dla mało doświadczonych amatorów turystyki rowerowej.Atrakcja na trasie:

– muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w Sielpi

– rezerwat przyrody ożywionej „Górna Krasna”

– neoromański kościół w Miedzierzy, wzniesiony w latach 1903–13

– duży drewniany, opuszczony, dawny budynek szkoły w Długojowie.

Rodzaj podłoża: 

Głównie asfaltowe drogi o niskim natężeniu ruchu samochodowego oraz krótkie odcinki dróg gruntowych dobrej jakości. Do eksploracji szlaku można się podjąć na każdym typie roweru pozwalającego pokonać dystans ponad 50km.

Zalecany rower do przejazdu szlakiem: trekkingowy lub górski